Arduino+Bluetooth

Arduino me Bluetooth

Komunikimet midis bordeve elektronike është diçka që të gjithë neve na duhet në një kohë të caktuar për projektet tona. Prandaj, projekte të tilla si IoT ose Interneti i Gjërave kanë lindur për të krijuar pajisje inteligjente. Por të gjithë ata kanë nevojë për një bord me një lidhje wireless si Bluetooth ose wireless. Më tej ne ju tregojmë se çfarë është Arduino + Bluetooth dhe cilat mundësi ose projekte mund të bëhen me këtë teknologji.

Çfarë është Bluetooth?

Ndoshta deri tani të gjithë e dinë teknologjinë Bluetooth, një teknologji pa tel që na lejon të lidhim pajisjet së bashku për të dërguar të dhëna midis tyre shpejt dhe me efikasitet nuk ka nevojë për një pikë takimi ose një router. Kjo teknologji është e pranishme në shumë pajisje të lëvizshme, që nga tabletët, deri tek aksesorët si kufjet, deri te elementet siç janë celularët inteligjentë ose kompjuterët desktop.

Teknologjia Bluetooth si dhe lidhjet pa tela janë të rëndësishme në internetin e gjërave, jo vetëm sepse është një pjesë themelore por sepse larmia e pajisjeve me Bluetooth e bën rrjetin ose rrjetën e të dhënave midis pajisjeve më të saktë dhe nuk varet nga kaq shumë pika të lidhja. nyjet e takimit ose të dhënave. Per te gjitha keto, teknologjia Bluetooth është shumë e pranishme në projektet me Arduino, IoT dhe madje edhe në modelet më të fundit të Raspberry Pi.

Logoja e teknologjisë Bluetooth

Ka shumë versione të Bluetooth, secili përmirësohet në atë të mëparshmin dhe të gjithë ofrojnë të njëjtat rezultate, por në një mënyrë më të shpejtë dhe me më pak konsum të energjisë. Kështu, Arduino + Bluetooth është një kombinim më i përdorur në botën teknologjike.

Megjithatë, aktualisht nuk ka asnjë model të Arduino UNO që përmban Bluetooth si parazgjedhje dhe se çdo përdorues mund ta përdorë këtë teknologji si parazgjedhje. Kjo është diçka që ne duhet ta gjejmë ose përmes mburojave ose kartave të zgjerimit ose përmes modeleve të specializuara të bazuara në Projektin Arduino.

Kohët e fundit është krijuar një përdorim i ri për pajisjet me teknologji Bluetooth, kjo bazohet në përdorimin e pajisjeve Bluetooth si fenerë ose pajisje të thjeshta që lëshojnë një sinjal shumë shpesh. Ky sistem i fenerëve ose fenerëve bën që çdo pajisje inteligjente të mbledhë këtë lloj sinjalesh dhe të lejojë vendosjen në vend, si dhe informacione të caktuara që mund të merren vetëm me teknologji të tilla si lidhja 3G ose me një pikë hyrjeje pa tel.

Cilat borde Arduino kanë Bluetooth?

Siç kemi thënë më parë, jo të gjitha bordet Arduino janë në përputhje me Bluetooth, përkundrazi, jo të gjitha modelet kanë Bluetooth të integruar në bordin e tyre. Kjo sepse teknologjia nuk lindi aq e lirë sa teknologjitë e tjera dhe jo të gjitha projektet Arduino kishin nevojë për Bluetooth, kështu që u vendos zbres këtë funksion në mburoja ose bordet e zgjerimit që ekzistojnë dhe mund të lidhen me çdo bord Arduino dhe punoni njësoj sikur të ishte implementuar në pllakën amë. Përkundër kësaj, ka modele me Bluetooth.

Extension Bluetooth për Arduino

Modeli më i popullarizuar dhe i fundit quhet Arduino 101. Kjo pllakë ndodh të bordi i parë Arduino me Bluetooth, i quajtur Arduino Bluetooth. Këto dy pllaka duhet t’i shtojmë thelbi i BQ Zum Një bord jo origjinal Arduino por që bazohet në këtë projekt dhe që është me origjinë Spanjolle. Këto tre borde janë të bazuara në Projektin Arduino dhe kanë aftësinë për të komunikuar përmes Bluetooth. Por nuk është alternativa e vetme siç kemi thënë. Ekzistojnë edhe tre pllaka të tjera zgjatuese Ata shtojnë funksionin Bluetooth. Këto zgjatje Ata quhen Bluetooth Shield, Sparkfun bluetooth Module dhe SeedStudio bluetooth Shield.

Bordet që kanë Bluetooth në modelin bazë, ato të përmendura më lart, janë pajisje që bazohen në Arduino UNO shtohet një modul Bluetooth që komunikon me pjesën tjetër të bordit. Përveç Arduino 101, një model që ndryshon në mënyrë të konsiderueshme në lidhje me bordet e tjera Arduino pasi që ka një arkitekturë 32-bit, duke qenë më i fuqishëm se modelet e tjera brenda Projektit Arduino. Edhe pse në realitet, numri i pllakave është zvogëluar në mënyrë të konsiderueshme pasi që një model nuk shitet ose shpërndahet më dhe ne mund ta arrijmë atë vetëm përmes ndërtimit të tij artizanal, siç është rasti me Arduino Bluetooth, të cilin mund ta arrijmë vetëm përmes dokumentacionit të tij.

Zgjedhja e zgjatjeve ose Mburojat Bluetooth është shumë interesante sepse lejon ripërdorimin. Kjo është, ne përdorim tabelën për një projekt të caktuar që përdor Bluetooth dhe pastaj mund të ripërdorim bordin për një projekt tjetër që nuk ka Bluetooth vetëm duke zhbllokuar shtesën. Pjesa negative e kësaj metode është që zgjerimet e bëjnë çdo projekt dukshëm më të shtrenjtë pasi është sikur të keni blerë dy borde Arduino edhe pse në thelb vetëm një do të funksionojë.

Çfarë mund të bëjmë me Arduino + Bluetooth?

Ka shumë projekte në të cilat ne mund të përdorim një bord Arduino por ka më pak që kanë nevojë për telekomunikacion. Meqenëse aktualisht mund të gjejmë ndonjë pajisje të zgjuar me Bluetooth, ne mund të zëvendësojmë çdo projekt që ka nevojë për qasje në Internet me një bord me Arduino Bluetooth dhe të dërgojmë qasje në Internet përmes Bluetooth. Mundemi gjithashtu krijoni altoparlantë inteligjentë falë bordeve Arduino + Bluetooth ose krijoni fenerë për të lokalizuar gjeografikisht një pajisje. Eshtë e panevojshme të thuhet pajisje si tastierë, maus, kufje, mikrofona, etj ... mund të ndërtohen duke përdorur këtë set elektronik, pasi që aktualisht çdo sistem operativ punon si duhet me teknologjinë Bluetooth.

Në depot e njohura si Instructables mund të gjejmë projekte të panumërta që përdorin Bluetooth dhe Arduino dhe projekte të tjera që nuk përdorin Arduino + Bluetooth por që mund të punojnë me të me ndryshimet përkatëse.

Wi-Fi apo Bluetooth për Arduino?

Wi-Fi apo Bluetooth? Një pyetje e mirë që shumë do t'i bëjnë vetes, pasi që për shumë projekte ajo që bën lidhja Wi-Fi, lidhja Bluetooth gjithashtu mund të bëjë. Në përgjithësi, do të duhet të flasim për përfitimet dhe pikat negative të të dy teknologjive, por në këtë rast, në projektet me Arduino, duhet të shikojmë një element shumë të rëndësishëm: shpenzimi i energjisë. Nga njëra anë, duhet të shikoni se çfarë energjie kemi dhe nga atje të vendosni nëse përdorim Wi-Fi ose Bluetooth. Përveç kësaj, ne duhet të shohim nëse kemi qasje në Internet ose një pikë hyrjeje, pasi që pa atë, lidhja pa tel nuk është e dobishme për shumë. Diçka që nuk ndodh me Bluetooth, e cila nuk ka nevojë për internet, vetëm një pajisje për t'u lidhur. Jepet Këto dy elementë duhet të zgjedhin nëse projekti ynë do të ketë Arduino + Wifi apo Arduino + Bluetooth.

Personalisht, unë mendoj se çdo opsion është i mirë nëse kemi një furnizim të mirë të energjisë dhe qasje në internet, por nëse nuk e kemi atë, unë personalisht do të zgjidhja Arduino + Bluetooth, i cili nuk ka nevojë për aq shumë teknologji dhe specifikimet e fundit kurseni energji dhe janë më efikase në përdorim. Dhe ti Çfarë teknologjie të përdorni për projektet tuaja?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.