Si të bëni një jukebox të bërë në shtëpi dhe të personalizuar

Jukebox tradicionale

Muzika e ambientit është diçka që nuk ka vdekur, pavarësisht se është tipike e viteve 70 dhe 80. Një nga elementët më të njohur gjatë atyre viteve është jukebox ose jukebox i famshëm që vendos një vend ose një lokal me një çmim të vogël. Trendi retro i ka bërë jukebox-et përsëri të njohura dhe madje të konkurrojnë me shërbimet moderne të muzikës si Spotify ose Deezer.

Tjetra do të detajojmë si të ndërtojmë një jukebox të bërë në shtëpi pa blerë ose përdorur mjete të vjetra dhe të vjetëruar që mund të mos funksionojnë si duhet ose siç duhet. Por më parë Çfarë saktësisht është një jukebox?

Çfarë është një jukebox?

Për shumë njerëz emri i Jukebox do të tingëllojë si një teknologji e re që është mjaft e shtrenjtë, të tjerët do të tingëllojnë si të qeshura, por në të vërtetë, një jukebox është krejt ndryshe nga këto mendime ose shprehje.
Një jukebox është termi anglisht që i referohet jukebox, jukebox ose lexuesit tradicional të rekordeve e cila ishte në bare dhe qendra të kohës së lirë, duke qenë një element i shkëlqyeshëm për të vendosur çdo dhomë apo dhomë. Moda për retro ka bërë që gjithnjë e më shumë njerëz të kërkojnë dhe shijojnë këtë pajisje pavarësisht nga fakti se kur kanë lindur nuk ishin më në modë ose nuk ishin prodhuar në mënyrë industriale, edhe pse falë teknologjive falas, ekzistenca e Jukebox i "rinovuar" ka elementë të rinj siç janë altoparlantët inteligjentë, ekranet me prekje ose të ardhurat përmes aplikacioneve të paguara në vend të folesë së monedhës.

Elementet karakteristike të jukebox janë një listë e muzikës që mund të jetë dixhitalisht ose fizikisht përmes disqeve; altoparlantë për të lëshuar tingullin ose këngën që ne zgjedhim dhe një ndërfaqe për të zgjedhur këngën ose listën e këngëve që duam të dëgjojmë. Falë Internet of Things, jukebox-et e reja janë pajisje inteligjente që mund të lidhen me smartphone-in tonë dhe përdorin ekranin e celularit me një ndërfaqe për të zgjedhur këngën ose listën e këngëve.

Cilat materiale më duhen?

Ndërtimi i një jukebox të bërë në shtëpi ose me porosi është mjaft i lehtë edhe pse çmimi i përbërësve nuk është aspak i ulët që nga ajo kohë jukebox kërkon elemente të caktuara çmimi i të cilave mund ta bëjë projektin më të shtrenjtë, por ne gjithmonë mund t'i zëvendësojmë ato me materiale të ricikluara ose të ripërdorura nga projekte të tjera, kështu që çmimi mund të bjerë ndjeshëm.

Komponentët që na duhen për të ndërtuar jukebox

Elementet që do të na duhen janë:

 • Mjedër Pi
 • Kartë mikrosd 16 GB
 • Butonat, kabllot dhe një bord zhvillimi GPIO
 • folësit
 • Memorie USB
 • Llambë inteligjente (Philips Hue, Xiaomi, etj ...)
 • Prota OS

Do të na duhet gjithashtu një strehim ose kornizë për të ruajtur të gjithë përbërësit e jukebox tonë të bërë në shtëpi. Për këtë mund të krijojmë një vetë me dru, xham dhe pak karton ose të fitojmë një jukebox të dëmtuar në të cilin zbrazim dhe instalojmë jukebox që kemi krijuar.

Montimi i Jukebox

Në këtë projekt do të përdorim Raspberry Pi, një bord SBC që jo vetëm që mund të trajtojë skedarë të ndryshëm audio por gjithashtu mund të lidhet me pajisje të tjera. Por që ajo të funksionojë si duhet, ne duhet të instalojmë një sistem operativ. Në këtë rast ne kemi zgjedhur Prota OS, një sistem operativ që do të menaxhojë në mënyrë inteligjente Jukebox. Në faqen zyrtare të internetit Ne jo vetëm që kemi sistemin operativ por do të kemi një mënyrë për të ruajtur imazhin në një kartë mikrosd. Pasi të kemi regjistruar imazhin, ne e provojmë atë në Raspberry Pi dhe kaq.

Bordi i Zhvillimit për Jukebox

Tani duhet ta bëjmë montoni bordin e zhvillimit për të funksionuar si një tastierë për Jukebox tonë. Së pari ne duhet të instalojmë butonat në bordin e zhvillimit. Pastaj duhet të fusim kabllot afër ngjitur me butonin dhe në skajin tjetër të kabllos lidhim një lidhës për të dërguar të gjitha kabllot në portën GPIO të Raspberry Pi. Kjo do të krijojë butonat e jukebox që më vonë mund t'i programojmë ose riprogramojmë.

Tani ne duhet konfiguroni aplikacionin GPIO për të konfiguruar butonat që ne kemi konfiguruar dhe lidhur me Raspberry Pi.

Pasi të kemi konfiguruar portet GPIO, duhet të shkojmë në Volumio, aplikacionin muzikor të Prota OS dhe konfiguroni me aplikacion muzikën dhe listat e ndryshme të muzikës që do të përdorim më vonë në jukebox. Sigurisht, jo vetëm butonat duhet të lidhen me portën GPIO por edhe altoparlantët duhet të jenë të lidhur me portën USB të Raspberry Pi.

Tani duhet të lidhim llambën inteligjente. Dritat me ngjyra janë diçka e rëndësishme për jukebox, në këtë rast ne do të përdorim një llambë të zgjuar që ndryshon ngjyrën sipas këngës. Për ta bërë këtë, së pari duhet të lidhim llambën me Prota OS. Pasi të jetë lidhur, në Prota OS do të gjejmë një aplikacion të quajtur Stories që do të na lejojë të automatizojmë disa parametra. Operacioni do të jetë si më poshtë: Nëse shtypet lista 1, llamba lëshon ngjyrë blu. Këto rregulla duhet të krijohen me secilën listë muzikore që ne krijojmë.

Tani që kemi mbledhur gjithçka, ne duhet të ruajmë gjithçka në një rast që mund të ndërtojmë vetë ose të përdorim drejtpërdrejt një rast të vjetër ose të vjetëruar jukebox, kjo duhet të zgjidhet nga vetë ju.

Si ta përdorim këtë Jukebox?

Përdorimi i këtij jukebox është shumë interesant sepse ne mund të krijojmë një listë me këngë të ndryshme, domethënë një këngë për buton ose mund të krijojmë një listë të muzikës për buton dhe ta përputhim atë me një ngjyrë specifike të llambës. udhëzues që kemi ndjekur në Instruktualët flas rreth përdorni programe të palëve të treta si IFTTT që automatizojnë disa detyra me Raspberry Pi. Kështu që ne mund të përdorim altoparlantë inteligjentë si Amazon Echo ose thjesht të shtojmë sensorë lëvizjeje në mënyrë që ajo të ndizet dhe të fillojë të funksionojë ose thjesht që kur afrohet një pajisje e caktuar si smartphone, jukebox luan një listë të caktuar muzike ose një këngë. Ju i vendosni vetë kufijtë.

Jukebox-et janë të vjetëruara?

Tani duke parë kufizimet e jukebox-eve, mund të pyesni veten nëse ato janë vërtet të nevojshme apo jo. Për njerëzit që janë adhurues të retro, të vjetër, jukebox-et janë akoma interesante pasi na lejon të dëgjojmë muzikë pa u varur nga smartphone ose kompjuteri. Ajo që vjen të jetë një "iPod super i vjetër", për ata që janë adhurues të Apple.

Por nëse jemi vërtet përdorues praktikë, nuk na intereson pajisja dhe duam të dëgjojmë vetëm muzikë, zgjidhja më e mirë është një altoparlant inteligjent i lidhur me smartphone-in tonë për të vendosur çdo dhomë me muzikën që duam. Rezultati është pothuajse i njëjtë, por është më pak i rëndë sesa të krijojmë vetë jukebox. Tani, rezultati nuk është aq i lirë dhe i personalizuar sikur ta krijonim vetë këtë pajisje. A nuk mendoni kështu?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Peter dijo

  Artikull shume i mire, urime!