Gjeni punën si pilot dron falë kësaj faqe në internet

pilot i dronit

Falë punës së madhe që shpërndahet çdo ditë nga praktikisht çdo lloj rrjeti, regjistrimet nga dronët janë rendi i ditës, për shkak të kësaj nuk është për t'u habitur që gjithnjë e më shumë njerëz shikoni për pilotët e caktuar të dronëve për të bërë një lloj pune të paguar dhe anasjelltas, pilotët e dronëve që kërkojnë të punësohen nga dikush për t'u argëtuar duke fluturuar me makinerinë e tyre të çmuar.

Kjo është arsyeja pse shumë njerëz po kërkojnë të bëhen pilot i dronëve dhe të fitojnë jetesën me këtë profesion të ri që krijon një të ardhme të shkëlqyeshme.

Mendohet se në disa vjet, 10% e sektorit aeronautik do të përbëhet nga dronë dhe aktivitete në lidhje me këto pajisje, diçka befasuese për shumë dhe një rrugë e së ardhmes për të tjerët.

Çfarë duhet për të qenë një pilot dron?

Piloti i dronit

Thënë kjo, shumë prej jush do të pyesin se çfarë duhet për të qenë një pilot i dronëve. Në radhë të parë, duhet të theksohet se përdorimi i një droni nuk është i kufizuar në një aftësi ose një shumë parash, domethënë, si me një patentë shoferi, një person mund të përdorë makinën pa pasur një leje drejtimi dhe në mënyra e njëjtë një pilot mund të drejtojë një dron pa pasur lejet përkatëse. Ky mund të paraqesë një problem të madh në planin afatgjatë, pasi ka shumë dronë për fëmijë dhe pajisje që drejtohen nga fëmijë të cilët, logjikisht, nuk kanë asnjë leje për të fluturuar me këto pajisje.

Artikulli i lidhur:
Simplify3D tani edhe në Spanjisht

Por le të imagjinojmë se ne nuk jemi fëmijë dhe ne duam të fitojmë jetesën si një pilot dron. Në këtë rast, së pari duhet të shkojmë te në faqen zyrtare të AESA-s, Agjencia Shtetërore e Sigurisë së Aviacionit. Në këtë faqe në internet do të gjejmë një direktori të kurseve për tu bërë një pilot i dronëve. Kjo faqe në internet është e rëndësishme sepse përveç që është i vetmi organ zyrtar brenda Spanjës që rregullon gjithçka në lidhje me pilotët e dronëve, ajo gjithashtu përmban materiale për të kaluar provimin e pilotëve të dronëve dhe karakteristikat e provimit. Së bashku me këtë provim, ju duhet të paraqisni një certifikatë mjekësore se ne jemi në gjendje të përsosur fizike.

Nëse e kalojmë provën, duhet të regjistrohemi në të njëjtën faqe në internet të AESA-s si një pilot zyrtar i dronit, një procedurë falas që e vetmja gjë që do të na kërkojë është që të kalojmë një rishikim të pajisjeve tona herë pas here.

Siç mund ta shihni, rregullimi i pilotit të dronit nuk ndryshon shumë nga rregullimi i lejes së drejtimit dhe, për shumë, kostoja mund të jetë më e vogël se vetë leja e drejtimit.

Ku t’i gjeni ofertat e punës si pilot dron?

Punë piloti dron

Në këtë pikë do të pyesni veten se ku mund të gjeni oferta pune si pilot dron. Para kësaj, së pari është e përshtatshme të jesh i qartë për punët që mund të kryhen me një kartë të tillë.

Aktualisht në Spanjë, dronët përdoren për raporte fotografike, si pjesë e veprimeve të Shërbimit Spanjoll të Mbrojtjes Civile, për të inspektuar zona të mëdha toke, tymosje bujqësore, sondazhe ajrore ose sondazhe arkeologjike. Ato gjithashtu mund të përdoren për qëllime të tjera, por për momentin nuk përdoren ose nuk përfshihen në rregullore, ne u referohemi aktiviteteve të tilla si transporti i objekteve, funksionimi si mini-satelitë ose qëllime të tjera që diskutohen në panaire të mëdha ose CEO të ndërmarrjeve të mëdha të teknologjisë.

Artikulli i lidhur:
Si ta fikni Raspberry Pi

Kjo tha, është e qartë që oferta për punë është e lartë, shumë e lartë dhe kjo na lejon të gjejmë oferta pune në vende të ndryshme: nga posteri tipik në një kompani ku thotë "Drone pilot kërkuar" në një faqe pune të tillë si InfoJobs. Por ka edhe faqe në internet që janë krijuar për këtë qëllim, për të ofruar oferta serioze për punë për pilotët e dronëve.

Me këtë ide lindi dronë.io, një faqe në internet ku ju kërkoni vendosni pilotët e kontaktit me të interesuarit për këtë lloj shërbimi. Nëse shkoni nëpër faqe do të shihni se si ka dy mënyra për të hyrë, ose si një palë e interesuar në një shërbim ose, me anë të një kërkese regjistrimi, regjistrohuni në të si një pilot i dronit dhe filloni të merrni oferta për të kontraktuar shërbimet tuaja. Pa dyshim një iniciativë më se interesante.

Padyshim një ide më se interesante edhe pse për momentin është e vërtetë që është shumë kufizuar gjeografikisht duke pranuar vetëm disa zona gjeografike të Shteteve të Bashkuara. Pilotët, pasi të regjistrohen, klasifikohen në deri në 11 kategori të ndryshme ku gjejmë dasma, festa, sporte ... duke qenë në gjendje të paguajnë pilotin ose për shërbimet e tij ose për një orë të punës së kryer.

Një tjetër opsion anglishtfolës është 3drilotët, një uebfaqe shumë interesante ku jo vetëm do të gjejmë oferta për punë por do të gjejmë edhe një forum të fuqishëm për dronët.

drones

Faqet e internetit në Spanjisht gjithashtu ekzistojnë, por në këtë drejtim veçohen vetëm dy faqe: Pilotando.es y dronespain.pro. Ato janë faqe në internet me një fluks të madh të pilotëve të dronëve dhe gjithashtu përdorues që kërkojnë të punësojnë pilotë ekspertë ose të paktën pilotë të dronëve që kanë lejet përkatëse.

Pak nga pak këto portale pune po zgjerohen, ashtu si edhe nevojat e pilotëve të dronëve dhe vetë pilotëve të dronëve. Për të marrë një ide, Ka rreth 9.000 pilotë të rregulluar të dronëve në të gjithë Bashkimin Evropian, domethënë, me të gjitha dokumentet dhe lejet zyrtare, për një treg prej 700 milion njerëz. Sa mund të fitoni si pilot i dronit?

Kjo është pika ku do të shikojnë më shumë njerëz dhe ndoshta pika ku ka më pak informacion dhe referenca. Uebsajtet që lidhen me kurset e pilotëve të dronëve tregojnë se një pilot mund të ketë një pagë vjetore prej 100.000 euro, diçka e mundur nëse vërtet jeni një profesionist që lëviz në të gjithë Bashkimin Evropian dhe natyrisht, ju mund ta lejoni veten të lëvizni midis vendeve dhe të qëndroni gjatë punës. Kjo do të thotë, një punë mjaft e bukur, por edhe mjaft e shtrenjtë.

Për më realistët, domethënë, për ata që do të lëvizin vetëm përmes Spanjës, paga mesatare e një piloti dron nuk do të shkojë përtej 2.000 euro bruto në muaj.

Kjo pasi aktivitetet për të cilat kërkohet një pilot dron janë të pakta.

Në Spanjë, një pilot i dronit mund të fitojë jetesën si një punonjës, duke u punësuar në një kompani që ka nevojë për shërbimet e një piloti dron ose vetë, duke qenë një profesionist i pavarur dhe oferta për të kryer punë ose aktivitete në lidhje me një dron. Në rastin e fundit, piloti i dronit ka më shumë treg duke pasur më shumë aktivitete që ai mund të bëjë, por është gjithashtu e vërtetë që koha e tij nuk mund të ngarkohet me çmime të larta pasi ai nuk do të fitonte as pagën minimale pasi një person normal nuk do të paguante një pilot Drone 2.000 euro ose më shumë për kërkimin e një ferme ose për të bërë një video të një qyteti.

Në rast të punësimit në një kompani, paga përveç që afrohet ose tejkalon 2.000 euro në muaj, ekziston një siguri që i vetëpunësuari nuk e ka në atë që çdo muaj do të marrë të njëjtën pagë, pavarësisht nëse ka një aktivitet ose jo. Në çdo rast, duke marrë parasysh situatën e punësimit në Spanjë dhe që të jesh pilot i dronit është një profesion i ri, rroga për praktikimin si pilot i dronit nuk është shumë e lartë, për momentin.

Përfundim

ndriçimi i dronëve

Nevoja për një pilot dron ekziston, jo vetëm në Bashkimin Evropian, por edhe në Spanjë dhe vende të tjera që janë jashtë BE-së dhe Spanjës. Kjo është një mundësi biznesi për shumë njerëz dhe një mënyrë për të fituar jetesën prej saj.

Sidoqoftë, lRregullorja për përdorimin dhe qëllimin e dronëve nuk është ende shumë e qartë dhe kjo mund të shkaktojë probleme me aktivitete të caktuara, diçka që për momentin nuk po ndodh në Spanjë.

Në çdo rast, vlerësohet që shfaqen profesione të reja në lidhje me teknologjinë që nuk përfshijnë "lidhjen" e punëtorit në një kompjuter, siç është të qenit pilot i dronit Nuk mendoni ju


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

15 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   ivan Martin dijo

  Përshëndetje, unë jam një pilot i licencuar i Dronit dhe droni im në Madrid

 2.   Juan Antonio dijo

  Epo, unë jam i interesuar të punoj në xhirime me dronë, unë kam dron tim, licencë pilot të përparuar dhe gjithashtu punoj me redaktim video. një përshëndetje!

 3.   Julia dijo

  Unë jam i interesuar
  Piloti i dronit nga AESA
  Julia Querencia
  të fala

 4.   Julia dijo

  Piloti i dronit nga AESA
  MADRID

 5.   Ramon Merino Lobato dijo

  pilot i dronit nga AESA në vigo

 6.   Ramon Merino Lobato dijo

  Mirëmëngjesi, emri im është Ramon dhe unë jam një pilot i avancuar i dronëve, (AESA)

 7.   Imazhi i mbajtësit të vendit Miguel Ranera dijo

  Përshëndetje, unë jam Miguel
  Unë jam fotograf
  Unë jam një pilot dhe operator me dronët e mi
  Unë mund t'i fluturoj gjatë fluturimit vizual përtej rrezes vizuale
  Aktivitetet e Deklaruara
  Aktivitete kërkimore dhe zhvillimore
  Sondazhe fotografie, filmimi dhe sondazhesh ajrore (vrojtime topografike, fotogrametri)
  Vëzhgimi dhe mbikëqyrja ajrore duke përfshirë filmimin dhe aktivitetet e mbikëqyrjes së zjarrit në pyje
  Operacione emergjente, kërkimi dhe shpëtimi
  Telefoni 630155506

 8.   Oscar David Briñez Fonseca dijo

  Përshëndetje

  Mirëdita

  Unë jam Oscar David Briñez Fonseca, Pilot Komercial i ՀՀԿ-së i çertifikuar në Kolumbi, me përvojë në fotografi video dhe ajrore, ngjarje, arkitekturë, rrjete elektrike, ndërtesa.

  Dhe kështu që unë jam duke kërkuar punë për të kontribuar njohuritë e mia për ata që janë të interesuar dhe të mësojnë shumë më tepër.
  Celulari 3115514128

 9.   Rafa dijo

  Pershendetje te gjitheve!!
  Emri im është Rafa dhe unë jam një pilot i avancuar i dronëve (AESA) me dronët e mi.
  Unë gjithashtu bëj riparime dhe mirëmbajtje të dronëve.
  Unë aktualisht jetoj në Palma de Mallorca.

 10.   Kompanitë e dronëve në Spanjë dijo

  Ekziston një faqe në internet e ngjashme me atë të përmendur nga Juan Luis për kompanitë spanjolle që veprojnë me dronë. Shtë plotësisht falas, nuk ka asnjë lloj komisioni dhe transaksionet janë të drejtpërdrejta ndërmjet klientit dhe operatorit të dronit. Unë mendoj se mund të jetë interesante të gjesh punë dhe shërbime për klientët që kërkojnë vlerësime teknike dhe ekonomike përmes faqes në internet Pilotando.

 11.   Jose Angel dijo

  Përshëndetje, emri im është Jose Ángel, me titullin pilot i avionëve të avancuar të lëshuar nga AESA.
  Unë kam vet një ՀՀԿ një Phanton 4 pro. Unë jam një nëpunës civil në sektorin e sigurisë, kështu që jam një person serioz dhe i besueshëm.
  Zona e Murcia dhe Cartagena.

  E-maili im danielcancan09@gmail.com.

 12.   Jezu dijo

  PILOTI DHE OPERATORI N THE KRAHIN E ASTURIAS

  TYPHONON YUNEEC H VETEM DRON

  llautrabajoscondrones@gmail.com

 13.   Daniel fernandez dijo

  PILOT me TITULL T DR DRONIT TV AVANCUAR lëshuar nga AESA
  Unë kam një DRONE Phanton 4 pro
  Përvojë në Redaktimin e Videove me programe të ndryshme
  Të interesuar për Fotografi, Filmim etj ...
  Niveli i anglishtes C1 dhe gjermanisht A2
  Disponueshmëria gjeografike, kombëtare dhe ndërkombëtare

 14.   fernando dijo

  pershendetje Unë jam duke kërkuar për kërkesat pilot të kompanisë stafit
  më shumë informacion
  ferxenxo@hotmail.com

 15.   Juan Carlos Villa dijo

  Emri im është Juan Carlos. Unë kam një titull seri 2 dhe një radiofonist me dron Phantón pro v2 dhe mundësi Inspire 2.
  Unë kam një licencë operatori. Përveç kësaj, unë kam një kompani audiovizive për të filluar regjistrimet në çdo projekt.
  Kontaktoni; gd3video@hotmail.com

Testi anglishtProvoni katalanishtkuiz spanjoll