Kindleberry Pi ose kur Kindle takon Raspberry Pi

kindleberry_pi

Bordi SBC Raspberry Pi është i prirur të përdoret për shumë projekte. Isshtë diçka që nuk është e re, por është mjaft e panjohur për shumë për të ripërdorur eReaders ose i njohur gjithashtu si ebooks. Shumë prej këtyre pajisjeve mund të hackohen dhe të përdoren si një ekran i fuqishëm për projektet tona.

Projekti për të cilin po flasim nuk është asgjë e re, por tani që eReaders nuk janë "aq modë", ai mund të ndërtohet një mini-kompjuter për raste emergjente duke ripërdorur pajisjet e vjetra.

Projekti quhet Kindleberry Pi. Siç sugjeron edhe vetë emri, projekti bazohet në rivendosjen e Amazon eReader, Kindle dhe një bord Raspberry Pi. Kindleberry Pi është një projekt që përdor Kindle si një ekran elektronik bojë ose monitor dhe e cila tregon gjithçka që përpunon Raspberry Pi, ashtu si një monitor normal kompjuteri. Isshtë e vërtetë që kur përdorni një eReader, skedarë të caktuar si video nuk mund të përdoren, por nëse puna jonë e përditshme bazohet në leximin e dokumenteve, projekti mund të jetë interesant dhe i shëndetshëm për sytë tanë.

Kindleberry do të na lejojë të ripërdorim Kindle të vjetër dhe të marrim një monitor elektronik të bojës

La faqen zyrtare të internetit i projektit është në dispozicion për të gjithë dhe përveç ndërtimit të tij, ne mundemi merrni softuerin e nevojshëm që Amazon Kindle të funksionojë si duhet. Kindleberry Pi u bë me një model Kindle dhe Raspberry Pi Model B, domethënë, është një projekt i vjetër, por po aq i vlefshëm me pajisjet e reja Amazon, si dhe versionet e reja të Raspberry Pi.

Dhe ne mund edhe përdorni një bord Raspberry Pi Zero dhe ktheni projektin në një kompjuter portativ në vend të një kompjuteri mini desktop. Meqenëse është ndërtuar me Raspberry Pi, ne mund të bëjmë aq ndryshime dhe personalizime sa të duam ose njohuritë tona na lejojnë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.