LibreELEC: gjithçka që duhet të dini rreth kësaj qendre multimediale

ELEC FALAS

Nëse e keni një të tillë Mjedër Pi (ose sisteme të tjerë ARM) ose një PC x86 dhe dëshironi të krijoni një qendër multimediale, atëherë mund të mbështeteni në projekt ELEC FALAS. Me të mund të keni të gjithë përmbajtjen tuaj multimediale në një qendër të vetme nga e cila ta zgjidhni dhe ta luani atë me lehtësi.

Një tjetër mundësi në alternativa si OpenELEC, OSMC, dhe të tjerët sisteme operative për Raspberry Pisi dhe e famshme Emulators që keni gjithashtu në dispozicion për SBC-në e famshme.

Çfarë është një qendër multimediale?

Qendra mediatike, qendra multimediale

Në thelb a qendra multimediale, ose qendra mediatike, është një softuer që mbledh gjithçka që ju nevojitet për të pasur gjithnjë galeritë tuaj të imazheve, audios dhe videove, duke qenë në gjendje t'i menaxhoni dhe luani ato sa herë që dëshironi të shijoni të gjitha multimedia që ju nevojiten nga komoditeti i divanit të dhomës tuaj të ndenjes.

Qendrat multimediale mund ta marrin këtë përmbajtje nga një mjet ruajtjeje lokale, të tilla si një hard disk i brendshëm, një USB, një kartë memorie, etj., ose nga burime të largëta duke hyrë në internet.

Disa zbatime të qendrave mediatike gjithashtu kanë funksionet për detyra të tjera të tilla si shfaqja e kanaleve televizive, stacioneve radio, dhe madje instalimi i aplikacioneve të vogla ose shtesave për të zgjeruar aftësitë e tij përtej kësaj. Me pak fjalë, ato janë sisteme operative të plota me gjithçka që ju nevojitet (drejtuesit, lojtarët, menaxherët e përmbajtjes, kodekët, ...) në mënyrë që të mund të shijoni argëtim dhe kohë të lirë si kurrë më parë.

Një nga programet e para të këtij lloji ishte Microsoft Windows Media Center, një version i nxjerrë nga Windows me disa funksione për të shijuar multimedia nga TV ose HTPC në dhomën tuaj të ndenjes. Pas kësaj, numri i projekteve të ngjashme u rrit për t'u integruar në një mori pajisjesh si konsolat e lojërave video, PC, TV të mençur, etj.

Ju aktualisht keni projekte shumë të larmishme si MythTV, OpenELEC, OSMC, Kodi, etj.

Rreth LibreELEC

ELEC FALAS

ELEC FALAS qëndron për Libre Embedded Linux Entertainment Center, një pirun i projektit OpenELEC. Prandaj, ka shumë ngjashmëri me atë tjetër. Kjo do të thotë, ai trashëgon shumë nga karakteristikat e kësaj, edhe pse me disa modifikime. Por qëndroni në parimin JeOS për ta mbajtur sistemin sa më të thjeshtë.

Sigurisht, është një distro GNU / Linux që përdorni Kodi për të punuar, saktësisht e njëjtë me OpenELEC. Dhe nëse ai u nda nga ky projekt tjetër, kjo ishte vetëm për shkak të disa ndryshimeve krijuese midis zhvilluesve të tij, duke vendosur të ndiqte një rrugë tjetër për të krijuar projektin e tij. Ndër dallimet është numri më i madh i testeve që ata bëjnë para se të lëshojnë versionin e qëndrueshëm në LibreELEC.

Aktualisht ka një komunitet të madh zhvillimi dhe shumë ndjekës, duke e mbajtur sistemin shumë të azhurnuar dhe duke arritur LibreELEC në krye, përkundër arritjes më vonë.

Më shumë informacion - Uebfaqja Zyrtare e LibreELEC

Dallimet: LibreELEC vs OpenELEC vs OSMC

ELEC FALAS është një alternativë ndaj OSMC dhe OpenELEC. Por, me kaq shumë zgjedhje, përdoruesit e kanë të vështirë të zgjedhin më të mirën nga të gjithë. Por e vërteta është se secila prej tyre do të ishte një zgjedhje e shkëlqyeshme. Sidoqoftë, ka detaje të vogla që e kanë çuar LibreELEC në epërsi.

 • OpenELEC është disi më e komplikuar për tu instaluar sesa LibreELEC.
 • LibreELEC është mjaft i mirëmbajtur dhe i azhurnuar në krahasim me projektet e tjera.
 • Nëse përdorni një Raspberry Pi, LibreELEC funksionon shumë mirë në të.
 • LibreELEC nuk ka probleme të caktuara të sigurisë që kanë prezantuar projekte të tjera si OpenELEC.
 • Kodi nuk është një opsion mbi të tjerët si OpenELEC ose OSMC, pasi ata gjithashtu e përdorin atë, por mund të jetë një avantazh ndaj projekteve të tjerë disi më të rrallë që nuk përdorin Kodi.
 • Shtë shumë më e thjeshtë se OSMC, e cila është një shpërndarje shumë e plotë, megjithëse kjo kufizon aftësitë e "ELEC".

Instaloni në Raspberry Pi tuaj

Raspberry Pi 4

Nëse jeni duke kërkuar instaloni LibreELEC Në Raspberry Pi tuaj si në një kompjuter tjetër, ju mund të ndiqni këto hapa të thjeshtë:

LibreELEC është i disponueshëm për bordet Raspberry Pi SBC në versionet e tij të ndryshme, Odroid C2, WeTeK Core, Rockchip RK3288 / RK3328 / RK3399, LePotato, Khadas VIM (AML S905X), Fetë / Fetë 3, dhe x86-64 PC. Përveç kësaj, duhet të mbani mend se mund ta shkarkoni imazhin dhe ta instaloni manualisht ose të përdorni aplikacionin zyrtar për ta bërë më të lehtë punën tuaj ...
 1. download aplikacioni LibreELEC USB / SD Creator nga faqen zyrtare të internetit.
 2. Përzgjidhni version për sistemin tuaj operativ Linux, macOS ose Windows.
  • Dritaret: thjesht shkarkoni .exe dhe klikoni dy herë për ta ekzekutuar.
  • MacOS: Mund të klikoni dy herë në imazhin e shkarkuar .dmg ose ta tërhiqni atë te Applications. Pastaj mund të lëshoni aplikacionin.
  • Linux: pasi të keni shkarkuar imazhin .bin, ndiqni këto komanda:
   1. cd ~ / Shkarkime
   2. chmod + x LibreELEC.USB-SD.Creator.Linux-64bit.bin
   3. sudo ./LibreELEC.USB-SD.Creator.Linux-64bit.bin
 3. Pasi të shkarkohet, nga vetë aplikacioni mund të zgjidhni versionin e LibreELEC që dëshironi të shkarkoni, dhe krijoni mediumin Instalimi i kartës USB ose SD pa pasur nevojë të përdorni aplikacione të palëve të treta si Etcher dhe të ngjashme. Ndërfaqja e saj e thjeshtë grafike nuk ka mistere, ju do të shihni se është shumë e thjeshtë.
 4. Pasi të krijohet media, futeni atë në pajisjen ku dëshironi ta ekzekutoni dhe voila ... Për shembull, futni SD në Raspberry Pi dhe fillon për herë të parë LibreELEC. Mos harroni se nëse është një PC ju duhet të zgjidhni mediumin e duhur të nisjes në BIOS / UEFI ...

¡Tani për të shijuar të gjithë përmbajtjes multimediale pa ndërlikime!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.