Si të instaloni Firefox në Raspberry Pi

Shumë prej nesh që përdorin Raspberry Pi si minipc do të kenë të instaluar Raspbian në Raspberry Pi. Një sistem i fuqishëm operativ që përshtatet shumë mirë me Raspberry Pi, por ka të metat e veta. Njëri prej tyre është softveri që instalohet.

Shfletuesi i internetit i Raspbian është Google Chromium, një shfletues i mirë por jo Mozilla Firefox që shumë prej nesh përdorin çdo ditë.. Kjo është arsyeja pse ne do t'ju tregojmë se si të instaloni versionin më të fundit të Mozilla Firefox në Raspbian tuaj.

Instalimi i Mozilla Firefox 52 ESR

Instalimi i Firefox-it në Raspbian është i lehtë, duhet vetëm hapni një terminal dhe shtypni sa vijon:

apt-get install firefox firefox-esr-l10n-es-es

Instalimi i Mozilla Firefox 57 në Raspbian

Por kjo do të instalojë versionin ESR, version shumë i qëndrueshëm i mbështetjes së gjatë por jo aq shpejt sa Firefox 57, i famshmi Firefox Quantum. Nëse duam këtë version të fundit duhet të bëjmë sa vijon. Së pari ne hapim një terminal dhe shkruajmë sa vijon:

nano /etc/apt/sources.list

Skedarit që hapet i shtojmë sa vijon:

deb http://http.debian.net/debian unstable main

Ne e ruajmë atë, mbyllim skedarin dhe shkruajmë sa vijon:

apt-get update

apt-get install firefox firefox-esr-l10n-es-es

Pas instalimit të këtij versioni, i cili është Mozilla Firefox 57, ne shkruajmë përsëri sa vijon në terminal:

nano /etc/apt/sources.list

dhe ne e lëmë vijën që shtojmë si më poshtë:

#deb http://http.debian.net/debian unstable main

Ne i ruajmë ndryshimet dhe dalim nga skedari. Tani kemi Mozilla Firefox 57 i cili nuk është versioni i fundit, por më i qëndrueshmi dhe më i shpejti që ekziston.

Instalimi i Mozilla Firefox 58

Dhe nëse duam instaloni Mozilla Firefox 58, ne vetëm duhet të shkojmë në faqen e internetit të shkarkimit, shkarkoni paketën me versionin e fundit. Ne e zbërthejmë këtë paketë dhe krijojmë një qasje të drejtpërdrejtë në skedarin «Firefox», klikojmë dy herë mbi këtë qasje të drejtpërdrejtë dhe do të kemi versionin më të fundit të Firefox që ekzekutohet në Raspbian tonë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   ramon dijo

  kur shkruaj komandën e parë «1
  apt-get instaloni firefox firefox-esr-l10n-en-es
  më tregon që skedari i bllokimit / var / lib / dpkg / bllok-frontend - i hapur nuk mund të hapet (13: leja nuk u lejua)