Furnizimi me energji i rregullueshëm: çfarë është, si funksionon, për çfarë shërben

furnizim me energji të zbehtë

Një nga objektet më të gjithanshëm dhe të nevojshëm për çdo studio elektronike ose punëtori është a furnizim me energji të zbehtëMe Me të ju mund të ushqeni të gjitha llojet e qarqeve, duke qenë në gjendje të aplikoni tensione dhe intensitete të ndryshme që rregullohen lehtësisht. Kështu që ju mund të harroni për të tjerët bateri ose adaptorë specifike për secilin qark.

një furnizimi me energji universale për të gjitha projektet tuajaMe Përveç kësaj, nuk përdoret vetëm për të fuqizuar një qark, por mund ta përdorni edhe si mjet testimi, pasi do të jeni në gjendje të shihni nëse një komponent ose qarku funksionon siç duhet kur e prekni me majat e sondave të tij ...

Çfarë është një furnizim me energji elektrike i zbehtë?

font i rregullueshëm

Për atë që është një furnizim me energji elektrike dhe parimet e funksionimit, ne kemi komentuar tashmë në këtë blog. Megjithatë, kur bëhet fjalë për një furnizim me energji të zbehtë, Ka një ndryshim të vogël me ato konvencionale.

Furnizimi me energji elektrike është një pajisje e aftë për të furnizuar energji elektrike në një qark ose përbërës. Epo, kur flasim për një burim të zbehtë, është ai në të cilin tensionet mund të rregullohen brenda një diapazoni të caktuar, madje edhe rrymatMe Pra, nuk do të keni një dalje fikse prej 3v3, 5v, 12v, etj., Por ju mund të zgjidhni se cila fuqi ju nevojitet.

Si të zgjidhni një font të mirë të zbehtë

Për të zgjedhur një furnizim të mirë me energji të zbehtë, duhet të merrni parasysh një numër faktorësh që duhet të keni parasyshMe Kështu që ju mund të blini produktin që i përshtatet më së miri nevojave tuaja:

 • buxhet: Gjëja e parë është të përcaktoni sa para doni të shpenzoni për furnizimin me energji të rregullueshme, pasi në këtë mënyrë ju mund të shkoni në një gamë të veçantë modelesh dhe të eliminoni gjithçka që është jashtë mundësive tuaja.
 • NevojatGjëja tjetër është të përcaktoni se për çfarë do të përdorni furnizimin me energji të zbehtë, nëse është për prodhues të rastit ose projekte DIY, ose nëse është për një laborator më profesional, për përdorim profesional në një punëtori elektronike, etj. Kjo gjithashtu do të përcaktojë nëse keni nevojë për diçka më të besueshme dhe të shtrenjtë, ose nëse mund të jeni të kënaqur me një më të thjeshtë.
 • Markë: ka disa marka që dallohen mbi pjesën tjetër. Por as nuk duhet të jeni të fiksuar pas saj. Gjithmonë, nëse është një markë më e njohur, do të keni më shumë garanci për cilësi dhe mbështetje më të mirë në rast se ndodh diçka.
 • Karakteristikat teknike: Kjo është shumë personale dhe do të varet nga ajo që kërkoni. Por mendoni se çfarë diapazoni tensionesh dhe rrymash ju nevojiten zakonisht, për t'iu përshtatur asaj. Fuqia e mbështetur (W) do të ishte gjithashtu e rëndësishme.

Furnizime më të mira të energjisë të zbehta

furnizimi me energji eventej

Nëse jeni duke kërkuar një furnizim i mirë me energji të zbehtë, këtu mund të shihni disa nga modelet dhe markat më të rekomanduara:

 • PeakTech 1525: është një markë shumë e besueshme dhe e fuqishme e furnizimeve me energji të zbehtë. Ky model mund të shkojë nga 1-16 volt rrymë direkte, dhe nga 0-40A në intensitet, megjithëse ka modele të tjera më të shtrenjta që mund të arrijnë 60A. Ka një ekran LED ku mund të lexoni tensionin dhe vlerat aktuale, si dhe një sistem ftohës inteligjent duke përdorur tifozë, dhe 3 paravendosje të mundshme.
 • Baugger Wanptek Nps1203W: një tjetër nga modelet më të mira të burimit të rregullueshëm, me një kapacitet dalës 0-120v DC, dhe 0-3A. Me një ekran dixhital për të qenë në gjendje të shihni me saktësi vlerat e dhëna, madhësinë kompakte, të sigurt dhe me kontrolle të thjeshta manuale.
 • Çelësi KODEN: është një furnizim me energji i thjeshtë i rregullueshëm i përshtatshëm si për përdorim në shtëpi nga hobistët dhe laboratorët, madje edhe qendrat arsimore. Ai përfshin një ekran dixhital për të parë vlerat e furnizimit dhe mund të rregullohet nga 0-30 volt dhe 0-10 amps rrymë direkte.
 • Uniroi DC: Ky burim lejon një rregullim nga 0 në 32 volt, dhe nga 0 në 10.2 amps. Me një saktësi të rregullueshme prej 0.01v dhe 0.001A. Me ekran të madh dhe kompakt LED, kontroll inteligjent të temperaturës dhe shumë i besueshëm.
 • RockSeed RS305P: një furnizim me energji të rregullueshme me kapacitet rregullues prej 0-30V, dhe 0-5A. Me një ekran LED me 4 shifra, 6 grupe, cilësime të avancuara, memorie dhe aftësinë për t'u lidhur me një kompjuter përmes një kabllo USB për t'u ndërlidhur me softuer të pajtueshëm vetëm me Windows.
 • Hanmatek HM305: një font i ngjashëm me atë të mëparshëm, me një madhësi më kompakte, të thjeshtë dhe të lirë. Përfshin ekran LED për të parë vlerat aktuale dhe të tensionit. Ai lejon një rregullim të lehtë të tensionit midis 0-30V dhe rrymës midis 0-5A. Ka variante të tjera që mund të shkojnë deri në 10A.
 • Kaiweets cc: ky model tjetër është gjithashtu ndër më të mirët, me një furnizim me rrymë direkte dhe me saktësi të madhe për rregullimin e prodhimit. Mund të shkojë nga 0 në 30V dhe nga 0 në 10A. Gjithashtu ka një ekran LED dhe një port USB me fuqi 5v / 2A.
 • EventekShtë një nga markat më të mira të furnizimit me energji të zbehtë atje, dhe çmimi i tij është mjaft tërheqës. Ky model lejon rregullimin nga 0 në 30 volt, dhe nga 0 në 10 amper. Me një ekran të madh LED 4-shifror, madhësi kompakte, shumë të besueshme dhe të sigurt, dhe me kabllo aligatori / linja testimi të përfshira.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.