Servo: si të përdorni motorin ndihmës me Arduino

ndihmës, ndihmës motor

Nëse dëshironi të përdorni një ndihmës motor, ose ndihmës, Me Arduino, në këtë artikull do të mësoni se çfarë ju duhet për të filluar. Ne kemi parë tashmë në artikuj të tjerë se çfarë është e nevojshme për t'u përdorur motorë elektrikë, motorë me hapa, dhe gjithashtu koncepte të tjera të nevojshme për të kuptuar funksionimin e këtij lloji të pajisjeve, siç është artikulli në PWM.

Tani, mund t'i shtoni një përbërësi tjetër të ri elektronik lista e pajisjeve analizuar dhe që ju mund të shkoni integrimin e projekteve tuaja DIY për të shtuar funksionalitet të ri.

Çfarë është një ndihmës?

ndihmës

Un servomotor, ose thjesht servo, është një motor elektronik me ngjashmëri me motorët konvencionalë DC, por me disa elemente që i bëjnë ato të veçantë. Në këtë rast, ai ka aftësinë për të mbajtur një pozicion që tregohet, diçka që motorët elektrikë nuk e lejojnë.

Nga ana tjetër, servo mund gjithashtu saktësisht kontrolli shpejtësia e rrotullimit, në sajë të një serie ingranazhesh të brendshëm dhe një sistemi që lejon një kontroll shumë më të mirë sesa mund të bëhej në llojet e tjera të motorëve.

Këto karakteristika e bëjnë atë veçanërisht interesante për aplikimet robotikë, ose për pajisje të tjera ku lëvizja dhe pozicioni duhet të kontrollohen, të tilla si një printer, ose një makinë me telekomandë. Në këtë lloj makine me radio të kontrolluar ekziston një motor konvencional për të drejtuar makinën dhe një ndihmës për drejtimin, me të cilin kontrollohet kthesa saktësisht.

Diferenca midis motorit stepper dhe motorit ndihmës

nema 17

Nëse pyesni veten ndryshimi midis një motor ndihmës dhe një motor stepper, e vërteta është se ato mund të ngatërrohen, pasi që në motorin stepper, ose stepper, rrotullimi gjithashtu mund të kontrollohet mjaft saktësisht, dhe aplikacionet janë shumë të ngjashme me ndihmësin. Në vend të kësaj, ka disa ndryshime.

Dhe është se motorët motorë zakonisht përdorin magnetet e rralla të tokës, ndërsa motorët stepper përdorin magnet më të lirë dhe më konvencional. Prandaj, një ndihmës mund të arrijë një zhvillim më të lartë të çift rrotullues, pavarësisht se mbetet kompakt. Prandaj, forca kthyese do të jetë shumë e lartë.

Karakteristikat teknike

Sa herë që blini një ndihmës, duhet të konsultoheni me fletën teknike ose fletën e të dhënave. Në atë mënyrë, ju do të siguroni karakteristikat teknike ka, por edhe kufijtë të cilave mund t’i nënshtroheni, siç janë voltazhi, intensiteti, ngarkesa maksimale, çift rrotullimi, etj. Mos harroni se secili model mund të jetë krejt i ndryshëm.

Për shembull, nëse shikoni një nga më të njohurit, Micro Servo 9G SG90 nga firma e njohur Tower Pro, atëherë do të keni disa karakteristika shumë të veçanta, megjithëse programimi dhe lidhja e modeleve janë pak a shumë të njëjta dhe gjithçka që thuhet këtu është e dobishme për këdo.

Në rastin e këtij modeli, është një motor me cilësi të lartë, me një kënd kthyes që lejon një fshij midis -90 dhe 90º, që do të thotë, një kthesë totale prej 180º. Rezolucioni që mund të arrini është shumë i lartë, kështu që mund të përparoni shumë pak nga pak. Për shembull, me kufizimet e sinjalit PWM të Arduino UNO, ju mund të merrni edhe një avans nga klasa në klasë.

Po kështu, sinjali PWM gjithashtu do të vendosë një kufi tjetër, dhe është numri i herëve që çdo pozicion mund të ndryshojë për njësi të kohës. Për shembull, meqenëse impulset punojnë me ndërmjet 1 dhe 2 ms dhe me Periudhat 20 ms (50Hz), atëherë servo mund të lëvizë një herë në 20 ms.

Përveç kësaj, ai do të ketë një peshë prej 9 gramësh dhe, përkundër asaj peshe dhe madhësie kompakte, mund të zhvillojë një çift ​​rrotullues ose çift rrotullues prej 1.8 kg / cm me 4.8v. Kjo falë kompletit të saj të ingranazheve POM.

Më në fund, ju tashmë e dini që, në varësi të asaj që dëshironi të arrini, do të duhet të zgjidhni një ose një model tjetër, në mënyrë që ai të ketë karakteristikat e nevojshme për projektin tuaj. Kjo është, nuk është e njëjta gjë që dëshironi që një motor të lëvizë një ngarkesë X, sesa një për XX ...

Ku të blini një ndihmës

servomotor

Nëse dëshironi të filloni të përdorni këtë lloj servomotor, atë mund ta gjeni në shumë dyqane të specializuara dhe gjithashtu mund ta merrni në internet në Amazon. Për shembull, këtu janë disa shembuj të produktet e rekomanduara që mund t'ju interesojë:

Të gjithë kanë një kënd mjaft të mirë kthyes, por në thelb ndryshon në çift rrotullues që secili mund të tolerojë. Unë kam përfshirë tre modele të ndryshme. E para, dhe më e lirë, mund të jetë e mjaftueshme për shumicën e aplikacioneve. Por nëse keni nevojë për një forcë më të madhe për aplikime të tjera, ju keni 25 dhe 35, të cilat tashmë janë mjaft të shquara ...

Integrimi me Arduino

arduino servo
Siç mund ta shihni në imazhin e mësipërm, servo lidhet shumë lehtë te Arduino. Ka vetëm tre kabllo, të cilët mund t'i lidhni në këtë mënyrë:

 • E kuqe me 5V
 • E zezë me GND
 • E verdhë me një kunj Arduino PWM, në këtë rast me -9.

Në mënyrë që të programoni një skicë për të filluar përdorimin e këtyre llojeve të motorëve, keni disa mundësi. Por, para së gjithash, për të filluar, duhet të bësh shtoni bibliotekën Arduino IDE për të drejtuar këtë lloj ndihmës motorësh:

 1. Hapni Arduino IDE.
 2. Shko te Programi.
 3. Pastaj Përfshini Bibliotekën.
 4. Ndihmës

Për të kodi i skicës, mund të jetë aq e thjeshtë në të cilën servo do të kalojë nëpër pozicionet e tij duke ndaluar në 0º, 90º dhe 180º:

//Incluir la biblioteca del servo
#include <Servo.h>
 
//Declarar la variable para el servo
Servo servoMotor;
 
void setup() {
 // Iniciar el monitor serie
 Serial.begin(9600);
 
 // Iniciar el servo para que use el pin 9 al que conectamos
 servoMotor.attach(9);
}
 
void loop() {
 
 // Desplazar a la posición 0º
 servoMotor.write(0);
 // Esperar 1 segundo
 delay(1000);
 
 // Desplazar a la posición 90º
 servoMotor.write(90);
 // Esperar 1 segundo
 delay(1000);
 
 // Desplazamos a la posición 180º
 servoMotor.write(180);
 // Esperar 1 segundo
 delay(1000);
}

Tani nëse dëshironi lëviz atë nga një shkallë në një shkallë, atëherë do të ishte kështu:

// Incluir la biblioteca servo
#include <Servo.h>
 
// Declarar la variable para el servo
Servo servoMotor;
 
void setup() {
 // Iniciar la velocidad de serie
 Serial.begin(9600);
 
 // Poner el servo en el pin 9
 servoMotor.attach(9);
 
 // Iniciar el servo en 0º
 servoMotor.write(0);
}
 
void loop() {
 
 // Los bucles serán positivos o negativos, en función el sentido del giro
 // Positivo
 for (int i = 0; i <= 180; i++)
 {
  // Desplazar ángulo correspondiente
  servoMotor.write(i);
  // Pausa de 25 ms
  delay(25);
 }
 
 // Negativo
 for (int i = 179; i > 0; i--)
 {
  // Desplazar el ángulo correspondiente
  servoMotor.write(i);
  // Pausa e 25 ms
  delay(25);
 }
}


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.