Zbehtë: krijoni tuajat për të domotizuar ndriçimin tuaj

errësuar

Aktualisht ka një mori llambash inteligjente që mund të kontrollohen nga një aplikacion celular ose përmes asistentëve të caktuar virtualë përmes komandave zanore. Shtëpia e zgjuar, ose shtëpia e zgjuar, është në modë dhe nëse doni të filloni të mësoni se si funksionojnë këto sisteme, mund ta bëni vetë errësuar në shtëpi

Me të mundesh intensiteti i kontrollit të një llambë ose llambë për të krijuar atmosferën që ju preferoni. Më shumë intensitet për kur lexoni, studioni, etj., Dhe më pak për të gjeneruar një atmosferë më mikpritëse kur doni të relaksoheni ...

Çfarë është një dimmer ose dimmer?

Un errësuar, ose intensiteti i dritës, është një pajisje që mund të kontrollojë tensionin bazuar në rregullatorët e tensionit ose triakët. Kjo modifikon tensionin që arrin llambën dhe intensiteti i tij do të luhatet në varësi të tensionit të furnizimit. Për shembull, në këtë rast do të tregoj një rregullator që më është dashur të mbledh shumë kohë më parë për një projekt në kursin e elektronikës.

Simpleshtë e thjeshtë, e lirë dhe mund të përdoret me të çdo llambë konvencionale. Në mënyrë që ta krijoni, këtu janë udhëzimet ...

materiale

Ajo që do t'ju duhet për këtë projekt DIY është të keni aftësitë e një prodhuesi dhe materiale lehtë për tu gjetur si:

 • Kabëll bakri bifilar për furnizim elektrik.
 • prizë për t'u lidhur me çdo prizë për të furnizuar me energji elektrike.
 • Siguresë qelqi të 5A, të përfaqësuar nga F në skemë. Opsionale, mund të përdorni një mbajtëse siguresash, për ta bërë më të lehtë ndryshimin e siguresës, megjithëse mund të bashkohet drejtpërdrejt.
 • Kutia izoluese o të ngulitem. Mund ta printoni edhe 3D nëse keni një printer, ose ta bëni nga druri, etj. Do të shërbejë si një mbështetje dhe izolim për qarkun.
 • Tabela e qarkut të shtypur për ta regjistruar atë me qarkun e duhur ose një tavë buke.
 • Triak BT137 y lavaman për ngrohje.
 • Diac BR100 ose ekuivalentët e tij.
 • Kondensatorë poliestër 2x 39nF / 250v (C1 dhe C4). Dhe një tjetër kondensatorë poliestër 2x 22nF / 250v (C2 dhe C3).
 • Potenciometër linear Nuk u gjet asnjë produkt. (P1), do të shërbejë si një nxitës për të qenë në gjendje të rregullojë intensitetin manualisht.
 • Rezistenca e 12KΩ 0,5w (R1) dhe një rezistencë tjetër e 100Ω 0,5w (R2)
 • Spiralja e mbytjes me ferrite (L).
 • Skeda e bashkimit për të lidhur daljen (S) dhe hyrjen (E).
 • Saldim kallaji (nëse nuk do të përdorni tavë).
 • Zhveshës telash.

Ndërtim

Me gjithë këtë, ju duhet të krijoni sa vijon qark elektrik:

qark rregullatori

Pasi gjithçka të jetë lidhur, Rezultati duhet të jetë diçka e tillë:

Dhe funksionimi duhet të merrni rezultatin e mëposhtëm:

Zbatimi me Arduino

Foto nga Arduino IDE

Tani nëse dëshironi kurseni komponentët y përdorni arduino për të kryer dimmerin, atëherë mund ta bësh edhe thjesht. Në fakt, ata shesin Modulet e errësimit LED për AC deri në 240V si kjo, për t'i bërë gjërat më të lehta për ju. Konfigurimi i tij është i thjeshtë ...

Ekzistojnë gjithashtu projekte të thjeshta për të rregulluar intensitetin e LED-ve DC, edhe pse kjo nuk është ajo që ne po kërkojmë këtu ...

bëjeni dimmerin tonë, ose dimmerin, me Arduino, ju mund ta bëni atë në një mori mënyrash. Mund të përdorni madje shumë nga elementët nga skema e mëparshme për të krijuar këtë projekt:

Ju mund ta përdorni një modul:

Ju mund të përdorni edhe Moduli WiFi për të krijuar një dritë të zgjuar ...

Siç mund ta shihni, mundësi ato janë mjaft ...

Më shumë informacion - Kurs falas Arduino


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.