Bëni dronin tuaj garues

Gara me dron

L gara me dron Ata janë duke u bërë gjithnjë e më të popullarizuar, në fakt, ka gjithnjë e më shumë gara zyrtare për këtë lloj pajisje. Kjo i ka inkurajuar vrapuesit amatorë të rriten në numër. Sidoqoftë, marrja e një droni të mirë garash mund të jetë e shtrenjtë nëse duam një Pro, por me DIY, ne mund të ndërtojmë vetë një dron garash me një çmim mjaft të volitshëm.

Për këtë ka shumë mundësi tashmë në internet, disa mësime që na mësojnë se si të mbledhim dronin tonë, të tjerët që na tregojnë krahasimet e dronëve më të mirë për gara, etj. E vërteta është se mundësitë janë mjaft të gjera, madje mund të blini një dron të mirë dhe ta përgatisni vetë për konkurs, e cila është vendi ku ne do të përqendrohemi në këtë artikull për ta bërë atë diçka më origjinale.

Çfarë më duhet?

syze dji fpv

Mirë për keni një dron të mirë garash Ju duhet të përqendroheni kryesisht në tre fusha:

 • Kanë më të mirën sistemi I kontrollit e mundshme Të jesh në gjendje të trajtojë si duhet dronin mund të bëjë ndryshimin midis fitimit ose humbjes së një gare.
  • Disa sisteme transmetimi nuk kanë një me rreze të gjatë, kështu që kur droni largohet ne mund të verbohemi, të tjerët nuk kanë performancë të shkëlqyeshme dhe mund të transmetojnë imazhe në kohë reale që priten ose kanë vonesa, të cilat do të përfundojnë me pilotim të keq. Prandaj, unë rekomandoj që të zgjidhni një sistem të mirë kontrolli. Nëse është e mundur me Syze FPV për të parë sikur të ishit brenda dronit në vend që të përdorni kontrollet për smartphone ose kontrollet e ekranit ...
  • El koha e përgjigjes i sistemit të kontrollit duhet të jetë sa më i ulët që të jetë e mundur, për të pasur një përgjigje shumë më të menjëhershme kur ne po e kontrollojmë atë. Një vonesë mund të përfundojë me një dron jashtë kontrollit për disa momente kohe ...
  • La shkalla e rifreskimit të videos për FPV duhet të jetë aq e lartë sa të jetë e mundur. Nëse kornizat në ekran nuk azhurnohen mjaft shpesh, edhe nëse gjithçka tjetër është shumë e shpejtë, gjithmonë do të merrni një imazh disi të vjetëruar.
  • Përveç qëllimit, rekomandohet që Teknologjia e lidhjes WiFi më i avancuar dhe nëse është e mundur në një brez më pak të ngopur 5 Ghz se 2.4 Ghz. 2.4 Ghz mund të shkojë më tej kur ka pengesa në rrugë, pasi niveli i thithjes së këtij lloji të frekuencave është më i ulët se në frekuencat më të larta, por jashtë ku zakonisht nuk ka pengesa dhe videoja duhet të transmetohet menjëherë, më mirë të përdoret Standardet IEEE 802.11ac me shpejtësi dhe gjerësi bande më të lartë (minimum 802.11n). Unë gjithashtu do të shtoja çështjen e antenave të integruara, aq më shumë mbulimi më i mirë ...
 • L Motores Ato janë gjithashtu shumë të rëndësishme, pasi që nëse nuk kemi motorë të fuqishëm që e shtyjnë dronin shpejt, do të ishte shumë pak e dobishme të kemi sistemin më të mirë të kontrollit, të tjerët do të na fitojnë me shpejtësi. Megjithëse motorët pa furça janë normalë, nuk duhet të blini një lloj tjetër motori që nuk është i këtij lloji.
 • Më në fund, faktori tjetër kritik është pesha dhe aerodinamika. Nëse kemi një dron me një peshë të lartë ose aerodinamikë të dobët që gjeneron tërheqje ose rezistencë të madhe për të përparuar, motorët e fuqishëm nuk do të jenë në gjendje të ndihmojnë. Për këtë arsye, mbase duhet të rimendoni që të lehtësoni maksimumin e dronit dhe të shpërndani kamerat e mëdha, mbështetëset e jashtme (më mirë për të integruar kamerën brenda panairit) dhe të përdorni materiale sa më të lehta, siç është fibra karboni.

Tani le të shohim si mund ta krijojmë dronin...

Opsionet për të krijuar dronin garues:

Unë tashmë kam komentuar që ju mund të vazhdoni në mënyra të ndryshme. Sipas mundësive tuaja ose çfarë ju nevojitet vërtet, ju mund ta bëni atë në shumë mënyra.

Bleni:

Paketë garash me dron

Një nga mundësitë më të rehatshme, por edhe më pak argëtuese për prodhuesit, është blini dronin tuaj garues. Por brenda kësaj ne gjithashtu mund të bëjmë dallimin midis:

 • Blini një dron garash të gatshëm. Ky opsion do të ishte i vlefshëm vetëm për ata që tashmë dinë të fluturojnë me një dron normal dhe kanë aftësi të mjaftueshme. Unë nuk rekomandoj një fillestar të blejë një dron garash ose ata do të përfundojnë duke e përplasur atë në ndryshimin e parë për shkak të shpejtësisë së lartë që arrijnë. Përsëri na lë dy mundësi:
  • RTF (gati për të fluturuar): një dron tashmë i përgatitur për të fluturuar, domethënë, plotësisht i plotë dhe funksional, në mënyrë që ta nxirrni nga kutia, ta kalibroni dhe të filloni të fluturoni pa zhurmë të mëtejshme.
  • ARF (Gati gati për të Fluturuar): pothuajse të gatshëm për të fluturuar, ato janë shasi që vijnë me pothuajse gjithçka dhe u duhet vetëm një asamble e caktuar për të përshtatur disa detaje që i përshtaten pilotit. Kjo është më e mira për më shumë përvojë ose njeri duarartë. Disa grupe të mira të këtij lloji mund të jenë:
   • Paketë Kombinimi XCSource
   • EMAX Nighthawk 280.
 • Blini një dron normal dhe përgatiteni: ne mund të blejmë një dron normal, siç janë ato nga Parrot, DJI, etj., dhe ta modifikojmë vetë për ta bërë atë më të lehtë dhe më të mirë për gara, megjithëse kjo do të binte në seksionin vijues ...

DIY:

DJI Phantom

Beje vete blerja e pjesëve veç e veç ose modifikimi i një droni ekzistues me azhurnime për ta përgatitur atë për një garë. Në këtë rast mund të bëni sa më poshtë:

 • Bëni dronin nga e para ose me ndihmën e një pajisje ARF:
 • Modifikoni një dron Për ta shndërruar atë në një dron garash është krejt tjetër gjë sesa ta prodhosh nga e para ose pothuajse nga e para. Ndoshta kjo është pjesa më kritike, sepse duhet të jemi shumë të sigurt për atë që bëjmë që të mos e kthejmë një dron funksional në një hedhurinë të padobishme. Disa nga këshillat që do t'ju jepja duke marrë parasysh tre pikat që përmenda më lart janë (do të kujtojmë):
  • Sistemi i kontrollit: nëse kemi një dron të shtrenjtë, nuk do të kemi shumë problem në këtë kuptim përveç kërkimit të disa syzeve FPV. Por nëse droni nuk është shumë aty në këtë drejtim, mbase duhet të kërkojmë diçka për kontrolle ose sisteme më të mira për ta zëvendësuar atë. Problemi në këtë kuptim është pajtueshmëria e qarqeve të vetë dronit nëse nuk është modulare, pasi nuk do të ishte në përputhje me një sistem të palëve të treta. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të zgjidhni një bazë të mirë, një dron të mirë mbi të cilin do të ndërtojmë dronin tonë garues.
  • Motorët: Ndoshta motorët që ka droni janë tashmë të mirë, dhe ndoshta ne duhet të kalojmë në pikën tjetër për të marrë më shumë shpejtësi dhe shkathtësi, por në rast se nuk janë motorë të fuqishëm, unë ju rekomandoj që të mendoni për blerjen e motorëve të konkurrencës që ato duhet të kenë një peshë të ulët, besueshmëri, efikasitet (matur në g / W, domethënë, lidhje midis peshës së motorit dhe fuqisë së gjeneruar), çift rrotullues të motorit dhe RPM të lartë, si dhe një sistem pa furça në vend të ato të krehura. Në rregull, motorët më të mirë do të ishin:
  • Pesha dhe aerodinamika: Duhet të mendoni për dronin pothuajse si një makinë motorike, si një F1:
   • Lehtësojeni dronin heqja e gjithçkaje që nuk është thelbësore, siç janë mbështetëset (kamera, mbështetëse, ..), zbukurime, etj. Ju gjithashtu mund të zëvendësoni plastikën e jashtme dhe madje edhe shasinë e brendshme me një të bërë nga një material më i lehtë si fibra karboni që mund ta gjeni në dyqane si Amazon. Motorët, nëse janë të rëndë dhe sigurojnë pak energji, duhet t'i eliminoni ato dhe të zëvendësoni disa si ato që kemi përmendur në listën e mëparshme.
   • Aerodinamika. Unë do të hiqja çdo pengesë jo të këndshme siç janë kamerat dhe montimet e jashtme si ato në DJI Phantoms, ndër të tjera, dhe do të vendosja të fusja një aparat të vogël, të lehtë, të përqendruar brenda në panairin e fibrave të karbonit të lehtë. Krahët që shkojnë në motorët e akrepave janë një tjetër problem i madh, pasi që ata zakonisht janë të trashë dhe kanë shumë rezistencë, trupi i dronit është gjithashtu. Kështu që ju mund të mendoni për rregullimin e panairit të ri më tej në mënyrë që ai të ketë një profil të ulët me pak rezistencë për të ndihmuar motorët të bëhen më të shpejtë. Shtimi i formave të efektshme do të ndihmojë, ose mund të frymëzohet nga natyra, nga format e sqepave dhe krahëve të zogjve më të shpejtë. Mos harroni se natyra është e mençur. Në F1 zakonisht përdoren këto lloj mashtrimesh ...
   • Dinamika e automjeteve: Diçka që unë nuk e kam komentuar dhe që është gjithashtu shumë e rëndësishme është që të gjitha peshat të shpërndahen mirë në dron. Qarqet dhe kamera duhet të vendosen në një zonë sa më qendrore të jetë e mundur dhe e ulët, në këtë mënyrë ju ulni pikën e gravitetit të dronit dhe shpërndarja e peshës do të jetë më e mirë. Nëse keni disa pjesë në njërën anë dhe të tjerat në anën tjetër, ndryshimet në peshë mund të bëjnë që droni të renditet më shumë në njërën anë sesa në tjetrën, gjë që dinamizon trajtimin.

Shpresoj se të kam udhëzuar dhe se ky artikull mundet jini të dobishëm per kete hobi ...


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.