Arduino Yún, një bord për të hyrë lirshëm në Internetin e Gjërave

Arduino Jun

Interneti i Gjërave ose i njohur ndryshe si IoT ka revolucionarizuar botën teknologjike dhe gjithashtu ka arritur në shumë prej projekteve tona (duam apo jo). Kjo është arsyeja pse shumë përdorues kërkojnë një bord që përpunon programet e tyre, që është i lirë dhe që gjithashtu lidhet me internetin pa përdorur një çelës pa tel ose një kartë rrjeti. Për shumë, kjo e fundit është një zgjidhje e shpejtë, por nuk do të thotë se është një zgjidhje profesionale ose efektive.

Duke pasur parasysh këtë, ekipi i Projekti Arduino ka zhvilluar një bord që synon internetin e gjërave. Ky bord quhet Arduino Yún.

Çfarë është Arduino Yún?

Arduino Yún është një bord nga Projekti Arduino. Kjo do të thotë që dizenjimi dhe prodhimi i tij mund të kryhen nga ne vetë ose nga ndonjë kompani, si dhe të jemi në gjendje të përdorim modelet e saj për të krijuar prototipa dhe pllaka personale. Në rastin e Arduino Yún, ky i fundit do të ishte një hap i mëtejshëm, pasi bazohet në Arduino Leonardo, një model bordi më i fuqishëm se Arduino UNO.

Arduino Yún ka të njëjtin dizajn dhe i njëjti kontrollues si Arduino Leonardo, dmth procesori Atmel ATmega32U4. Por, ndryshe nga Arduino Leonardo, Arduino Yún ka një mini-bord Atheros Wireless AR9331, një vend i caktuar për kartat mikrosd dhe një bërthamë të quajtur Linino..

Cilat janë ndryshimet midis Arduino Yún dhe Arduino UNO?

Arduino Jun

Duke marrë parasysh sa më sipër, ndryshimet midis modelit Arduino Yún dhe modelit janë të qarta Arduino UNO. Por ka edhe disa të tjera.

Nëse shikoni artikullin që botuam së fundmi, një bord Arduino nuk ka shumë elementë që bordet e tjera si Raspberry Pi kanë, por Arduino Yún jo.

Bërthama e quajtur Lininus është një bërthamë që ofron energji të mjaftueshme për të kanë një shpërndarje të vogël të quajtur Openwrt-Yún. Kjo shpërndarje përdor kernelin Linux dhe disa mjete të tjera që bëjnë Openwrt të instalohet në çdo pajisje me një bord atheros ose të ngjashme.

Çfarë është Openwrt-Yún?

Në këtë pikë, është e përshtatshme të bëni një ndalesë të shkurtër në lidhje me atë që është Openwrt-Yún dhe pse është e rëndësishme.

Logoja e OpenWrt

OpenWRT Shtë një shpërndarje Gnu / Linux që përshtatet me çdo router dhe kartë wireless. Në këtë rast, Openwrt-Yun është një shpërndarje e modifikuar që do të instalohet në Arduino Yún. Shpërndarja banon në Linino dhe mund të zgjerohet falë slotit për kartat mikrosd. Për të qenë në gjendje të përdorim këto funksione, ne duhet vetëm të lidhemi me bordin nga distanca përmes ssh dhe të përdorim menaxherin e paketës së shpërndarjes, si dhe mjetet e tjera.

Eshtë e panevojshme të thuhet, kjo shpërndarje do të na ofrojë disa funksione themelore inteligjente që ka një sistem operativ por nuk është i njëjtë me një bord Raspberry Pi që mund të përdoret si një minikompjuter ose një kompjuter i vjetër që mund ta përdorim si server ose pjesë e një kllaster.

Si të hyni në konfigurimin Arduino Yún?

Për të hyrë në konfigurimin Arduino Yún, duhet të marrim parasysh dy hapa:

 • Instaloni drejtuesit në mënyrë që të njihet nga kompjuteri me Arduino IDE
 • Konfiguroni ndërfaqen e largët për lidhje dhe hapin "urë" që programet personale të përdorin ndërfaqen pa tel.

Hapi i parë është i rëndësishëm pasi që në një moment do të duhet të dërgojmë programe dhe të dhëna në bordin Arduino Yún. Për këtë na mbetet vetëm instaloni drejtuesit e bordit dhe më pas ekzekutoni Arduino IDE. Nëse kemi Arduino IDE në Gnu / Linux, nuk do të ketë problem me këtë hap dhe nuk do të duhet të bëjmë asgjë; nëse kemi Windows, drejtuesit për këtë model si dhe modelet e tjera Arduino do të jenë instaluar me Arduino IDE, prandaj rëndësia e përdorimit të këtij IDE; Dhe nëse kemi Mac OS, nuk kemi pse të bëjmë asgjë nëse përdorim Arduino IDE, por herën e parë që lidhim bordin Arduino Yún me Mac-in tonë, do të shfaqet magjistari i instalimit të tastierës, një magjistar që do të duhet ta mbyllim me butonin e kuq. Shtë një problem që shfaqet i pasqyruar në faqja zyrtare e Arduino Yún.

Hapi tjetër që ne jemi të interesuar të dimë është lidhja dhe administrimi i modulit Arduino Yún Wi-Fi. Së pari ne duhet t'i japim energji pllakës; kjo do të bëjë që bordi të krijojë një rrjet wifi të quajtur Yún. Ne lidhemi me këtë rrjet dhe në shfletuesi shkruajmë adresën http: //arduino.local Kjo adresë do të hapë një faqe në internet nga e cila mund të menaxhojmë rrjetin e ri të krijuar. Emri i përdoruesit dhe fjalëkalimi i këtij paneli është "arduino", një fjalë që mund ta ndryshojmë sapo të hyjmë në panel.

Ndërfaqja e internetit Arduino Yun

Por, nëse përdorim Arduino Yun, ajo që do të kërkojmë është të lidhemi me një rrjet Wi-Fi dhe të mos krijojmë rrjetin tonë. Për ta bërë këtë, në panelin që është hapur, në pjesën e poshtme ka një zbritje me elementet për t'u lidhur me çdo rrjet Wi-Fi, me përjashtim të rrjeteve universitare dhe rrjeteve të tjera të ngjashme që përdorin protokolle dhe softuer fjalëkalimi që e bëjnë të pamundur (akoma) lidhjen me këtë lloj pllaka.

Epo, ne tashmë dimë se si të krijojmë rrjetin tënd Wi-Fi, të lidhesh me një rrjet tjetër Wi-Fi, por si ta përdor këtë lidhje me bordet dhe / ose programet e tjera?

Mirë për të ne duhet të përdorim funksionin Bridge brenda programit që krijojmë në Arduino IDE. Funksioni fillon me Ura. Fillo (), një funksion që do të na lejojë të komunikojmë me funksionin normal dhe funksionin pa tel të bordit Arduino Yún.

Çfarë mund të bëj me Arduino Yún?

Imazhi i Telefonit Arduino

Me programimin e nevojshëm, ne mund ta bëjmë çdo pajisje teknologjike "inteligjente" falë bordit Arduino Yún. Megjithatë, më e zakonshmja është përdorimi i bordit në mënyrë që vegla e krijuar të mund të lidhet me internetin dhe të jesh në gjendje ta manipulosh atë përmes një pajisjeje tjetër si smartphone, tabletë ose kompjuteri.

Disa përdorues kanë arritur ta përdorin bordin si një kartë rrjeti të rrallë, por duhet të themi se bërja e kësaj është mjaft e vështirë dhe çmimi i bordit është më i lartë se çdo kartë rrjeti normal. Në Instructables ju mund të merrni një adhurues i vogël i asaj që mund të bëhet me Arduino Yún. Thjesht duhet të shkruajmë emrin e bordit në motorin e kërkimit të depove dhe do të shfaqen projekte të ndryshme që përdorin këtë model.

Përfundim

Arduino Yún është një bord interesant dhe i rëndësishëm për shumë përdorues, sepse deri në mbërritjen e tij, kush donte të lidhte projektin e tij me internet duhej të blinte një bord Arduino plus një mburojë pa tel ose GSM që lejon lidhjen. Kostoja ishte më e lartë se Arduino Yún dhe programimi më i vështirë me më shumë kufizime. Arduino Yún korrigjon të gjitha këto dhe ofron mundësinë e krijimit të pajisjeve më të lehta dhe më të fuqishme se deri më tani. Por projekti ynë mund të jetë më i përshtatshëm për alternativa të tjera të tilla si Raspberry Pi Zero W. Në çdo rast, si Arduino ashtu edhe Raspberry Pi ndjekin udhëzimet për Hardware Falas dhe kjo do të thotë që ne mund të zgjedhim bordin dhe zgjidhjen pa parë projektin tonë të kompromentuar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   xtrak dijo

  Përshëndetje, 24 Prill 2018, kjo pllakë duket e tërhequr nga prodhuesi, gjoja sepse nuk përputhet me asnjë rregullore.
  Ajo që më tërboi është se mburoja e yun e ka atë në katalog.
  Unë e lë lidhjen: https://store.arduino.cc/arduino-yun
  Unë jam duke kërkuar për një alternativë për projektin tim, unë do të vlerësoj çdo sugjerim.
  Një përshëndetje dhe falënderim për postimin.