cila është energjia reaktive? Të gjithë ju duhet të dini

energjia reaktive

La energjia reaktive Shtë një koncept i panjohur për shumë, por që mund të jetë me shumë interes. Sidomos nëse jeni duke kërkuar të kurseni diçka në faturën e energjisë elektrike të shtëpisë ose biznesit tuaj. Në fakt, ju me siguri e keni parë atë të pasqyruar në faturën tuaj të energjisë dhe e keni anashkaluar.

Kur kjo energji reaktive analizohet, është një term që nënkupton rrjetet sinusoidale, harmonikat, efekti xhaul nga rrjeti, etj. Koncepte disi të çuditshme për shumicën e përdoruesve që nuk dinë se për çfarë flasin. Por këtu mund të kuptoni në një mënyrë të thjeshtë se çfarë është.

Çfarë është energjia reaktive?

skema e fuqisë reaktive

Kur flisni për një rrjet elektrik mund të flisni për energjia totale, e cila është e dukshme. Kjo është shuma e dy energjive, ose me fjalë të tjera, ajo mund të zbërthehet në dy lloje të ndryshme energjish:

 • Energjia aktive: është ai që bëhet vërtet punë (ose nxehtësi). Kjo është, ajo që makineritë aktualisht po përdorin dhe qëndrojnë të lidhura me rrjetin. Për shembull, ai që konsumon sobën, dritën, televizorin, pajisjet, etj. Matet në kWh.
 • Energjia reaktive: Kjo energji tjetër fantazmë nuk konsumohet për përdorim praktik. Në këtë rast matet në kVArh (kilovolt-amper reaktiv në orë). Shoqërohet me pajisje që përdorin mbështjellje, të tilla si makineritë industriale, tubat fluoreshente, pompat, motorët elektrikë, etj.

Ju mund të pyesni se nëse energjia reaktive nuk po konsumohet, atëherë pse Ata përfundojnë duke ju tarifuar në faturën e energjisë elektrike. Arsyeja është se, megjithëse nuk duhet të prodhohet, duhet të transportohet, pasi vjen dhe shkon në konsumin e rrjetit 50 herë në sekondë (rrjetet evropiane të rrymës alternative operojnë në 50Hz). Kjo prodhon ndryshime në intensitetin elektrik të qarqeve, duke shkaktuar mbingarkesë në linjat e transformatorit dhe gjeneratorëve. Prandaj, është e nevojshme ta neutralizoni ose kompensoni atë.

Kjo shkakton kompanitë e energjisë duhet të bëjnë më shumë investime në pajisjet e gjenerimit, dhe në linjat me kapacitet më të madh shpërndarës, si dhe transformatorët për transportin dhe transformimin e kësaj energjie reaktive. Të gjitha këto kosto faturohen gjithashtu për energjinë reaktive.

A mund të eliminohet kjo kosto?

njehsori i energjisë elektrike, konsumi

Sipas rregulloreve spanjolle, nëse konsumi i energjisë reaktive është më e lartë se 33% e energjisë aktive të konsumuar, kështu që ju do të paguani rreth 4.15 cent për kVArh. Nga ana tjetër, nëse do të ishte më e lartë se 75% e energjisë aktive të konsumuar, ajo do të ngrihej në rreth 6.23 cent euro për kVArh.

Me qëllim të zvogëlimit ose kompensimit të kostove të energjisë reaktive, a banka e kondensatorit. Për ta bërë këtë, duhet të kontaktoni një teknik dhe të kontrolloni buxhetet, pasi duhet të jetë një çmim i kontrolluar që kompenson atë që do të kurseni. Nëse ajo që do të kurseni është më pak se kostot e instalimit, atëherë ajo nuk do të kompensojë ... Në përgjithësi, ajo kompenson, dhe për një kohë të shkurtër mund të ktheni investimin.

Këto banka kondensatorësh jo vetëm të shmangin ndëshkimet e bezdisshme Për shkak të kësaj energjie reaktive, ato gjithashtu lejojnë të stabilizojnë sinjalin e rrjetit dhe cilësinë e furnizimit, kështu që të gjitha pajisjet tuaja të lidhura do ta vlerësojnë atë. Ata anulojnë energjinë e padobishme të kërkuar nga rrjeti i energjisë dhe përmirësojnë faktorin e energjisë.

Su funksionimi është shumë i thjeshtë dhe efikas. Këto pajisje përdorin një rregullator që interpreton sinjalet e dërguara nga pajisjet ndihmëse dhe përcakton fuqinë reaktive që duhet të kompensohet në çdo moment. Bazuar në këtë, ai do të urdhërojë një seri veprimesh (hapat e kondensatorëve që do të lidhë ose shkëputë sipas nevojës) për të kundërvepruar.

Siç mund të shihet në video, duhet të jetë lidheni me panelin e përgjithshëm të instalimit të ndërmarrjes ose shtëpisë tuaj. Tekniku do të jetë në gjendje ta kryejë këtë asamble në mënyrë të sigurt dhe gjithashtu do të analizojë nevojat e secilit klient për të rregulluar instalimin për të ofruar rezultatet më të mira.

A kursejnë me të vërtetë këto banka kondensatorësh?

Po, këta elementë arrijnë të kompensojnë mjaft mirë atë energji reaktive, duke zvogëluar këtë koncept të faturës suaj. me 0 €. Prandaj, ju do të paguani vetëm për energji aktive, të cilën në të vërtetë po e konsumoni për diçka të dobishme. Përveç kësaj, ju gjithashtu do të shmangni TVSH-në që korrespondon me energjinë reaktive. Prandaj, kursimet vjetore mund të jenë të konsiderueshme. Shumë më tepër në kompani.

Cilat janë markat më të mira?

Nëse jeni të interesuar të blini një nga këto banka kondensatorësh për një elektricist që t'i instalojë ato për ju, duhet të dini disa prej tyre markat më të mira:

 • Schneider Electric
 • Cydesa
 • Qarkor

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.