Çfarë është Arduino?

Bordi Arduino Tre

Të gjithë kemi dëgjuar për Projektin Arduino dhe pasojat e tij pozitive për botën e Hardware-it, por e vërteta është se pak e dinë saktësisht se çfarë është Arduino dhe çfarë mund të bëjmë me një bord të tillë ose çfarë përfshin konkretisht Projekti Arduino.

Në ditët e sotme është shumë e lehtë për tu marrë një bord arduino, por ne do të duhet të dimë dhe të kemi diçka më shumë sesa një bord të thjeshtë Hardware në të cilin mund të lidhen disa kabllo dhe disa llamba LED.

Çfarë është ajo?

Projekti Arduino është një lëvizje Hardware kërkon krijimin e një bordi PCB ose qark të shtypur që ndihmon çdo përdorues të krijojë dhe zhvillojë projekte elektronike përfundimtare dhe funksionale. Kështu pllaka Arduino nuk është asgjë më shumë se një bord PCB që ne mund ta kopjojmë sa herë që duam pa pasur nevojë të paguajmë për një licencë ose varet nga një kompani për përdorimin dhe / ose krijimin e saj.

Kjo lëvizje (Arduino Project) kërkon krijimin e Hardware plotësisht Falas, domethënë, çdo përdorues mund të ndërtojë bordet e veta dhe t'i bëjë ato plotësisht funksionale, të paktën po aq funksionale sa bordet që mund të blejmë.

Projekti lindi në 2003 kur disa studentë nga Instituti IVREA ishin në kërkim të një alternative për bordet me mikrokontrollues BASIC Stamp. Këto targa kushtojnë më shumë se 100 dollarë për njësi, një çmim i lartë për çdo student. Në vitin 2003 shfaqen zhvillimet e para që kanë një dizajn falas dhe publik por kontrolluesi i të cilave nuk kënaq përdoruesin përfundimtar. Do të jetë në vitin 2005 kur të arrijë mikrokontrolluesi Atmega168, një mikrokontrollues që jo vetëm fuqizon bordin por gjithashtu e bën ndërtimin e tij të përballueshëm, duke arritur sot modelet e bordit Arduino të së cilës mund të kushtojnë 5 dollarë.

Si lindi emri i saj?

Projekti e ka marrë emrin nga një tavernë pranë Institutit IVREA. Siç kemi thënë, projekti lindi në vapën e këtij instituti që ndodhet në Itali dhe afër këtij instituti, ekziston një tavernë studentore e quajtur Bar di Re Arduino ose Bar del Rey Arduino. Për nder të këtij vendi, themeluesit e projektit, Massimo Banzi, David Cuartielles, Tom Igoe, Gianluca Martino dhe David Mellis, ata vendosën të thërrisnin bordet dhe projektin Arduino.

Bar di Re Arduino

Nga viti 2005 e deri më sot, Projekti Arduino nuk ka qenë pa polemikë mbi udhëheqësit dhe të drejtat e pronës. Prandaj, ka emra të ndryshëm si Genuino, i cili ishte marka zyrtare e targave të Projektit që shiteshin jashtë Shteteve të Bashkuara dhe Italisë.

Si ndryshon nga Raspberry Pi?

Shumë përdorues ngatërrojnë tabelën Raspberry Pi me bordet Arduino. Meqenëse për më rishtarët dhe të huajt për këtë temë, të dy pllakat mund të duken të njëjta, por asgjë nuk mund të jetë më larg së vërtetës. Arduino është një bord PCB që ka një mikrokontrollues, por Nuk ka asnjë procesor, asnjë GPU, pa memorje ram dhe nuk ka porte dalje si microhdmi, wifi ose Bluetooth që na bën të aftë ta kthejmë tabelën në një minikompjuter; por Arduino është një bord i programueshëm në kuptimin që ne mund të ngarkojmë një program dhe Hardware i përdorur do të ekzekutojë atë program: ose diçka e thjeshtë si ndezja / fikja e një llambë LED ose diçka aq e fuqishme sa pjesa elektronike e një printeri 3D.

Cilat modele të pllakave ekzistojnë?

Bordet e Projektit Arduino janë të ndarë në dy kategori, kategoria e parë do të ishte bordi i thjeshtë, një bord PCB i mikrokontrolluesit y kategoria e dytë do të ishin mburojat ose pllakat e zgjatimeve, bordet që shtojnë funksionalitetin në bordin Arduino dhe që varen nga ajo për funksionimin e saj.

Arduino Jun

Ndër modelet më të njohura të bordit Arduino janë:

  • Arduino UNO
  • arduino leonardo
  • Arduino MEGA
  • Arduino Yun
  • Arduino PUER shkak
  • Arduino mini
  • Arduino Mikro
  • Arduino zero
   ...

Dhe ndër modelet më të njohura ose të dobishme të mburojës Arduino janë:

  • Mburoja e Arduino GSM
  • Arduino Proto Shield
  • Mburoja motorike Arduino
  • Mburoja WiFi Arduino
   ....

Të dy pllakat dhe mburojat janë modelet themelore. Nga këtu do të gjejmë komplete dhe pajisje shtesë që do të kenë për qëllim ta bëjnë Arduino të zhvillojë një funksion më specifik siç është projekti CloneWars që krijon komplete për të transformuar një bord Arduino MEGA në një printer të fuqishëm 3D.

Çfarë na duhet për ta bërë atë të funksionojë?

Edhe pse mund të duket e palogjikshme ose e çuditshme, që një bord Arduino të funksionojë siç duhet, do të na duhen dy elemente: energji dhe softuer.

Së pari, është e qartë, nëse do të përdorim një komponent elektronik, do të na duhet energji që mund të nxirret nga një burim energjie ose direkt nga një pajisje tjetër elektronike falë hyrjes së saj usb.

Ne do të marrim softuerin falë Arduino IDE që do të na ndihmojë të krijojmë, përpilojmë dhe testojmë programet dhe funksionet që dëshirojmë të ketë bordi ynë Arduino. Arduino IDE është softuer falas që mund ta përdorim këtë rrjetë. Megjithëse mund të përdorim çdo lloj tjetër IDE dhe softuer, e vërteta është se rekomandohet të përdorni Arduino IDE që prej asaj kohe Ka pajtueshmëri maksimale me të gjitha modelet zyrtare të Projektit Arduino dhe do të na ndihmojë të dërgojmë të gjitha të dhënat e kodit pa ndonjë problem..

Disa projekte mund t’i bëjmë me një bord Arduino

Këtu janë disa nga projektet që ne mund të kryejmë me një pllakë të thjeshtë të këtij projekti (pavarësisht nga modeli që zgjedhim) dhe që janë në dispozicion për të gjithë.

Vegla më e famshme prej tyre dhe ajo që i ka dhënë më shumë famë projektit Arduino është pa dyshim Printer 3d, sidomos modeli Prusa i3. Ky vegël revolucionare bazohet në një extruder dhe një bord Arduino MEGA 2560.

Pas suksesit të këtij projekti, lindën dy projekte paralele që bazohen në Arduino dhe lidhen me shtypjen 3D. I pari prej tyre do të ishte një skaner objektesh 3D duke përdorur një pjatë Arduino UNO dhe i dyti është një projekt që përdor një bord Arduino me qëllim riciklimin dhe krijimin e filamentit të ri për printerët 3D.

Bota e IoT është një tjetër nga vendet apo zonat ku Arduino ka një numër të madh të projekteve. Arduino Yún është modeli i preferuar për këto projekte që bën brava elektronike, sensorë gjurmësh gishtash, sensorë mjedisi, etj ... Shkurtimisht, një urë midis Internetit dhe elektronikës.

Përfundim

Kjo është një përmbledhje e vogël e Projektit Arduino dhe bordeve Arduino. Një përmbledhje e vogël që na jep një ide se cilat janë këto pllaka, por siç kemi thënë, fillimet e tyre datojnë që nga viti 2003 dhe që atëherë, targat Arduino janë rritur jo vetëm në performancë ose fuqi por edhe në projekte, histori, polemika dhe fakte të pafundme që e bëjnë Arduino një mundësi të shkëlqyeshme për projektet tona Hardware Falas ose thjesht për çdo projekt në lidhje me Elektronikën.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

Testi anglishtProvoni katalanishtkuiz spanjoll