Hekuri i shkrirjes së kallajit: çfarë është, si ta përdorni dhe cilin të zgjidhni

hekur i shkrirjes së kallajit

Un hekur i shkrirjes së kallajit ose pompë kallaji Shtë një mjet i përdorur gjerësisht nga elektronika, pasi lejon heqjen e një saldimi të kallajit. Kjo do të thotë, do të ishte antagonist i saldim me kallajMe Dhe, megjithëse heqja e një saldimi mund të bëhet edhe në mënyra të tjera më rudimentare, me këtë vegël do ta bëni më saktë dhe shpejt.

Kështu që ju mund të mësoni më shumë rreth kësaj mjet elektronik, në këtë artikull do të shihni informacione më të qarta për të zgjedhur më të përshtatshmet për punën tuaj.

Çfarë është një hekur i shkrirë i kallajit?

hekur zbardhës

Un hekur i shkrirjes së kallajit Shtë një mjet mbështetës gjatë procesit të saldimit. Nëse një pjesë e salduar është pozicionuar keq, ose saldimi nuk është i cilësisë dhe vendoset të filloni nga e para për ta bërë atë të drejtë, atëherë ky mjet do t'ju ndihmojë të hiqni lehtë saldimin.

Një hekur bashkues duket shumë i ngjashëm me një laps ose saldim me kallaj konvencionale. Dhe falë majës së tij, do t'ju lejojë të eliminoni pikat e saldimit edhe në hapësira të vogla.

Si të përdorni një hekur të shkrirë

Duke përdorur një hekur të shkrirjes së kallajit Veryshtë shumë e thjeshtë, thjesht duhet të ndiqni një sërë hapash themelorë për të qenë në gjendje të hiqni një saldim kallaji. Ato në thelb përbëhen nga:

  1. Lidhni hekurin e saldimit dhe prisni që ai të arrijë pikën e tij maksimale të temperaturës, ashtu si do të bënit për saldimin tradicional.
  2. Gjëja tjetër është të vendosni majën e saj të nxehtë në kontakt me saldimin që të eliminohet dhe të prisni që ajo të shkrihet.
  3. Pasi të jetë bërë kjo, mund ta hiqni kallajin me hekurin e shkrirjes. Duke pasur një pompë thithëse, do t'ju ndihmojë të thithni kallajin e shkrirë për ta lënë elementin të pastër.

Pasi të keni mbaruar, ju mund ta eliminoni materialin e thithur pasi të jetë ngurtësuar përsëri ...

Rekomandimet e kallajit Desolder

Nëse po mendoni të blini një hekur të shkrirjes së kallajit, mund të zgjidhni njërën prej tyre modelet e rekomanduara:


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.