Si të dimë nëse kemi një bord origjinal Raspberry Pi

Bordet e Raspberry Pi po bëhen gjithnjë e më të lehta për tu gjetur. Falë dyqaneve dhe kontakteve të mëdha që po bën Raspberry Pi Foundation. Por është e vërtetë që kur shfletojmë internetin gjejmë tabela me çmime të ndryshme dhe me imazhe pak më ndryshe nga ato që janë Raspberry Pi. Kjo do të thotë se bordet nuk janë origjinale, por ato janë kopje ose nuk janë me të vërtetë borde Raspberry Pi dhe ata duan t'i shesin ato me këtë emër.

Deri më tani nuk janë shfaqur shitje të mëdha të bordeve false të Raspberry Pi, por ato ekzistojnë. Kjo është arsyeja pse ne do t'ju tregojmë se si të dini nëse kemi një bord origjinal Raspberry Pi apo jo.

Para së gjithash duhet të dimë origjinën e pllakës. Bordet e para të Raspberry Pi thanë "Prodhuar në Kinë", por më vonë prodhimi u zhvendos në Mbretërinë e Bashkuar dhe në modele si Raspberry Pi 3 ose 2 do të gjejmë në njërën anë vulën e "Made in UK".

Bordi origjinal Raspberry Pi gjithmonë ka një Broadcom SoC

Elementi i dytë që duhet të shikojmë është ekrani i mëndafshit i luleshtrydhes, si dhe e drejta e kopjimit e Raspberry Pi. Këta elementë janë të rëndësishëm dhe të gjithë modelet e fundit të pllakave origjinale e kanë, por është diçka që mund të falsifikohet gjithashtu. E njëjta gjë nuk ndodh me shtypjen e SoC. Broadcom është RasPberry Pi SoC zyrtar, kështu që çdo SoC tjetër tregon se po përballemi me një falsifikim. Jo vetëm që do të gjejmë logon zyrtare të Broadcom por më poshtë do të gjejmë një kod që do të fillojë me shkronjat BCM.

Vulat e CE dhe FCC janë elementë që ne gjithashtu duhet të shikojmë. Akronimi CE tregon se ato nuk shpërndahen vetëm në Evropë, por që përputhen me të gjitha kërkesat e cilësisë së Bashkimit Evropian, bordi origjinal i Raspberry Pi përputhet me të, kështu që ne duhet të gjejmë vulën. Ne gjithashtu duhet të gjejmë numrin e identifikimit të FCC, diçka që nuk prek qytetarët evropianë por atë bën bordi origjinal Raspberry Pi.

Diferencimi i një bordi origjinal Raspberry Pi nga një i rremë është diçka e lehtë, por është gjithashtu diçka që normalisht nuk e rishikojmë dhe mund të na shkaktojë probleme, të tilla si një konfigurim i pahijshëm, një projekt i dështuar ose thjesht që bordi të digjet për shkak të energjisë së dobët menaxhimi. Në çdo rast, duket se duhet të jemi të vëmendshëm nëse nuk duam të na dredhin Nuk mendoni ju


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.