Burimi ATX: gjithçka që duhet të dini

Burimi ATX

La Burimi ATX Hasshtë bërë një standard në botën e PC, një lloj furnizimi me energji i pajtueshëm me shumicën e pllakave amë që prodhohen sot dhe me disa variante moderne që kanë ardhur në fuqi disa sisteme më të fuqishme përpunimi që kërkojnë më shumë energji.

Nëse po mendoni të blini një nga këto modele të furnizimit me energji ATX, me siguri do të dëshironi ta shihni të gjitha detajet kritike që duhet të dini kur zgjedhni njërën nga këto Komponentët elektronikë...

Çfarë është një burim ATX?

furnizimi me energji elektrike (qark)

Në përgjithësi quhet PSU (Njësia e Furnizimit me Energji Elektrike), ose furnizimi me energji elektrike, ose Burim ATX. Nuk është asgjë më shumë se një pajisje e përputhshme me standardin ATX që është e aftë të shndërrojë rrymën alternative të rrjetit në rrymë të drejtpërdrejtë, si dhe shpërndaj tensione të ndryshme të jetë në gjendje të ushqejë të gjithë elementët e një PC. Kjo është, ajo që është përgjegjëse për të ushqyer pllakën amë dhe përbërësit e saj, sistemet e ftohjes, mjetet e ruajtjes, etj

Simptomat e zakonshme të një problemi të furnizimit me energji elektrike është një PC që nuk do të ndizet, ose shfaq aktivitet në LED ose tifozë, si dhe ekranet blu (BSoD), aroma e djegies ose tymit, rindezjet e papritura, etj.

Edhe pse mund të duket si një përbërës i vogël, e vërteta është se është një nga elementët kryesorë të ekipit, pasi që është një nga ata që zakonisht japin më shumë probleme nëse nuk zgjidhet i duhuri, dhe do të jetë ai që kufizon fuqinë ose zgjerimet e mundshme që mund të bëni në PC tuaj. Edhe qëndrueshmëria dhe jeta e përbërësve të tjerë do të varet nga ajo.

Si të zgjidhni një burim ATX

PSU, burimi ATX

Zgjedhja e një burimi të mirë të energjisë Do të sigurojë efikasitet të mirë të energjisë dhe që përbërësit tuaj të mbrohen nga mbitensionet elektrike dhe pikat që mund të shkaktojnë funksionimin e papërshtatshëm të elementeve të tjerë të sistemit dhe madje edhe prishen herët.

potencia

La fuqinë është e rëndësishme kur zgjedhni një burim energjie. Ju nuk duhet të jeni i shkurtër, ose nuk do të jeni në gjendje të fuqizoni të gjithë përbërësit që dëshironi (madje duke menduar për një zgjerim të mundshëm në të ardhmen). Por ju nuk duhet të zgjidhni një font tepër të fuqishëm që nuk do të përfitoni, pasi do të ishte humbje parash.

Prandaj, është shumë e rëndësishme të bëhet një përshtatje e mirë në varësi të pajisjes që ju do të zgjidhni. Në përgjithësi, për një PC aktual, nuk duhet të jetë nën 500W, ose më shumë nëse jeni duke kërkuar diçka më të fuqishme. Ekzistojnë fuqi shumë të ndryshme, nga qindra vat në më shumë se 1KW në disa raste të çuditshme, duke qenë më të zakonshme ato prej 650 ose 750W ...

Për të qenë në gjendje zgjidhni fuqinë e duhur, ju mund të përdorni mjete në internet që do t'ju ndihmojnë të llogaritni fuqinë e nevojshme duke futur konfigurimin e PC tuaj, të tilla si ky llogaritës. Si këshillë do t'ju thosha të zgjidhni 50 ose 100W më shumë sesa ajo që tregon të menduarit për shkallëzimin e sistemit në të ardhmen. Përveç kësaj, një burim ATX që punon më rehat është më mirë se një burim i ngopur nga ngarkesa e lartë.

Çertifikimet dhe efikasiteti

Megjithëse disa e harrojnë këtë pikë, është gjithashtu e rëndësishme të bëni një zgjedhje të mirë të një burimi ATX që ka çertifikimet në kohë, si kursimi i energjisë, të tilla si Energy Star, si dhe siguri të tjera ose mjedisore si CE, RoHS, etj.

Përveç kësaj, ekziston edhe një etiketë tjetër që përcakton efikasitetin në të njëjtën mënyrë që pajisjet shtëpiake kanë etiketën e efiçiencës së energjisë A +, etj. Po u referohem etiketave:

 • Asnjë etiketë: nuk garanton efikasitet të lartë, mund të jetë çdokush. Këto zakonisht janë burime të lira ose me cilësi të ulët ATX që duhet të shmangni.
 • 80 Plus Gold: do të thotë se është 80% efikas i energjisë.
 • 80 Plus Bronz: arrin efikasitetin e energjisë 82%.
 • 80 Plus Silver: efikasiteti i energjisë do të arrinte 85%.
 • 80 Plus Gold: shkoni deri në 87% efiçencë të energjisë.
 • 80 Plus Platinum- Ata marrin një rezultat të shkëlqyeshëm 90% të efikasitetit të energjisë.
 • 80 PlusTitanium: janë më të mirët për nga efikasiteti, me 92%.

Mbrojtja e burimit ATX

La burim i lirë ATX zakonisht nuk përfshin asnjë lloj mase mbrojtjeje, e cila është një gabim serioz. Disa, duke kursyer në këtë komponent, rrezikojnë pjesën tjetër të sistemit, pasi që disa rritje të tensionit mund të ndikojnë seriozisht në komponentë të tillë si pllaka amë, CPU, GPU, kujtesa, etj.

Prandaj, nëse doni të shmangni të gjitha ato thumba elektrike, luhatjet e linjës elektrike dhe ngjarje të tjera që mund të dëmtojnë ose shkaktojnë keqfunksionim të përbërësve, duhet të siguroheni që ato të kenë sa më shumë mbrojtje aktive dhe pasive. Për shembull:

 • Fuqia e mirë ose PWR_OK: Kontrolloni që sinjali i furnizimit të jetë në rregull, diçka që pothuajse të gjithë priren ta kenë.
 • OCP (Mbrojtja mbi-aktuale): është një lloj mbrojtjeje ndaj majave të rrymës së lartë ose intensitetit.
 • OVP (Mbrojtja mbi tensionin): e njëjtë me atë të mëparshme, por për majat e tensionit të lartë ose mbitensionit.
 • UVP (nën mbrojtjen e tensionit): një mbrojtje tjetër për tensionet e ulëta, pra majat e ulta që janë gjithashtu të dëmshme.
 • OPP (mbi mbrojtjen e energjisë): është një mbrojtje ndaj mbingarkesave.
 • OTP (Mbrojtja mbi temperaturën): Kjo mbron nga temperaturat e larta të kësaj njësie.
 • SCP (Mbrojtja e Qarqeve të Shkurtra): elementi mbrojtës i qarkut të shkurtër.
 • PO (Surges & Mbrojtja nga sulmet): ndërprerja e rrymës.
 • NLO (Operacion pa ngarkesë): operacion me ngarkesë të ulët.
 • BOP (Mbrojtja nga Brown): mbron nga defektet e tensionit në çast.

Llojet e PSU

Kur zgjedhni një burim ATX, është gjithashtu e rëndësishme që të keni parasysh atë llojet që mund të gjeni në treg:

 • Sipas modularitetit të saj:
  • Jo modulare: ato janë më të zakonshmet, me kabllot e bashkuara në vetë burimin.
  • Gjysmë modulare: ata kanë lidhësin e pllakës amë, ATX, të bashkuar, ndërsa pjesa tjetër janë të lëvizshme (ESP, PCIe, SATA, Molex, ...).
  • Modulare- Të gjitha kabllot mund të shtohen ose hiqen në mënyrë të pavarur. Një mënyrë për të lënë hapësirë ​​të pastër brenda kullës në mënyrë që ajri ftohës të qarkullojë më mirë dhe për arsye estetike, pasi do të keni vetëm kabllot që ju duhen vërtet, dhe jo të gjitha.
 • Faktor formë: është formati ose faktori i formës që korrespondon me llojin e pllakës amë me të cilën duhet të jetë i pajtueshëm. Ka SFX, ITX, miniITX, ATX, microATX, microATX, ose ato më të mëdhatë për pajisjet më të fuqishme, të tilla si EATX. Kjo nuk lë hapësirë ​​për konfuzion, pasi duhet të jetë në përputhje me bordin e zgjedhur.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.