Burimi i ndërruar: çfarë është, dallimet me atë linear dhe për çfarë shërben

burim i ndërruar

një burim i ndërruar është një pajisje elektronike e aftë për të transformuar energjinë elektrike përmes një serie të komponentët elektrikë, të tilla si transistorët, rregullatorët e tensionit, etj. Kjo është, është një furnizimi me energji, por me dallime në lidhje me ato lineare. Këto burime njihen edhe si SMPS (Furnizimi me energji elektrike në modalitetin e ndërrimit), dhe aktualisht përdoren për një mori aplikacionesh ...

Çfarë është një furnizim me energji elektrike

Burimi ATX

një furnizimi me energji elektrike, ose PSU (njësia e furnizimit me energji elektrike), është një pajisje që përdoret për të dhënë energji elektrike në mënyrë të përshtatshme në komponentë ose sisteme të ndryshme. Qëllimi i tij është të marrë energji nga rrjeti elektrik dhe ta shndërrojë atë në një tension dhe rrymë të përshtatshme në mënyrë që komponentët e lidhur të mund të funksionojnë siç duhet.

Furnizimi me energji elektrike jo vetëm që do të modifikojë tensionin e daljes së tij në lidhje me hyrjen e tij, por gjithashtu mund të modifikojë intensitetin e tij, korrigjuar dhe stabilizuar atë të shndërrohet nga rryma alternative në rrymë të vazhdueshme. Kjo është ajo që ndodh në një burim të një PC, për shembull, ose në përshtatësin për të ngarkuar një bateri. Në këto raste, CA -ja do të shkojë nga 50 Hz e zakonshme dhe 220 / 240v, në një DC në 3.3v, 5v, 6v, 12v dhe të ngjashme ...

Burimet lineare kundrejt burimeve të ndërruara: dallimet

burim i ndërruar

Nëse ju kujtohet përshtatës ose ngarkues nga telefonat e vjetër, ata ishin më të mëdhenj dhe më të rëndë. Ato ishin furnizime lineare me energji elektrike, ndërsa ato të sotmet më të lehta dhe më kompakte janë furnizimet me energji të modalitetit të ndërprerësit. Dallimet:

 • Në një font linear tensioni i rrymës elektrike zvogëlohet me anë të një transformatori, për t’u ndrequr më vonë nga perënditë. Ai gjithashtu do të ketë një fazë tjetër me kondensatorë elektrolitikë ose stabilizues të tjerë të tensionit. Problemi me këtë lloj transformatori është humbja e energjisë në formën e nxehtësisë për shkak të transformatorit. Për më tepër, ky transformator jo vetëm që ka një bërthamë të rëndë dhe të rëndë metalike, por për rrymat e larta të prodhimit ata do të kenë nevojë për një dredhje shumë të trashë të telit të bakrit, duke rritur kështu edhe peshën dhe madhësinë.
 • L burimet e ndërruara Ata përdorin një parim të ngjashëm për procesin, por ai ka dallime. Për shembull, në këto raste ato rrisin frekuencën e rrymës, duke shkuar nga 50 Hz (në Evropë), në 100 Khz. Kjo do të thotë që humbjet zvogëlohen dhe madhësia e transformatorit zvogëlohet shumë, kështu që ato do të jenë më të lehta dhe më kompakte. Për ta bërë këtë të mundur, ata transformojnë AC në DC, pastaj nga DC në AC me një frekuencë të ndryshme nga ajo fillestare, dhe pastaj ata e transformojnë AC -në e thënë përsëri në DC.

Sot, furnizimet lineare të energjisë janë praktikisht ato janë zhdukur, për shkak të peshës dhe madhësisë së tij. Tani switched përdoren më shumë në të gjitha llojet e aplikacioneve.

Prandaj, pikat kryesore në varësi të mënyrës bazë të punës, ato janë:

 • El madhësia dhe pesha nga ato lineare mund të jenë domethënëse, deri në 10 kg në disa raste. Ndërsa ato të ndërruara, pesha mund të jetë vetëm disa gramë.
 • Në rastin e Tensioni i daljes, burimet lineare rregullojnë daljen duke përdorur tensione më të larta nga fazat e mëparshme dhe më pas prodhojnë tensione më të ulëta në daljen e tyre. Në rastin e komutuesit, ato mund të jenë të barabarta, më të ulëta dhe madje të përmbysura se ato të hyrjes, duke e bërë atë më të gjithanshëm.
 • La efikasiteti dhe shpërndarja Ai ndryshon gjithashtu, pasi ato me kyç janë më efikase, duke përdorur më mirë energjinë dhe nuk e shpërndajnë aq shumë nxehtësinë, kështu që nuk do të kenë nevojë për sisteme kaq të mëdha ftohjeje.
 • La kompleksiteti është disi më e lartë në komutues për shkak të numrit më të madh të fazave.
 • Fontet lineare nuk prodhojnë ndërhyrje në përgjithësi, kështu që ato janë më të mirat kur nuk duhet të ndodhin ndërhyrje. Ndërrimi funksionon me frekuenca më të larta dhe për këtë arsye nuk është aq i mirë në këtë kuptim.
 • El faktori i fuqisë për burimet lineare është e ulët, sepse fuqia merret nga majat e tensionit në linjën e energjisë. Ky nuk është rasti me ato me komutim, megjithëse fazat e mëparshme janë shtuar për të korrigjuar në masë të madhe këtë problem, veçanërisht në pajisjet e shitura në Evropë.

operacion

burim i ndërruar

Burimi: Avnet

Për të kuptuar mirë funksionimi i burimit kalues, fazat e ndryshme të tij duhet të skematizohen si blloqe, siç mund të shihet në imazhin e mëparshëm. Këto blloqe kanë funksionin e tyre specifik:

 • Filtri 1: është përgjegjës për eliminimin e problemeve të rrjetit elektrik, si zhurmat, harmonikat, kalimtarët etj. E gjithë kjo mund të ndërhyjë në funksionimin e komponentëve me energji.
 • Ndreqës: funksioni i tij është të shmangë kalimin e pjesës së sinjalit sinusoidal, domethënë që rryma të kalojë vetëm në një drejtim, duke gjeneruar një valë në formën e një impulsi.
 • Korrektori i faktorit të fuqisë: nëse rryma është jashtë fazës në lidhje me tensionin, e gjithë fuqia e rrjetit nuk do të përdoret mirë dhe ky korrektor e zgjidh këtë problem.
 • Kondensatori- Kondensatorët do të zbehin sinjalin e pulsit që del nga faza e mëparshme, duke e ruajtur ngarkesën dhe duke e bërë atë të dalë shumë më e sheshtë, pothuajse si një sinjal i vazhdueshëm.
 • Transistor / Kontrollues: vepron si një kontroll i kalimit të rrymës, duke prerë dhe aktivizuar kalimin, i cili e shndërron rrymën e mëparshme pothuajse të sheshtë në një pulsuese. Gjithçka do të kontrollohet nga kontrollori, i cili mund të veprojë edhe si një element mbrojtës.
 • Transformatori: zvogëlon tensionin e hyrjes së tij për ta përshtatur me një tension më të ulët (ose disa tensione më të ulëta) në daljen e tij.
 • Dioda: do të shndërrojë rrymën alternative që del nga transformatori në rrymë pulsuese.
 • Filtri 2: kalon nga rryma pulsuese në një rrymë të vazhdueshme.
 • Optocoupler: do të lidhë daljen e burimit me qarkun e kontrollit për rregullimin e saktë, një lloj reagimi.

Llojet e burimeve

Sinjal nga një furnizim me energji elektrike

Burimet e ndërruara mund të klasifikohen në katër lloj themelore:

 • Hyrja AC / dalja DC: Përbëhet nga një ndreqës, komutator, transformator, ndreqës në dalje dhe filtër. Për shembull, furnizimi me energji elektrike i një PC.
 • Hyrja AC / dalja AC: përbëhet thjesht nga një inverter frekuence dhe një konvertues frekuence. Një shembull aplikimi do të ishte një motor elektrik.
 • Hyrja DC / dalja AC: Njihet si investitor dhe nuk janë aq të shpeshtë sa të mëparshmit. Për shembull, ato mund të gjenden në gjeneratorët 220 V në 50 Hz nga një bateri.
 • Hyrja DC / Dalja DC: është një konvertues i tensionit ose i rrymës. Për shembull, si disa karikues baterish për pajisjet celulare të përdorura në makina.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.