CIA do të jetë në gjendje të kryejë sulme me dron falë Administratës Trump

CIA

Një nga masat e mëdha dhe të diskutueshme që presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, sapo ka marrë ka qenë lejimi i CIA-s për të kryer sulme me dronë mbi militantë të dyshuar, një masë që bie në kontrast me ato të marra deri më tani nga presidenti i mëparshëm, Barack Obama, i cili kufizoi rolin paraushtarak të CIA-s.

Tani për tani, e vërteta është se as Shtëpia e Bardhë, vetë CIA apo Departamenti i Mbrojtjes nuk kanë lëshuar asnjë lloj deklarate në përgjigje të këtij informacioni të botuar nga Wall Street Journal duke cituar si burime zyrtarë të vetë administratës.

Trump fuqizon CIA-n për të kryer sulme me dronë të armatosur kur e gjykojnë të arsyeshme.

Duhet të mbahet mend se Shtetet e Bashkuara ishin pikërisht vendi i parë që filloi sulmet duke përdorur dronë të armatosur me raketa, objektivat e të cilave ishin, gjoja, militantë të dyshuar. Këto sulme ndodhën menjëherë pas ngjarjeve tragjike të 11 shtatorit 2001 në Nju Jork dhe Uashington. Pas kesaj, Obama u përpoq të ndikonte në rregulloret globale për përdorimin e sulmeve të dronëve ndërsa kombet e tjera filluan të zhvillojnë programet e tyre.

Sipas kritikëve të kësaj mase, sulmet duke përdorur këto lloj armësh krijojnë më shumë militantë sesa vrasin. Për këtë deklaratë ata citojnë, për shembull, përhapjen e organizatave xhihadiste ose sulmet nga militantët e këtij lloji të organizatës nëpër botë, një dëbim që sulmet me dron mund të përkeqësojnë këtë problem.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

Testi anglishtProvoni katalanishtkuiz spanjoll