Si të krijoni një detektor gënjeshtre me Arduino

shembulli i fundit i detektorit të gënjeshtrës

Duke vazhduar me propozimet për të krijuar projektet tuaja, këtë herë dua t'ju tregoj se si krijoni një detektor interesant të gënjeshtrës Me të cilën të lini të gjithë mysafirët tuaj me gojë hapur falë funksionimit të tij të mirë. Siç thotë titulli i këtij postimi, kësaj here do të përdorim një bord të thjeshtë Arduino që do të shërbejë si kontrollues për të gjithë projektin.

Në këtë projekt, përveç të mësuarit se si funksionojnë në thellësi këto lloj detektorësh, diçka që është akoma interesante, do të na ndihmojë të dimë si funksionon trupi ynë dhe përgjigjet e ndryshme që mund të japë në varësi të situatës në të cilën ndodheni ose, nga ana tjetër, emocioneve që vuani në varësi të pyetjes që ata mund t'ju bëjnë.

Si funksionon detektori i gënjeshtrës

Para se të filloni të ndërtoni detektorin tuaj të gënjeshtrës, mund të jetë më mirë të kuptoni se si funksionon. Falë kësaj, me siguri do të jetë shumë më e lehtë për ju të kuptoni pse hardueri është i lidhur në një mënyrë të caktuar dhe veçanërisht pse kodi burimor që bën që gjithçka të funksionojë siç duhet është programuar në atë mënyrë. Pastaj do të vijë ajo pjesë e personalizimit që me siguri do të dëshironi ta provoni përshtatni dhe personalizoni projektin me të gjitha nevojat që mund të keni.

Ideja mbi të cilën bazohet ky projekt është që të sigurojë një mjet me të cilin mund të arrihet matni ndryshimet në gjendjen shpirtërore të secilit person. Një nga veçoritë e detektorëve të gënjeshtrave dhe mbi të cilat ato bazoheshin në fillim është ajo lëkura ndryshon përçueshmërinë në varësi të shumë gjendjeve si mund të jetë disponimi që kemi në një kohë të caktuar.

Kjo ndryshim në përçueshmërinë e lëkurës sonë quhet aktivitet elektrodermal. (Ka shumë informacion në lidhje me të në internet). Falë kësaj vetie të lëkurës, ne do të përpiqemi, me ndihmën e Arduino dhe softuerit specifik, të shohim të gjitha këto ndryshime që ndodhin në përçueshmërinë e lëkurës në varësi të humorit tonë përmes përdorimit të grafikëve.

Për të filluar punën me detektorin tonë të veçantë të gënjeshtrës, siç e shohim zakonisht në teste të ndryshme, ne mund të fillojmë duke ulur çdo subjekt para pajisjes sonë, duke lidhur sensorët dhe duke iu përgjigjur pyetjeve të thjeshta të tilla si 'siç quhet?'ose'ku jeton?' Këto pyetje ato do të shërbejnë si një bazë fillestare për të njohur gjendjen shpirtërore të lëndës që duam të pyesim. Më vonë mund të bëjmë pyetje të ndryshme për të zbuluar nëse gënjejnë apo jo sepse mund të nervozohen, gjë që do të prodhojë një ndryshim në vijën fillestare.

ArduinoNano

Lista e pjesëve që do të na duhen për të ndërtuar detektorin tonë të gënjeshtrës

Për të realizuar të gjithë këtë projekt do të duhet të përdorim një mikrokontrollues për të zbuluar ndryshimet dhe për t'i dërguar të dhënat në kompjuter. Nga ana tjetër, që kompjuteri ynë të marrë të dhënat nga ky mikrokontrollues, duhet të jetë i pajisur me një çip të komunikimit serik gjë që na çon në përfundimin se, për shembull, një Arduino Mini ose një Adafruit në versionet e tyre më të lira nuk funksionon. Kjo pikë është thelbësore për të kryer këtë projekt kështu që, nëse në vend të një Arduino Nano siç do të përdorim, ne kemi një lloj tjetër të mikrokontrolluesit në shtëpi, ne mund ta përdorim atë për sa kohë që ai ka një mikroprocesor të integruar serial.

Komponentët e nevojshëm elektronikë

Materialet e nevojshme

Mjetet e nevojshme

 • Nuk u gjet asnjë produkt.
 • Nuk u gjet asnjë produkt.
 • Prestar

instalime elektrike për detektorin e gënjeshtrës

Ne filluam të formësonim detektorin tonë të gënjeshtrës duke instaluar instalimet elektrike në tërë projektin

Siç mund ta shihni në imazhin që ndodhet pikërisht mbi këto rreshta, instalimet elektrike i të gjithë projektit janë shumë më të lehta sesa mund ta imagjinoni pasi që në thelb duhet të kryeni vetëm gjashtë hapa të thjeshtë:

 • Lidhni një kabëll, jini zemërgjerë me gjatësinë e tij, në kunjin analoge të Arduino
 • Lidhni rezistencën në Ground dhe në telin që kemi lidhur më parë me kunjin analoge të Arduino
 • Lidhni një tel mjaft të gjatë me kunjin 5 volt të Arduino
 • Lidhni anodën (këmbën e gjatë të drejtuar) të gjelbër të çuar në kunjin 2 dhe katodën (këmbën e shkurtër) në tokë
 • Lidhni anodën e portokallit të çuar në kunjën 3 dhe katodën në tokë
 • Lidhni anodën e kuq të udhëhequr në kunjin 4 dhe katodën në tokë.

Kjo është e gjitha instalimet elektrike që do të duhet të keni të lidhur. Në parim, mjafton ta kesh kështu dhe të vendoset në ndonjë sipërfaqe në mënyrë që asgjë të mos lëvizë. Ne mund ta mbulojmë të gjithë këtë më vonë dhe t'i japim një pamje shumë më tërheqëse.

lloje të ndryshme të grafikëve

Tani është koha për të zhvilluar dhe instaluar të gjithë programin në detektorin tonë të gënjeshtrave

Para se të fillojmë të zhvillojmë ndonjë gjë, duhet të kemi të qartë se, si për të programuar ashtu edhe për të përpiluar të gjithë projektin ne do të përdorim versionin e fundit të Arduino IDE. Ne do ta përdorim këtë version pasi, në publikimet e fundit, ishte integruar një monitor që na lejon të shohim të dhënat e marra në një mënyrë shumë vizuale falë një grafiku në kohë reale në vend që të përdorim monitorin serik, ku ky informacion u shfaq në format teksti.

Për të ekzekutuar këtë monitor, ne thjesht duhet të hapim Arduino IDE, të shkojmë në menunë e mjeteve dhe duhet të vendoset menjëherë poshtë monitorit serik. Pasi të kemi konfiguruar të gjithë këtë, duhet të shkarkoni skedarin që unë ju lë menjëherë nën këto rreshta, ta hapni dhe ta ngarkoni të përpiluar në bordin tuaj.

 

 

lidhja e kabllove me velkron e gishtave

Ne bëjmë klipet që do të shkojnë në gishtat e subjektit për t'u testuar

Pasi ta kemi përfunduar projektin praktikisht, është koha të bëjmë një hap tjetër dhe krijoni klipet që do të jenë përgjegjës për zbulimin e përçueshmërisë që lëkura jonë paraqet në një kohë të caktuar.

Siç mund ta shihni në imazhet që janë shpërndarë në të njëjtin post, ideja kalon përmes ngjitni një shirit letër alumini në pjesën e poshtme të shiritit velcro. Kjo duhet të bëhet në dy pjesët e velcro-s që do të përdorim.

Pasi të kemi gati shiritat, dhe siç mund ta shihni në imazhin që ndodhet pikërisht mbi këto vija, është koha që lidhni me letrën e aluminit kabllon që kemi lidhur me pinin analog të Arduino. Ne duhet ta bëjmë këtë hap, saktësisht në të njëjtën mënyrë, me pjesën tjetër të velcro dhe kabllon që kemi lidhur në kunjin aktual Arduino, në kunjin 5 volt. Sigurohuni që lidhjet janë të forta dhe nuk do të shkëputen vetëm duke lëvizur pak velcron.

kuti shembull për detektorin e gënjeshtrës

Prodhimi i një kutie për të ruajtur të gjithë pajisjet tona

Në këtë rast do të vëmë bast bëni një lloj kutie për të ruajtur të gjithë përbërësit e detektorit tonë të gënjeshtrës në një mënyrë shumë elementare, por mjaft efektive. Ideja është të krijoni një ndarje të vogël për të ruajtur unazat e velcro. Kjo, nga ana tjetër, duhet të përmbajë tre vrima të vogla në mënyrë që LED të mund të shihen.

Siç mund ta imagjinoni, materiali që ne do të përdorim për të bërë këtë lloj kutie është kartoni që shfaqet në listën e materialeve të nevojshme. Nga kartoni që kemi, do të presim dy drejtkëndësha prej 15 x 3 centimetra, një drejtkëndësh prej 15 x 5 centimetra, tre drejtkëndësha prej 4 x 3 centimetra, një drejtkëndësh prej 9 x 5 centimetra dhe një drejtkëndësh prej 6 x 5 centimetra.

Pasi të jenë prerë të gjithë drejtkëndëshat, do të marrim atë 15 x 5 cm që do të shërbejë si bazë. Të dy drejtkëndëshat 15 x 3 dhe dy 5 x 3 do të ngjiten në anët e bazës. Tani është koha të ngjitni drejtkëndëshin e tretë 5 x 3 në bazën në 6 centimetra nga ana.

Në këtë pikë duhet të keni një drejtkëndësh që ndahet në dy anë, njëra me gjatësi 6 centimetra dhe tjetra me gjatësi 9 centimetra.. Ana me një gjatësi prej 6 centimetra është vendi ku ne do të vendosim elektronikën ndërsa, në anën tjetër, është vendi ku do të vendosen jastëkët e gishtave.

Në këtë pikë duhet të presim vetëm 3 vrima, madhësia e LED-ve, në drejtkëndëshin 6 x 5 cm, duke i ngjitur pranë 6 cm. Mbetet vetëm të ngjitet, me shirit ngjitës, ana e shkurtër e drejtkëndëshit 9 x 5 cm në anën më të largët nga ana 9 cm. Ky hap i fundit do të shërbejë si një lloj kapaku që do të lëvizë lart e poshtë për të ruajtur dhe zbuluar jastëkët e gishtave..

Pasi të kemi instaluar të gjithë përbërësit brenda kutisë, nëse gjithçka ka shkuar mirë, duhet të kemi një detektor të vogël gënjeshtre përpara nesh. Siç ndoshta po mendoni, megjithëse funksionimi i tij është shumë i thjeshtë, e vërteta është se nuk është shumë e saktë që nga ajo kohë shumica e detektorëve profesional të gënjeshtrave kanë një numër të madh të sensorëve, siç është një monitor i rrahjeve të zemrës, për të përcaktuar me shumë më shumë siguri nëse një subjekt gënjen ose jo.

Më shumë informacion: udhëzime


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

Testi anglishtProvoni katalanishtkuiz spanjoll