Si ta bëni printerin tuaj 3D shumë më të shpejtë pa humbur cilësinë e printimit

cilësia e shtypjes

Nëse keni parë ndonjëherë që funksionon një printer 3D ose keni menduar të merrni sigurim, një nga pengesat e hyrjes që keni hasur është shpejtësia me të cilën ata punojnë. Unë e them këtë pasi kjo është një tipar që, të paktën tani për tani, parandalon që kjo lloj teknologjie të adoptohet shumë më shpejt.

Duke pasur këtë në mendje, sot unë dua të flas me ju në lidhje me një azhurnim të ri me të cilin krijuesit e tij synojnë të zgjidhin shumë nga ankesat që të gjithë prodhuesit zakonisht vendosin përpara se të bëjnë bast për këtë lloj teknologjie pasi që ky grup i inxhinierëve të Miçiganit kanë arritur të zhvillojnë një algoritëm i ri i aftë të dyfishojë shpejtësinë e shtypjes 3D të çdo makine.

Falë këtij firmueri të ri, shpejtësia e printerit tuaj 3D do të rritet ndjeshëm

Ndoshta pjesa më interesante e gjithë kësaj teme është se, duke instaluar këtë azhurnim, përdoruesi thjesht do të shtypë në 3D në një mënyrë shumë më të shpejtë pa vuajtur nga shqetësimet që kishim deri më tani, praktikisht të gjitha të lidhura me diçka aq të thjeshtë sa, kur duke shkuar më shpejt Cilësia e printimit 3D u përkeqësua në mënyrë dramatike.

Siç është zbuluar, me sa duket, sepse ky grup inxhinierësh u përpoq të bënte që një printer 3D i lirë të funksiononte shumë më shpejt. Problemi me këtë është se, për shkak se nuk ishte i cilësisë më të mirë, ai përdorte pjesë shumë më të lehta dhe më fleksibël sesa modelet e tjera, diçka që në fund përkthehet në një model që, duke rritur shpejtësinë më së paku, fillon të ketë dridhjet, e cila shkakton cilësia e printimit është shumë e dobët.

Ky është fara që çoi përfundimisht në një kërkim për të zhvilluar firmware lehtësues të dridhjeve për këtë printer 3D për të rezultuar në një algoritëm të aftë për të modeluar dinamikën e printerit 3D në një mënyrë të tillë që të mund të rregulloni kontrollin e printerit duke zbutur të gjitha dridhjet që prodhon.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

Testi anglishtProvoni katalanishtkuiz spanjoll