5 projekte Hardware Falas që ne mund të ndërtojmë me pjesë Lego

Copa Lego

Hardware Falas është bërë një lloj hardueri që përdoret gjithnjë e më shumë dhe kërkohet. Arsyeja për këtë është se çmimi i tij i ulët dhe softueri i gjerë i pajtueshëm e bëjnë atë të disponueshëm për të gjithë. E njëjta gjë ndodh me pjesët Lego, një lodër shumë e popullarizuar dhe e përdorur që e bën atë të pranishme në shumë shtëpi dhe gjithashtu ka çmime të arsyeshme të ulëta në mënyrë që ata prej nesh që nuk luajnë me copa Lego, ne mund të blejmë këtë lloj copash.

Tjetra do të flasim 5 projekte Hardware Falas që mund të krijojmë dhe përdorim falë pjesëve Lego. Për këtë do të fillojmë me pjesët Lego që mund t'i gjejmë në çdo shtëpi dhe dyqan, por për secilin prej këtyre projekteve do të na duhen edhe komponentë të tjerë si një bord Arduino MEGA, një bord Raspberry Pi, drita LED ose një ekran LCD. Gjithçka do të varet nga lloji i projektit që duam të realizojmë.

Rasti i mjedrës Pi

Këllëf Raspberry Pi i bërë me pjesë lego

Possshtë ndoshta projekti më i vjetër dhe më i popullarizuar me pjesë Lego (pa marrë parasysh ndërtimet e fëmijëve). Projekti konsiston në krijoni strehime të ndryshme për të mbrojtur dhe mbuluar pllakat Raspberry Pi. Lindja e tij ishte për shkak të faktit se krijuesit i duhej një mbështetje për të kursyer dhe për të pasur disa borde Raspberry Pi. Shumë shpejt, u zbulua se pjesët Lego mund të dyfishoheshin si një rast i shkëlqyeshëm për bordet Raspberry Pi. ose ndonjë lloj tjetër i bordit SBC si dhe të jetë një mbështetje e madhe për detyra të caktuara.
Në parim, ne mund të ndërtojmë një kufomë të tillë me pjesët Lego që duam, por duhet ta bëjmë merrni parasysh hapësirat boshe që duhet të lëmë për të bërë lidhje përmes porteve të Raspberry Pi.

Nëse nuk duam ta ndërtojmë këtë rast ose duam të përdorim pjesët Lego për një detyrë tjetër, ne gjithmonë mund ta blejmë kutinë përmes dyqaneve në internet siç është Amazoni. Ne mund ta marrim këtë rast shumëngjyrësh për një çmim të ngjashëm me rastet zyrtare dhe plotësisht të pajtueshëm për modelet Rasbperry Pi.

Dritë dore e integruar

Feneri i bërë me një copë Lego
Projekti i elektrik dore të integruar është origjinal dhe kombinohet me të paturit e një keychain të këndshëm me copa Lego. Ideja është që të përdorni një bllok ose copë Lego pak të madhe dhe të shponi një anë të pjesës për të futur dritën e udhëhequr. Brenda bllokut Lego, i cili zakonisht është i zbrazët, ne shtojmë baterinë, kabllon dhe çelësin për ta bërë llambën të ndezur ose jo. Në skajin tjetër të bllokut mund të shtojmë një zinxhir dhe një unazë për të marrë gjithashtu një keychain origjinal që ka funksion të dyfishtë.

Ky projekt origjinal mund të ndërtohet nga çdokush dhe ne nuk kemi nevojë të investojmë shuma të mëdha parash për të marrë rezultate të shkëlqyera dhe madje edhe forma origjinale të llambës falë konstruksioneve Lego. Ju nuk keni nevojë për ndonjë elektronikë ose për një pjesë të vështirë për tu gjetur, ky mund të jetë suksesi i këtij projekti.

Kamera fotografike

Kamera fotografike e realizuar me copa Lego.
Ndërtimi i një aparati fotografik me pjesë Lego është diçka e lehtë për tu ndërtuar, megjithëse nuk është një projekt aq i lirë apo ekonomik sa ai i mëparshmi. Në një dorë, do të na duhet PiCam, një mjedër pi Zero W, një bateri e rimbushshme, një ekran LCD dhe një çelës. Nga njëra anë ne duhet të mbledhim dhe të mbledhim të gjithë elektronikën dhe PiCam, pas kësaj, ne më pas futim të mbledhur në një strehim të krijuar me blloqe Lego, një strehim që ne mund ta modifikojmë në shijen dhe nevojën tonë, duke formuar një aparat fotografik klasik, një aparat fotografik dixhital modern ose thjesht një aparat të vjetër Polaroid. Në depon e Instructables Ju do të gjeni disa shembuj të projekteve me pjesë Lego që do t'ju lejojnë të keni një aparat fotografik të fuqishëm, por me një ajër retro ose madje të krijoni kamera pa pjesë të Lego.

Robot ose dron i bërë në shtëpi

Lego Mindstorms

Ndoshta projekti më i vjetër nga të gjithë, por edhe një nga më të vështirat për tu realizuar me pjesët e Lego. Ideja është të krijoni një strehim dhe mbështetje për robotët e krijuar nga pjesët Lego. Suksesi ka qenë i tillë që Lego ka vendosur të ndërtojë gjithnjë e më shumë komplete me rrota të bashkangjitura në një bllok. Kjo lejon që robotët lëvizës të ndërtohen dhe madje edhe më të vegjlit të ndërtojnë dhe marrin pjesë në luftërat e famshme të robotëve. Por interesi i Lego për robotikën ka shkuar përtej sigurimit të pjesëve për ndërtuesit dhe ka lansuar gamën e vet të robotëve dhe robotikës duke përdorur copa Lego dhe përbërës falas.

Kështu, quhet kiti më i famshëm Stuhi mendore lego, një çantë për të mbledhur një robot funksional me copa Lego. E keqja e këtij kompleti është çmimi i tij i lartë. Një çmim që jo të gjithë mund ta përballojnë. Por kjo nuk do të thotë që ju nuk mund të përdorni pjesë Lego për robotët tuaj, larg tij. Para këtyre kompleteve, njerëzit përdornin pjesët Lego për të krijuar robotët e tyre dhe nëse i vizitonim depoja e Instruktazheve Ju do të merrni disa projekte personale që krijojnë një robot nga pjesët Lego.

Printer 3D

Lego Printer Image 2.0

Printimi 3D gjithashtu ka përfituar nga pjesët Lego, edhe pse jo me aq sukses sa në botën DIY ose në robotikë. Megjithatë, ka projekte që ndërtojnë një printer 3D me copa Lego. Suksesi i vogël i këtij projekti, të paktën krahasuar me projektet e mëparshme, Kjo për faktin se bashkimi i pjesëve Lego nuk është aq i fortë sa do të dëshironim dhe prodhon një paqëndrueshmëri që ndikon në shtypjen 3D, duke krijuar pjesë të një cilësie më të dobët.

Ndryshimet e fundit në të caktuara Printerët 3D të krijuar me copa Lego e kanë ulur ndjeshëm këtë paqëndrueshmëri dhe pjesët e shtypura marrin një cilësi më të lartë.. Në këtë lidhje Mund të gjeni disa nga ato projekte që arrijnë të shtypin copa plastike me një strukturë të krijuar me copa Lego. Dhe më paradoksalja nga e gjithë kjo është se ata mund të krijojnë më shumë pjesë Lego, duke rritur mundësinë e krijimit të më shumë projekteve Hardware Falas me pjesë Lego.

A janë projektet e vetme që ekzistojnë?

E vërteta është se jo. Suksesi i pjesëve të Lego qëndron në pafundësinë e tyre dhe në mos lidhjen me një formë apo lodër të caktuar, e cila ka bërë shumë të rritur kanë menduar për këto blloqe ndërtimi për t'i ndihmuar ata me projektet e tyre Hardware Falas. Ka shumë projekte që mund të bëhen me pjesë të Lego por e vërteta është se nëse i keni lexuar ato të mëparshmet, me siguri tani po mendoni të ndërtoni njërin prej tyre. Dhe të gjitha janë shumë tërheqëse, veçanërisht projekti i ndërtimit të një roboti Nuk mendoni ju


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Lorenzo Iago Sansano dijo

  Natën e mirë.
  Unë jam profesor i Teknologjisë. Ky kurs kam blerë një printer 3D (Prusa P3 Steel) dhe kam prezantuar studentët e vitit të 3-të ESO në shtypjen 3D. Ata tashmë e trajtojnë mjaft mirë programin TINKERCAD dhe ne kemi bërë disa pjesë të thjeshta. Ideja ime është që ata të mund të ndërtojnë një robot me pjesët e shtypura dhe të blejnë bordin Arduino dhe përbërës të tjerë elektronikë.
  Unë kam parë disa faqe në internet ku mund të zgjedh, por studentët e mi kanë shumë pak bazë elektronike dhe unë do të interesohesha për diçka që është e thjeshtë dhe natyrisht që funksionon.
  A mund të më rekomandoni diçka?
  Shumë falemnderit

 2.   Ivan dijo

  Pershendetje! Informacion i shkëlqyeshëm. Faleminderit!