Kina fillon ndërtimin e bazës më të madhe në botë për zhvillimin e dronëve detarë

dronë detarë

Kinë është i vendosur të pozicionohet si fuqia më e madhe e botës në botën e teknologjisë, padyshim një moment historik që ata janë afër arritjes falë jo vetëm faktit se është territori i kompanive më të njohura që lidhen me botën e dronëve, por edhe iniciativa të tilla si ajo na bashkojnë sot dhe që do të çojnë në ndërtimi i bazës më të madhe të specializuar në zhvillimin, ndërtimin dhe testimin e dronëve detarë dhe anije pa pilot.

Siç është njoftuar, ne po flasim për asgjë më pak se baza më e madhe e këtij lloji, e njëjtë me atë do të ketë 750 kilometra katrorë dhe që ka filluar të ndërtohet në qytetin e Zhuhai, mu në deltën e lumit Pearl, një vend që ndodhet në jug të Kinës.

Kina fillon ndërtimin e asaj që do të jetë baza më e madhe ekskluzive në botë për zhvillimin, prodhimin dhe testimin e dronëve detarë

Sipas dokumenteve zyrtare, kjo bazë e re do të ndërtohet në disa faza dhe, në të parën prej tyre, do të ketë jo më pak se 21,6 kilometra katrorë. Për ndërtimin e kësaj baze të re dhe për fillimin e saj të mëvonshëm, subjekte të ndryshme të tilla si Universiteti i Teknologjisë Wuhan, ndërmarrja e specializuar në zhvillimin dhe prodhimin e dronëve detarë Oqeanalfa si dhe Qeveria lokale Zhuhai dhe Shoqëria e Klasifikimit të Kinës.

Misioni kryesor i kësaj baze të re do të jetë në të hetojë planifikimin e rrugës të brezit të ri të dronëve detarë si dhe teknika të ndryshme të goditjes dhe çngjyrosjes. Për këtë, kompania Oceanalpha tashmë ka marrë leje zyrtare nga administrata kineze për të provuar dronët e saj detarë, të cilat qeveria kineze tashmë ka deklaruar se synon t'i përdorë për qëllime civile dhe ushtarake.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

Testi anglishtProvoni katalanishtkuiz spanjoll