Photodetector: çfarë është, për çfarë është dhe si funksionon

fotodetektor

Un fotodetektor Shtë një lloj sensori që mund të përdoret për aplikime të shumta në projektet tuaja DIY. Edhe nëse jeni krijues, mund të krijoni sistemin tuaj të sigurisë me një prej tyre këto përbërës elektronikëMe Por para kësaj, duhet të dini se çfarë është saktësisht ajo pajisje, për çfarë shërben dhe si funksionon.

Përveç kësaj, ju gjithashtu do të mësoni dallimet me pajisjet e tjera që mund të duken të ngjashme, dhe llojet e fotodetektorëve që ekzistojnë, secila me të mirat dhe të këqijat e saj ...

Çfarë është një fotodetektor?

fotodetektor

Un fotodetektor Shtë një sensor që gjeneron një sinjal elektrik që do të varet nga drita që bie në këtë pajisje. Kjo do të thotë, pasi ndikon pak a shumë ky rrezatim elektromagnetik, ai do të gjenerojë një ose një sinjal tjetër që mund të interpretohet. Ose për të gjeneruar një veprim, ose thjesht për të matur sasinë e këtij rrezatimi.

Disa nga këta fotodetektorë bazohen në një efekt, i cili mund të jetë: fotoelektrokimik, fotokonduktiv, ose fotoelektrik ose fotovoltaikMe Kjo e fundit është një nga më të zakonshmet, dhe konsiston në emetimin e elektroneve nga një material me këto veti kur rrezatimi elektromegnetik bie mbi të, përgjithësisht dritë ose UV. Me fjalë të tjera, kur materiali i përdorur është i aftë të transformojë një pjesë të energjisë së dritës në energji elektrike.

Disa fotodetektorë të avancuar, si p.sh Sensorë CCD dhe CMOS Ata kanë një matricë të këtij lloji të detektorëve të miniaturizuar për të formuar një matricë dhe për të kapur video dhe imazhe, këto janë një evolucion më i avancuar.

Llojet e fotodetektorit

Disa lloj të pajisjeve që mund të katalogohen brenda asaj që përfaqëson një fotodetektor. Këto janë:

 • Fotodiodat
 • Fototransistor
 • Fotorezist
 • Fotokathodë
 • Fototub ose fotovalvë
 • Shumëfishues
 • Sensori CCD
 • Sensori CMOS
 • Qeliza fotoelektrike
 • Qeliza fotoelektrokimike

aplikimet

Fotodetektorët mund të kenë një mori aplikimet e mundshme:

 • Instrumente mjekësore.
 • Kodues ose kodues.
 • Regjistrimi i pozicioneve.
 • Sistemet e vëzhgimit.
 • Sistemet e komunikimit me fibër optike.
 • Përpunimi i imazhit (kapja e fotografive, videove).
 • Etj

Për shembull, në një sistem të fibra optike, të cilat punojnë me dritë në vend të impulseve elektrike, për të rritur shpejtësinë e komunikimit, fijet e tekstil me fije qelqi mund të transportojnë dritë me shpejtësi të madhe, por kur këto sinjale merren, atyre u nevojitet një fotodetektor për t'i kapur ato dhe një procesor për t'i kapur ato. përkthyes.

Video detektor kundrejt detektorit të fotografive

Në sistemet e sigurisë, të tilla si alarmet, me siguri keni dëgjuar gjithashtu që ata kanë fotodetektorë ose detektorë videoMe Në këto raste, ato janë një lloj sensori që kap imazhe, ose që kap video të asaj që ndodh në zonën e monitoruar, për të verifikuar që gjithçka është e saktë ose, përndryshe, për të vendosur alarmet ose për të njoftuar forcat e sigurisë.

Integrimi i Arduino dhe një fotodetektor

arduino ldr

Në këtë shembull unë do të përdor një rezistenca LDR me një pjatë Arduino UNO lidhur në këtë mënyrë të thjeshtë që mund ta shihni në imazhin e mësipërm. Siç mund ta shihni, është aq e thjeshtë sa të përdorni një LED (mund ta zëvendësoni me një përbërës tjetër) të lidhur me një rezistencë në GND dhe në kunjin tjetër të tij në një nga daljet e bordit.

Rezistenca mund të jetë 1K

Nga ana tjetër, për lidhje fotosensore, do të përdoret furnizimi me energji 5v nga bordi Arduino, dhe një nga hyrjet analoge për skajin tjetër të tij. Në këtë mënyrë, kur drita bie mbi këtë rezistencë LDR, rryma e daljes së saj që do të kapet nga kjo hyrje analoge do të ndryshojë dhe do të jetë e mundur të interpretohet për të gjeneruar ndonjë funksion ...

Kështu që ju mund të shihni një rast përdorimi shumë të thjeshtë dhe kodi i skicës e nevojshme për programimin tuaj me Arduino IDE:

//Uso de un fotodetector en Arduino UNO

#define pinLED 12

void setup() {

 pinMode(pinLED, OUTPUT);
 Serial.begin(9600);
}

void loop() {

 int v = analogRead(A0);
 // El valor 500 debe ajustarse según la luz del ambiente donde lo vayas a usar
 // Con poca luz debe ser más pequeño, con mucha mayor. 
 if (v < 500) digitalWrite(pinLED, HIGH); 
 else digitalWrite(pinLED, LOW);
 Serial.println(v);
}


Këtu thjesht do të shihni se si ndizet LED bazuar në dritën e zbuluar nga fotodetektori. Sigurisht, ju jeni të lirë për të modifikoni këtë kod për të zhvilluar projektin që ju nevojitet. Ky është një shembull i thjeshtë për të demonstruar funksionimin e tij në një mënyrë më praktike.

Ku të blini një fotodetektor

alarmi i fotodetektorit

Nëse vendosni të blini një fotodetektor, mund t'i zgjidhni këto rekomandimet që do të jetë në gjendje të plotësojë pothuajse të gjitha nevojat:

 • Siguria Blaupunkt: një fotodetektor i gatshëm për t'u integruar me sistemin tuaj të alarmit. Ka një rreze prej 110º dhe mund të arrijë 12 metra duke zbuluar lëvizjen ose praninë e diçkaje.
 • Rezistenca ndaj fotove Shang-Jun: është një paketë me rezistorë LDR, domethënë pajisje që do të ndryshojnë rezistencën e tyre në varësi të dritës që bie mbi to.
 • Sensori CMOS i kamerës 0.3MP: një modul tjetër i vogël për Arduino dhe borde të tjera dhe me rezolucion 680 × 480 px.
 • Moduli i detektorit të dritës: si LDR por vjen i montuar në një modul dhe shumë më i lehtë për tu integruar me Arduino.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.