Ne analizojmë PLA 3D850 dhe 3D870 nga prodhuesi spanjoll Sakata3D

Rregullorja PLA 3D850 SAKATA3D

Të gjithë prodhuesit e kanë shumë të lehtë të shtypin duke përdorur Filamenti PLA. Shtë një material që nuk prodhon erëra gjatë shtypjes, është përballueshmeËshtë biodegradable, ka një larmi shumë të gjerë ngjyrash në treg dhe vuan problem i vogël i deformimit. Sidoqoftë, për disa projekte specifike në të cilat ne kemi nevojë për të prodhuar pjesë me rezistencë të lartë ndaj ndikimit dhe nxehtësisë, ky material bie shumë shpejt dhe është e nevojshme të përdoret plastika ABS.

Për fat të mirë, disa prodhues kanë lëshuar filamente që përmes një procesi të kristalizimit të pjesëve në një furre fitojnë veti mekanike të ngjashme me ato të ABS. Në këtë artikull ne do të analizojmë Filamentet PLA INGEO 850 dhe 870 nga prodhuesi spanjoll Sakata3D

Siç ju thamë tashmë në një artikulli i mëparshëm Prodhuesi amerikan i biopolimerit NaturaWorks ka punuar për një kohë të gjatë për të zhvilluar materiale që kanë veti të ngjashme me ABS por nuk kanë mangësitë e tij. Gjatë këtij viti dhe atij të mëparshëm ai ka zhvilluar një PLA të cilën ai e ka thirrur INGEO dhe karakteristika e tij kryesore është se mund t'i nënshtrohet a proces i veçantë i kristalizimit në të cilën, duke nënshtruar pjesët e shtypura për të ngrohur struktura e brendshme e materialit riorganizohet duke modifikuar vetitë e tij mekanike. Arritet më shumë ngurtësi, rezistencë ndaj goditjes dhe copat i qëndrojnë më mirë temperaturave të larta.

Për këtë analizë ne kemi përdorur përsëri një printer ANET A2 PLUS. Pavarësisht se është një makineri e ultë (me një diapazon çmimi nën 200 € nëse e blejmë nga Kina) dhe duke mos marrë rezultate të një niveli jashtëzakonisht të lartë të detajeve, është perfekt për shumicën e materialeve në treg. Ka nje karakteristikat jo të konsiderueshme teknike; Mund të shtypë deri në 100 mm / s, ka një ekstruder të tipit bowden, vatra e nxehtë mund të nxehet deri në 260 ° C, mund të shtypë në një rezolucion prej 100 mikronë, ka një bazë të nxehtë dhe ka një shtypje të madhe sipërfaqe (220 * 220 * 270 mm).

Shpaketimi i filamentit PLA 3D850 dhe 3D870 nga prodhuesi spanjoll Sakata3D

PLA 3D 850 dhe 870 nga SAKATA3D

Filamenti vjen paketuar në mënyrë të përkryer dhe të mbushur në vakum, spiralja që shërben si një mbështetje është bërë prej plastike me cilësi të lartë dhe mbështjellja e filamentit është shumë e saktë. Në shikim të parë nuk mund të shihet asnjë nyjë dhe gjatë gjithë përshtypjeve që kemi bërë nuk kemi pasur ndonjë problem në këtë drejtim. Materiali ka ngjitje shumë të mirë midis shtresave, nuk paraqet probleme të deformimit. Pigmentimi i materialit është uniform dhe shkëlqimi i pjesëve të shtypura me filament argjendi i jep asaj një përfundim të jashtëzakonshëm. Në përgjithësi ajo përgjigjet shumë mirë, pavarësisht nga kompleksiteti i pjesës së shtypur. 

La faqen e internetit të prodhuesit Heshtë thembra e tij Akile, nuk është shumë e dukshme dhe ka një dizajn që duket i modës së vjetër, megjithatë përmbush në mënyrë të përsosur funksionin e tij. Ne mund ta marrim materialin, dhe ata na japin me parametrat themelorë për të shtypur me të.

Kristalizimi i PLA INGEO

Karakteristikë e yllit të këtij materiali është se ne mund t'ia nënshtrojmë atë a procesi i kristalizimit. Për këtë ne duhet vendosni pjesët në një furrë konvencionale në një temperatura prej 120º Celsius për një periudhë të përafërt prej 20 minutash. Gjatë gjithë kohës ne kemi qenë të vëmendshëm ndaj pjesëve dhe kemi vërejtur se ato nuk janë deformuar nga nxehtësia kur janë brenda furrës, as nuk ka ndonjë erë ose tym që mund të na shkaktojë shqetësime ose frikë nga siguria gjatë procesit.

SHEMBUJ PLA INGEO

Në shikim të parë, pjesët e kristalizuara nuk duket se kanë pësuar ndonjë ndryshim gjatë procesit. Sidoqoftë, një analizë më e hollësishme e tyre pasi të jenë ftohur zbulon se pjesët janë bërë shumë më të vështira dhe më të forta duke sakrifikuar një pjesë të fleksibilitetit të tyre. Megjithëse dokumentacioni teknik tregon se pjesët mund të tkurren pak gjatë kristalizimit, rezultatet janë të papërfillshme. Pjesët kanë përmasa 15x2x2 cm dhe variacioni i pësuar mezi arrin disa milimetra

Përfundimet e fundit

Ne kemi shtypur pjesë të të gjitha madhësive dhe formave, duke e bërë të qartë se bërja e pjesëve në PLA 850 ose 870 Ingeo nuk është më e vështirë sesa të bësh të njëjtat pjesë në PLA standarde. Prandaj, për sa kohë që ndryshimi i çmimit nuk paraqet problem, këshillohet të përdorni PLA Ingeo.

El procesi i kristalizimit është shumë i thjeshtë dhe nuk kërkon ndonjë pajisje profesionaleDuke trajtuar pjesët tona në këtë mënyrë, ne do të jemi në gjendje të përmirësojmë shumë karakteristikat e tyre teknike. Ose sepse do t'i nënshtrojmë ata në situata kompromentuese ose thjesht për t'u siguruar që ata t'i rezistojnë më mirë kalimit të kohës. YouTube është plot me prodhues që paraqesin pjesët e shtypura me këtë filament në testet më të çmendura që mund të imagjinoni, është e pamohueshme që cilësia e filamentit PLA 850 ose 870 Ingeo është shumë më e lartë se PLA standarde.

Në fund, lavdërojeni raporti i shkëlqyeshëm cilësi / çmim i fijeve SAKATA3DKemi të bëjmë me një prodhues shumë profesional me materiale me cilësi të mirë dhe shërbim të lakmueshëm ndaj klientit. Mos u mashtroni nga paraqitja e faqes së tyre në internet, nëse kërkoni në komunitetin e Krijuesve do të kuptoni se mendimi i përgjithshëm përkon me atë të këtij neni.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.