Çfarë prisni nga Raspberry Pi 4?

Raspberry Pi 4

Raspberry Pi 3, bordi më i fundit i SBC nga Fondacioni Raspberry Pi, u prezantua në 2016. Ka kaluar mbi një vit që, gjë që për shumë njerëz ka ngjallur interes për një model të ri të bordit SBC, një model që azhurnohet me atë aktual. Atë që shumë e kanë quajtur Raspberry Pi 4.

Themeluesit e Raspberry Pi kanë qenë të qartë dhe të hapur: Nuk do të ketë Raspberry Pi 4 për momentin. Sidoqoftë, kjo nuk do të thotë që ne nuk mund të mendojmë ose të kërkojmë komponentët që duhet të ketë Raspberry Pi 4 i ardhshëm ose që duhet të merret parasysh për versionin tjetër.

Matjet dhe madhësitë

Matjet e këtij bordi SBC janë gjithnjë e më të rëndësishme dhe nëse kam parë gjatë muajve të fundit që ata kanë lëshuar versione të reduktuara të Raspberry Pi, versioni i 4 nuk duhet ta lë jashtë këtë veçori. Modeli Raspberry Pi 3 ka këto masa 85 x 56 x 17 milimetra, masa shumë të pranueshme (dhe si provë e kësaj kemi projektet e shumta që ekzistojnë me këtë pllakë) por përsëri mund të zvogëlohet më tej.

Projekte si mjedër pi e hollë tregojnë se porta ethernet dhe portat USB "trashen" shumë bordin dhe mund të hiqen për të zvogëluar më tej matjet e bordit. Ndoshta Raspberry Pi 4 duhet të ndjekë këto hapa dhe hiqni artikujt si porta ethernet ose zëvendësoni portat USB me porta mikrosb ose usb-c. Përpjekja për të pasur matjet e pllakave Raspberry Pi Zero dhe Zero W do të ishte një dizajn ideal, domethënë, arritja e 65 x 30 mm pa penalizuar funksione të tjera të tilla si energjia ose komunikimet.

Chipset

Të flasësh për chipset ose më mirë chipset e ardhshëm për Raspberry Pi 4 është shumë e guximshme, por mund të flasim për energji. Raspberry Pi 3 ka një SoC 1,2 Ghz Quadcore, një çip i fuqishëm, por disi i vjetëruar kur krahasohet me fuqinë e disa pajisjeve mobile. Prandaj, mendoj Raspberry Pi 4 duhet të ketë të paktën një chipset me tetë bërthama. Dhe pa dyshim, ndani GPU nga CPU në bord. Kjo do të thotë më shumë fuqi për bordin dhe me shtrirjen në gjendje të kryejë detyra të tilla si pasqyrimi i imazheve ose thjesht ofrimi i rezolucionit më të mirë në ekranet.

Ky element është më i rëndësishmi dhe ne gjithashtu pranojmë se është më delikati. Kjo është arsyeja pse unë mendoj se Raspberry Pi Foundation do të ndryshojë chipset në Raspberry Pi 4, pasi testet janë të ngadalta dhe pothuajse të detyrueshme, duke justifikuar kështu vonesën e versionit të ri.

Ruajtje

Versionet e fundit të Raspberry Pi kanë adresuar pak çështjen e ruajtjes. Megjithëse memorja kryesore është akoma përmes një porti mikrosd, është e vërtetë që është përfshirë mundësia e përdorimit të portave USB si njësi magazinimi. Shumë borde rivalë Raspberry Pi kanë përfshirë modulet e kujtesës eMMC, një lloj memorie më i shpejtë dhe më efikas sesa pendrives. Ndoshta, Raspberry Pi 4 duhet të ketë një modul të këtij lloji, ku mund të instalojë programin e kernelit ose mund të përdoret si memorie swap.

Por pika më delikate dhe e rëndësishme në këtë drejtim është kujtesa e dashit ose më saktë sa memorje dashi duhet të ketë. Raspberry Pi 3 ka 1 GB RAM, një shumë që shpejton detyrat e bordit të mjedrës. Por pak më shumë do të ishte më mirë. Kështu, në një të ardhme Raspberry Pi 4, të kesh 2 GB dash nuk do të ishte vetëm e rëndësishme Përkundrazi, mund ta bëjë Raspberry Pi edhe më të përdorur, duke zëvendësuar përfundimisht kompjuterin desktop për shumë përdorues.

Comunicaciones

Lënda e komunikimeve është shumë e rëndësishme për bordet si Raspberry Pi. Gjatë versioneve të fundit, kjo temë nuk ka ndryshuar shumë, më inovative është përfshirja e një moduli Wi-Fi dhe Bluetooth. Raspberry Pi 4 duhet të marrë në konsideratë disa komunikime dhe të mendojë nëse do të zgjerojë llojin e komunikimeve apo jo. Unë personalisht besoj se porta ethernet duhet të hiqet nga bordi. Ky port është shumë i dobishëm por gjithashtu ndikon në madhësinë e bordit, duke qenë në gjendje të zëvendësohet nga moduli Wi-Fi, një teknologji shumë e pjekur që është e përhapur në të gjithë botën. Për më tepër, ka adaptorë nga ky port në portin usb, kështu që duke pasur një port USB, ne mund të kemi një port ethernet, nëse vërtet na duhet kjo portë ose nuk mund të funksionojmë moduli Wifi.

Moduli Bluetooth ka qenë një lehtësim i madh për shumë përdorues, por versioni 4 i këtij bordi mund të zgjerojë numrin e teknologjive pa tel, përfshirë teknologjinë NFC, një teknologji shumë interesante për projektet e IoT. Pasja e NFC brenda bordit Raspberry Pi mund të jetë interesante për të çiftuar pajisjet dhe për të zgjeruar funksionet Raspberry Pi, të tilla si lidhja me altoparlantë, një smartv, etj ... Elementet që aktualisht mund të lidhen me Raspberry Pi, por NFC e bën edhe më të lehtë lidhjen dhe konfigurimin e këtyre pajisjeve.

Elementi yll i Raspberry Pi ka qenë gjithmonë porti GPIO, ndër të tjera për shkak të qindra funksioneve dhe aplikacioneve të reja që ky port i shton Raspberry Pi. Raspberry Pi 4 mund ta provojë këtë artikull dhe zgjeroni portin GPIO me më shumë kunja dhe për këtë arsye të jetë në gjendje të ofrojë më shumë funksione, funksione të mbështetura nëse chipset i përdorur ishte vërtet më i fuqishëm.

Siç kemi komentuar në portin ethernet, portet USB gjithashtu mund të ndryshohen dhe të zëvendësohen nga porta mikrosb ose direkt nga porta USB-C, porte me një transferim më të lartë dhe me një madhësi më të vogël sesa porta tradicionale USB. Ky ndryshim jo vetëm që lejon Raspberry Pi të "dobësohet" por gjithashtu i jep më shumë energji bordit, duke mbështetur shpejtësi më të larta transferimi sesa porta tradicionale USB.

pushtet

Aspekti energjik është aspekti në të cilin është e qartë se Raspberry Pi duhet të ndryshojë për modelin tjetër të bordit. Dy aspekte spikasin në këtë drejtim: butonin e energjisë dhe menaxhimin e energjisë që lejon përdorimin e baterive ose një hyrje me më shumë energji sesa një port mikrosb. Dy aspekte që duhet të ketë Raspberry Pi 4.

Kjo është, për të përfshirë një buton on dhe off, diçka që shumë dhe shumë përdorues kërkojnë dhe kërkojnë për bordin e tyre Raspberry Pi. Perdorimi i një lidhës specifik për energjinë do të ishte gjithashtu i rëndësishëm për t'u përfshirë. Megjithëse nuk ka asnjë problem konfuzioni, është e vërtetë që porta mikrosb ofron pak energji dhe kjo do të thotë që ndonjëherë nuk mund të përdorim të gjithë fuqinë e Raspberry Pi për shkak të mungesës së energjisë.

program

Softueri është një aspekt shumë i rëndësishëm, mbase më i rëndësishmi, sepse pa softver është shumë pak i dobishëm të kesh modelin më të fuqishëm Raspberry Pi. Ndërsa është e vërtetë që Raspberry Pi nuk mungon në softuer, po duhet të ketë ambiente më miqësore për përdoruesit fillestarë. Kështu, ndoshta hapi tjetër i Fondacionit duhet të jetë përfshirja e asistentëve për të ndihmuar fillestarët të konfigurojnë aspektet e bordit ose mënyrën e funksionimit të tij. Duke qenë Raspberry Pi 4 një bord ideal për përdoruesit ekspertë dhe përdoruesit fillestarë.

Përfundim

Ne kemi folur shumë për elementet që Raspberry Pi 4 duhet të ketë si dhe pikat e forta dhe të dobëta të bordit, por në këtë pikë unë do të jap konfigurimin tim ideal për Raspberry Pi 4.
Pllaka e re duhet të ketë një GPU të veçantë, një buton të energjisë, të heqë portën ethernet dhe të zëvendësojë portat usb me portat mikroseb. 2 GB memorie ram do të ishte mirë, megjithëse ndoshta kjo do ta bënte modelin shumë të shtrenjtë dhe do të ishte kundërproduktiv. Të paktën ky konfigurim është ai që unë e konsideroj të rëndësishëm dhe thelbësor për versionin tjetër. Dhe ti Çfarë mendoni se duhet të ketë Raspberry Pi 4?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

8 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   jdjd dijo

  Për mua është një neveri të heqësh ethernet dhe usb duke përdorur vetëm hapësirën si justifikim ... Që është më i kufizuar është marrëzi dhe kjo bie ndesh me atë për të cilën është krijuar, çmimin dhe mundësinë e arritjes.

  Askush ose pothuajse askush nuk dëshiron që ajo të jetë më e vogël, por të gjithë duan gigabit në mënyrë që NAS-i i tyre të jetë më i mirë, serveri i tyre të jetë më i besueshëm dhe i qëndrueshëm, me një kabllo që ka një ping pafundësisht më të ulët në wifi paqëndrueshëm. Ju dëshironi që usb 3.0 të japë më shumë ampe periferike

  Usb a për të lidhur pothuajse gjithçka dhe për të mos qenë gjithë ditën me otgs

  Dua të them, jam i kënaqur që ka mjedër të pakët për përdorime më të vogla, por mos prekni modelin b, i cili është një automjet i shkëlqyeshëm dhe i copëtueshëm jashtë rrugës.

 2.   Joaquin Garcia Cobo dijo

  Përshëndetje Jdjd keni të drejtë në cilësinë e Ethernet, unë nuk e kontestoj atë, por ka projekte ku dëshironi që Raspberry Pi të jetë më i hollë, pra suksesi i Pi Zero dhe Modulit të Llogaritjes. Në të vërtetë, për ato që thua, ethernet është më i mirë dhe wifi ose porta USB nuk janë aq të besueshme, por ka shumë projekte që kanë nevojë për një energji të tillë si Raspberry Pi dhe komunikojnë vetëm përmes wifi ose përmes Bluetooth. Por komenti juaj është interesant sepse hap një debat tjetër. A duhet të ketë një model të hollë pranë modelit A dhe B +? Cfare mendoni ju
  Përshëndetje !!!!

 3.   Gwallace dijo

  Unë mendoj se sasia e RAM është diçka urgjente, shumë më tepër sesa madhësia, veçanërisht për të zëvendësuar kompjuterin tuaj me një bord mjedre. Përmirësimi i USB dhe ethernet do të ishte pika e dytë, e ndjekur nga përmirësimi i energjisë me butonin on / off dhe aftësinë për të menaxhuar duke u mundësuar nga bateritë

 4.   Joaquin Garcia Cobo dijo

  Përshëndetje Gwallace, jam dakord me ju, në këtë pikë, sasia e kujtesës është diçka e rëndësishme, veçanërisht për të ekzekutuar aplikacione ose aplikacione të rënda, të tilla si një xamp apo edhe një IDE. Do të ishte për t'u habitur nëse Raspberry nuk do ta përfshinte këtë në versionin tjetër, a nuk mendoni?
  Përshëndetje !!!

 5.   pireneodrone dijo

  Gjëja më urgjente që shoh është RAM-i, por ka një gjë që është shumë e rëndësishme dhe është kostoja e bordit, duhet të ketë përmirësime por pa rritur çmimin në mënyrë që të jetë e arritshme për sa më shumë njerëz që të jetë e mundur.

 6.   M. Daniel Cavallotti dijo

  Mendoj se mund të shtoni diçka që nuk e ka, siç janë të paktën 4 hyrje A / D. Nuk ka nevojë t'i shtoni ato në një bord tjetër, me një konvertues A / D. Ka shërbime të pafund për ta.
  dhe pastaj nëse: Shtoni një On / Off që nuk rrezikon RAM ose SD.

 7.   Manuel Arce dijo

  Unë mendoj se në rpi4 të ri të gjitha portat duhet të jenë mikro (mikrosb, mikrohdmi, microSD, etj ...), hiqni ethernet, hiqni portën e kufjeve, ndani CPU-në nga GPU dhe shtoni 2 g ram.
  Jo për të zvogëluar madhësinë e saj, kjo ka pak rëndësi, por e gjithë kjo do të zvogëlonte nxehtësinë dhe do të përmirësonte performancën me shumë. Sigurisht, do të ishte e pashmangshme të shtoni rreth 6 porta mikrosb për ata që duan të vendosin internet kabllor, Bluetooth. Sa për gpio, nuk e di. Mund të jetë e dobishme ta integroni atë si standard dhe zërin nga kabllo microhdmi. Për mua do të ishte ideale.

 8.   carlos perez dijo

  Ajo duhet të rrisë memorjen Ram dhe procesorin.
  Unë mendoj se nëse është e nevojshme, mund të ketë një model me më shumë Ram dhe çmimi është më shumë, shumë prej nesh do të paguanin për këtë.