Banana Pi M2 Zero, një alternativë interesante për Raspberry Pi Zero W

Banane Pi M2 Zero

Ekzistojnë shumë klone Raspberry Pi që ekzistojnë, klone që përdorin pajisje të ndryshme, ndryshe nga çfarë ndodh me Arduino, klonet e të cilave bazohen në të njëjtën pajisje dhe skemë. Në rastin e Raspberry Pi, e njëjta gjë nuk ndodh dhe prandaj secili klon është i veçantë, unik dhe interesant.

Shumë prej këtyre kopjeve janë plotësisht funksionale, por kanë një kosto më të lartë se vetë Raspberry Pi, që do të thotë që përdoruesit nuk i përdorin aq shumë këto mundësi dhe vazhdojnë të preferojnë Raspberry Pi. Por, Banana Pi, një klon i Raspberry Pi, ka lëshuar klonin e tij në Pi Zero W, një alternativë pak më e shtrenjtë, por më e fuqishme se opsioni origjinal.

Ky opsion quhet Banane Pi M2 Zero, duke përdorur pseudonimin që Raspberry Pi i jep kësaj lloj bordi (Zero). Ky model i bordit SBC është pothuajse i njëjtë me Raspberry Pi Zero W, megjithatë ofron më shumë energji sesa origjinali dhe një madhësi më të vogël. Hardueri i këtij bordi SBC është pothuajse i njëjtë me atë të Raspberry Pi Zero W, përveç madhësisë dhe procesorit në tabelë.

Procesori i Banana Pi M2 Zero është Allwinner H2 +, një procesor 1,2 Ghz Quadcore, një procesor më i fuqishëm se chipset i Broadcom që është dual-core dhe vetëm me shpejtësi prej 1 Ghz. Përveç kësaj, masat e Banana Pi M2 Zero janë pak më të vogla, 60 x 30 mm kundrejt 65 x 30 mm për Pi Zero W. Një zvogëlim i madhësisë së vogël, por i domosdoshëm për shumë projekte.

Banana Pi M2 Zero është në dispozicion në Alixpress për 15 dollarë, një çmim më i lartë se Raspberry Pi Zero W, por është gjithashtu e vërtetë që fuqia është dukshëm më e lartë, duke qenë në gjendje të ekzekutoni edhe video në 4K. Pra, duket se ky opsion Banana Pi është më se interesant për ata që kërkojnë një bord të fuqishëm, të vogël SBC dhe për pak para. A nuk mendoni kështu?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   J.carlos Dergan f. dijo

    Interesante, duke ditur se çfarë ndodh / teknologjitë ditore dhe kostot ndryshojnë shumë, shumë prej nesh kërkojnë vetëm zgjidhje të shpejta, ndonjëherë nuk ka rëndësi shpejtësia ose kujtesa e konsiderueshme, etj, në rastin tim unë e di që Raspberry Pi punon vetëm me Linux, por Për shumë zhvillues ne jemi të interesuar në ato platforma që janë testuar, Linux, brew, android, etj., Por faleminderit për prezantimin e shpejtë në lidhje me të, ju faleminderit shumë për artikullin!

Testi anglishtProvoni katalanishtkuiz spanjoll