ESP32-CAM: çfarë duhet të dini për këtë modul

ESP32-CAM

Ne kemi botuar tashmë në lidhje me Moduli WiFi para Arduino një herë tjetër, por këtë herë bëhet fjalë për modulin ESP32-CAM, një modul ESP32 WiFi me një kamera të vogël të integruar në video. Kjo lejon funksione të reja, të tilla si vëzhgimi ose spiunazhi në distancë, kapja e gjithçkaje që ndodh kur nuk jeni atje dhe dërgimi i tij në ndonjë pajisje për regjistrim ose të jetë në gjendje të shikojë në vend.

Pothuajse gjithçka që thuhet për modulin WiFi që kemi diskutuar tashmë do të ishte e vlefshme për këtë, vetëm se ai ka disa veçori të vogla përveç kamera e integruar. Por gjithçka që duhet të dini se do t'ju tregojmë në këtë udhëzues ...

Çfarë është ESP32-CAM?

El ESP32-CAM Shtë një modul që mund ta përdorni me një mori projektesh dhe me Arduino. Isshtë një modul i plotë me një mikrokontrollues të integruar, i cili mund ta bëjë atë të funksionojë në mënyrë të pavarur. Përveç lidhjes WiFi + Bluetooth, ky modul ka gjithashtu një kamerë video të integruar, dhe një vend i caktuar microSD për ruajtje.

Ky modul nuk është aspak i shtrenjtë, dhe mund të ketë moria e aplikacioneve. Nga një IoT i thjeshtë, te një tjetër më i avancuar për monitorimin dhe njohjen e imazhit duke përdorur AI, dhe madje si një sistem mbikëqyrjeje për të kontrolluar se çfarë ndodh në një vend në distancë, kudo që të jeni ...

Blini një

Moduli ESP32-CAM nuk është aspak i shtrenjtë, siç thashë, për disa euro mund ta kesh një të tillë. Dhe mund ta gjeni lehtësisht në disa dyqane të specializuara ose në Amazon. Për shembull, këtu janë disa rekomandime me një çmim të mirë:

Siç mund ta shihni, nuk është e shtrenjtë ...

Karakteristikat teknike të ESP32-CAM (fleta e të dhënave)

Moduli ESP32-CAM ka disa karakteristikat teknike shumë interesante që mund ta shihni në Datasheet prodhuesi. Këtu unë përmbledh ato më të rëndësishmet:

 • Conectividad: WiFi 802.11b / g / n + Bluetooth 4.2 me BLE. Mbështet ngarkimin e imazhit përmes WiFi.
 • lidhjet: UART, SPI, I2C, Dhe PWM. Ka 9 kunja GPIO.
 • Frekuenca e orës: deri në 160Mhz.
 • Fuqia kompjuterike e mikrokontrolluesit: deri në 600 DMIPS.
 • Kujtim: 520KB e SRAM + 4 MB e PSRAM + foleja e kartës SD
 • Pagesë shtesë: ka mënyra të shumëfishta gjumi, firmware i azhurnuar nga OTA dhe LED për përdorimin e memorjes flash të integruar.
 • Kamera: Mbështet kamerat OV2640 që mund të vijnë në paketë ose të blihen në mënyrë të pavarur. Këto lloje të kamerave kanë:
  • 2 MP në sensorin tuaj
  • Madhësia e vargut UXGA 1622 × 1200 px
  • Shtypja e të dhënave format YUV422, YUV420, RGB565, RGB555 dhe 8-bit.
  • Ju mund të transferoni imazhin midis 15 dhe 60 FPS.

pinout

ESP32-CAM pinout

El pinout e ESP32-CAM është shumë e thjeshtë, siç mund ta shihni në diagramin e mëparshëm. Dhe kamera është e lidhur me lidhësin që është aktivizuar për të. Pastaj, me shembullin e Arduino, ju do të kuptoni më mirë se si është i lidhur dhe për çfarë shërben secili, megjithëse tashmë mund të merrni një ide.

Nga rruga, megjithëse nuk duket në imazh, ata gjithashtu zakonisht kanë një lidhës të rrumbullakët në PCB që përdoret për të lidhur kabllot e antenës së jashtme në disa raste. Zakonisht është ngjitur me llamarinën e prizës SD.

Ju mund të përdorni një Përshtatës i jashtëm FTDI për të lidhur këtë modul dhe për ta bërë më të lehtë për ju që ta kontrolloni atë. Kjo lejon përdorimin e një porti të tipit miniUSB në vend të instalimeve elektrike ESP32-CAM. Për të përdorur një nga këto module, mund ta lidhni kështu:

 • Konfiguroni modulin FTDI për të punuar në 3.3v.
 • Jumper GPIO pin 0 dhe GND të modulit ESP32-CAM.
 • Pini 3v3 i modulit duhet të lidhet me Vcc të FTDI.
 • GPIO 3 (UOR) i modulit do të shkojë në TX të FTDI.
 • GPIO 1 (U0T) i modulit shkon në RX të FTDI.
 • Dhe GND-ja tjetër e ESP32-CAM me modulin GND të FTDI.

Tani ju keni një të tillë Ndërfaqja e tipit USB, e cila mund të lehtësojë lidhjen e projektit tuaj ...

Integrimi me Arduino IDE

FTDI ESP32-CAM Arduino

Për të qenë në gjendje integrohen me FTDI, lidhja është shumë e thjeshtë. Thjesht duhet të bësh sa vijon:

 • Lidhni lidhjen 5v të modulit ESP32-CAM me Vcc të modulit FTDI.
 • Lidhni GND të modulit ESP32-CAM me GND të modulit FTDI.
 • TX0 nga bordi FTDI shkon te GPIO 3 (U0RXD).
 • RXI nga bordi FTDI shkon në GPIO 1 (U0TXD).
 • Dhe anashkalon GPI0 dhe GND të bordit ESP32-CAM.

Tani mund ta lidhni atë me kompjuterin duke përdorur një kabllo USB përmes modulit FTDI. Një mundësi tjetër është lidheni atë me arduino direkt, pa përdorur modulin FTDI. Por le të shohim rastin me FTDI që është më e mirë për shumicën e rasteve ...

L hapa për të ndjekur për të konfiguruar dhe planifikuar gjithçka për të punuar:

 1. Në mënyrë që të ngarkoni kod në bord, duhet të bëni lidhni USB në PC tuaj.
 2. Hapi tjetër është instalimi i Biblioteka ESP32 të jesh në gjendje të përfitosh nga ky. Për këtë, nga Arduino IDE shkoni te Skedari> Preferencat> Atje, në fushën për të shtuar URL, shtoni: https://dl.espressif.com/dl/package_esp32_index.json dhe klikoni OK. Tani shkoni te Tools> Board> Board Manager> shikoni për ESP32 dhe shtypni instalimin "ESP32 nga Espressif Systems".
 3. Pastaj hapni Arduino IDE > Mjetet> Bordet> zgjidhni AI-Thinker ESP32-CAM (duhet të keni të instaluar shtesën ESP32 që ky opsion të shfaqet në meny). Pastaj shkoni te Tools> Port dhe zgjidhni COM, ku bordi juaj është i lidhur.
 4. Tani mundesh ngarkoni një skicë në bord, për ta mbajtur atë të thjeshtë, përdorni një nga shembujt shih File> Shembull> ESP32> Kamera> CameraWebServer. Pasi të keni mbaruar, kur të shfaqet me sukses mesazhi se është ngarkuar, hiqni kabllon nga kunji GPIO 0 i GND dhe shtypni butonin Reset në tabelë.
 5. Më në fund, mund të përdorni dhe të filloni shikoni rezultatet në ndërfaqen e internetit ... Kur ta ekzekutoni, do t'ju japë në monitor një URL me një IP që duhet ta fusni në shfletuesin tuaj të internetit për të hyrë. Prej tij mund të rregulloni parametrat dhe të shihni se çfarë shihet nga sensori i kamerës.

Padyshim, ju mundeni bëj shumë më tepër duke përfituar nga aftësitë WiFi dhe Bluetooth të këtij moduli. Mos harroni se kufiri është imagjinata juaj. Këtu thjesht ju tregoj një hyrje të thjeshtë ...

Më shumë informacion - Kurs falas Arduino


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Manuel dijo

  Mirëdita.
  Gjithçka shpjegohet në mënyrë të përsosur dhe programi ngarkohet në mënyrë të përsosur, por kur rivendos ESP32 në mënyrë që të zbulojë Wi-Fi në monitorin serial, gjithmonë marr të njëjtin gabim të kamerës:

  Kamera E (873): Sonda e kamerës dështoi me gabimin 0x105(ESP_ERR_NOT_FOUND)
  Fillimi i kamerës dështoi me gabimin 0x105

  Çfarë mund të ndodhë?
  Thanks in advance.

  1.    Isaac dijo

   Përshëndetje,
   Ka shumë të ngjarë për shkak të lidhësit të modulit të kamerës ose furnizimit jo të duhur me energji elektrike.
   Mundohuni t'i kontrolloni këto dy gjëra.
   Një përshëndetje.