Arduino MKR WAN 1300 dhe Arduino MKR GSM 1400, bordet e reja për IoT nga Projekti Arduino

MKRWAN 1300

Gjatë këtyre ditëve në New York është zhvilluar Panairi më i rëndësishëm i Krijuesve të vitit. Një panair ku projektet më të njohura dhe jo aq të njohura kanë prezantuar projektet e tyre dhe pajisjet e tyre të reja. Arduino ka qenë gjithashtu në këtë Panair dhe ka prezantuar dy borde të reja të familjes Arduino.

Këto pllaka njihen si Arduino MKR WAN 1300 dhe Arduino MKR GSM 1400. Dy borde të vegjël që janë të përqendruar në botën e IoT dhe që sigurisht do ta ndihmojnë përdoruesin të bëjë projekte inteligjente ose të paktën të marrë pjesë në internetin e gjërave.

Bordi MKR WAN 1300 ka një komunikim pa tel të bashkangjitur në një paraqitje të bordit MKR Bordi Zero, domethënë, do të kemi mbështetje për aplikacionet 32-bitëshe. Karakteristikat e pllakës 256KB memorie flash dhe 32KB SRAM. Mund të funksionojë në fuqinë e dy bateri 1,5V dhe të gjitha në një madhësi prej 67,64 x 25 mm. Duke pasur një komunikim pa tel, pajisja me të cilën lidheni do të ketë mundësinë e komunikimit në internet.

Bordi Arduino MKR GSM 1400 është një opsion që ndjek rrugën e shumë projekteve të IoT. Kjo pllakë, siç tregon shkurtesa e saj, përmban një modul GSM që do të lejojë lidhjen në distancë pa pasur nevojë për një router, vetëm me një kartë SIM të telefonit celular. Dizajni i pjesës tjetër të komponentëve të bordit është i ngjashëm me MKR Zero Board, por konsumi i energjisë nuk është i njëjtë me atë të MKR WAN 1300, duke qenë më i lartë. Pjata MKR GSM 1400 kërkon të paktën një bateri 3.7V LiPo në mënyrë që të funksionojë si duhet. Kjo rritje e energjisë është për shkak të modulit GSM që bordi ka, por kjo nuk do të thotë një rritje në madhësi, që ka të njëjtën madhësi me pllakën MKR WAN 1300.

Këto dy modele të reja të bordeve Arduino mund të rezervohen për blerje përmes faqes zyrtare të Arduino. Bordi MKR WAN 1300 ka një kosto prej 35 eurosh ndërsa bordi MKR GSM 1400 ka një kosto prej 59,90 euro. Dy çmime të arsyeshme nëse marrim parasysh cilësinë e pllakave dhe komunitetin e madh që ka ky projekt. Kështu që duket se Arduino është ende duke luftuar për krijimin e një mjedisi falas për IoT. Sidoqoftë A do të kenë këto borde të njëjtin sukses si Arduino Yún? Cfare mendoni ju


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

Testi anglishtProvoni katalanishtkuiz spanjoll