Bateria CR2032: gjithçka rreth baterive më të njohura të butonave

Bateri CR2032

Një nga formatet më të famshme të pirgjeve ose bateritë janë CR2032, bateritë tipike të butonit që kanë një numër të madh pajisjesh. Nga disa kalkulatorë te pllakat amë kompjuterike për të mbajtur kohën dhe cilësimet e BIOS / UEFI, përmes orëve, kontrolluesve, kufjeve etj. Ky lloj i baterisë karakterizohet nga qëndrueshmëria e tij e madhe dhe madhësia e saj e vogël në krahasim me formatet e tjera të tilla si AAA, AA, C, D dhe 9V.

Ka të ndryshme markave, të tilla si Sony, Duracell, Maxell, dhe shumë prodhues të tjerë. Çmimi i tij është rreth 1,75 € ose 2 €, megjithëse mund të gjeni flluska me disa bateri CR2032 për çmime të lira kur i blini ato në pako. Çmimi dhe autonomia nuk është e vetmja gjë që i bën ata tërheqës, gjithashtu edhe madhësinë e tyre, kështu që ato janë perfekte për pajisjet e vogla ku dëshironi lëvizshmëri të madhe ose zvogëloni madhësinë e baterisë në maksimum.

Bateri butoni

Bateritë e tipit buton janë të kapsuluara në një të vogël paketim metalik ne forme butoni, prandaj dhe emri i saj. Në njërën nga fytyrat e tyre ata kanë polin pozitiv, i cili korrespondon me fytyrën me diametrin më të madh, domethënë, aty ku zakonisht kanë shenjën dhe mbishkrimet. Në fytyrën e pasme është poli negativ. Për t'i lidhur ato, zakonisht përdoret një kontakt me një bazë me një përcjellës për të bërë kontakt me polin negativ dhe një fllanxhë që bën kontakt në krahët dhe zonën e sipërme (+). Në këtë mënyrë, bateria mund të ngrihet në njërën nga anët e saj për ta shkëputur dhe zëvendësuar lehtë.

Për të material që i kompozon ato, mund të jetë prej merkuri (në mos përdorim për të mos qenë i respektueshëm ndaj mjedisit), kadmium, litium, etj. Ngarkesa që ato përmbajnë ndonjëherë është e mjaftueshme për të furnizuar me energji elektrike për 3 deri në 5 vjet, në varësi të konsumit të pajisjes. Përveç kostos së ulët dhe jetës së tyre të gjatë, tensioni i prodhuar gjatë shkarkimit është shumë i njëtrajtshëm, gjë që i bën ata të përsosur për të shmangur thumba ose keqvendosje me kalimin e kohës. Gjithashtu temperatura e shkarkimit është e ulët për tu integruar në pajisjet e vogla.

CR2032, si bateritë e tjera të butonit, dallon për vetën qëndrueshmëri e lartë ndaj ndryshimeve mjedisore, diçka që bateritë e tjera nuk e mbështesin aq mirë. Ajo operon në një gamë të gjerë të temperaturave, nga -20ºC në 60ºC. Temperaturat që i bëjnë ato perfekte për vendet e nxehta dhe të ftohta. Ato janë gjithashtu të mira për tu ruajtur, pasi kanë më pak se 1% të vetë-shkarkimit në vit, gjë që u lejon atyre të ruhen për 5 herë më shumë sesa bateritë e tjera.

Ato shpërndahen në formate të ndryshme që janë të ndryshme në madhësi, lloj, tensione, kapacitet dhe peshë, dhe madje edhe të rimbushur, siç mund ta shihni në tabelën vijuese me disa nga më të njohurat:

përcaktim Lloj Tensioni (V) Kapaciteti (mAh) Pesha (g) Diametri (mm) Lartësia (mm)
CR927 litium 3 30 0,60 9,5 2,7
CR1025 litium 3 30 0,6 10 2,50
CR1130 litium 3 40 0,6 11 3
CR1212 litium 3 18 0,5 12 1,2
CR1216 litium 3 25 0,7 12 1,6
CR1220 litium 3 38 0,85 12 2
CR1225 litium 3 48 10 12 2,5
CR1616 litium 3 50 1,2 16 1,6
CR1620 litium 3 68 1,3 16 2
CR1625 litium 3 90 1,4 16 2,5
CR1632 litium 3 125 1,6 16 3,2
CR2012 litium 3 55 1,80 20 1,2
CR2016 litium 3 80 1,80 20 1,60
CR2020 litium 3 115 1,90 20 2
CR2025 litium 3 170 2,40 20 2,50
CR2032 litium 3 235 30 20 3,20
CR2040 litium 3 280 40 20 4
CR2050 litium 3 310 4,80 20 5
CR2320 litium 3 150 2,90 23 20
CR2325 litium 3 190 3,50 23 2,50
CR2330 litium 3 250 40 23 30
CR2354 litium 3 350 4,50 23 5,40
CR2430 litium 3 285 4,50 24 30
CR2450 litium 3 540 6,50 24 50
CR2477 litium 3 950 8,3 24 7,7
CR3032 litium 3 560 80 30 3,20
CTL920 Joni i litiumit 2,3 5,5 0,5 9 2
CTL1616 Joni i litiumit 2,3 18 1,6 16 1,60
LR41 Alkaline 1,5 40 0,5 7,9 3,6
LR43 Mangani 1,5 108 1,2 7,9 1,6
LR44 Mangani 1,5 145 1,9 11,6 5,4
ML2016 Litium-Mangan 3 30 1,8 16 1,6
ML2020 Litium-Mangan 3 45 2,2 20 2
PD2032 Joni i litiumit 3,7 75 3,1 20 3,3
SR41 Oksid argjendi 1,55 42 - 7,9 3,6
SR42 Oksid argjendi 1,55 100 - 11,6 3,6
SR43 Oksid argjendi 1,55 120 - 11,6 4,2
SR44 Oksid argjendi 1,55 180 - 11,6 5,4
SR45 Oksid argjendi 1,55 60 - 9,5 3,6
SR48 Oksid argjendi 1,55 70 - 7,9 5,4
GJ626SW Oksid argjendi 1,55 28 0,39 6,8 2,6
GJ726SW Oksid argjendi 1,55 32 - 7,9 2,7
GJ927SW Oksid argjendi 1,55 55 - 9,5 2,6
VL2020 litium 3 20 2,2 20 2

Specifikimet dhe fletët e të dhënave CR2032

Fytyrat e pirgut CR2032

L karakteristikat teknike të kësaj baterie CR2032 shëndoshë:

 • Prodhuesit: te ndryshme
 • Model: CR2032
 • Lloj: Litium
 • tension: 3 V
 • kapacitet: 235 mAh, domethënë mund të japë 235 mA për 1 orë ose rreth 112 mA për 2 orë, rreth 66 mA për 4 orë, e kështu me radhë ...
 • peshë: 30 g
 • Diametri: 20 mm
 • Trashësia: 3,20 mm

Nëse dëshironi të shkarkoni një Fletë të dhënash CR2032Ju mund të shkoni në faqet zyrtare të internetit të prodhuesve të ndryshëm, si një shembull, këtu është një:

Lidhësit:

Mund të gjeni disa lloje lidhësish në treg për këtë lloj qelize butoni, siç mund ta shihni në fotot më sipër. Ato janë shumë të lira dhe mund t'i bashkoni në bord me kunjat që janë përfshirë ose t'i lidhni drejtpërdrejt me kabllo, në varësi të llojit.

disa lidhësit janë klasikë, me atë lidhës baze dhe skedën e sipërme siç e përmenda më lart. Të tjerët janë disi të ndryshëm dhe lejojnë që pirgu të rrëshqasë mbi një urë përreth. Në këtë mënyrë ajo mbetet në kontakt në të dy anët, por ato mund të jenë paksa të komplikuara për tu hequr nëse dimensionet e punës janë të vogla. Ndonjëherë nuk është e lehtë ta rrëshqasësh dhe ta zëvendësosh.

Të tjerët janë të tipit klip, me një terminal të gjatë që do të kapë baterinë në pjesën e sipërme dhe do ta shtypë atë kundër lidhësit bazë. Ka edhe disa që përfshijnë një kuti që mundet vendosni një ose më shumë bateri dhe se ata kanë një kabllo që të jetë në gjendje ta lidhë atë me kërcyesit lehtë.

Kjo është e gjitha për rafte CR2032, Unë shpresoj se kam qenë i dobishëm… Çdo pyetje ose kontribut, mos harroni të lini komentet tuaja.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Loctite dijo

  Kur isha duke përdorur Dritaren $ unë dija të ndryshoja baterinë sepse ora e sistemit po vononte pas çdo reboot. Kam kohë që jam zhvendosur në Linux dhe kam kuptuar se nuk kam ndryshuar pirgun e mallkuar. Në Linux kemi gjithashtu probleme me orën kur bateria mbaron?

  1.    Isaac dijo

   Përshëndetje,
   Po, pa marrë parasysh se çfarë sistemi operativ keni ... Bateria mbaron gjithsesi. Mos harroni se mund ta sinkronizoni orën tuaj me UTC.
   Një përshëndetje!

 2.   Hoze Diaz dijo

  Cili është ndryshimi midis një CR2032 H dhe një CR2032 (pa H)

 3.   Hugo dijo

  Përshëndetje. Faleminderit shumë për informacionin.

  Unë mendoj se ka një gabim në faqe, ose nuk do ta kuptoja arsyen e këtyre matjeve.

  Disa lartësi në lidhje me numrin jepen në mm dy shifrat e fundit, por me presje, dmth., Për shembull, 2032 është 3,2 mm. Ju vendosni disa matje pa atë presje; Shembull që vendosni në CR2330 që mat 30 mm, domethënë 3cm.
  Përshëndetje!