Fillimi me Arduino: cilat borde dhe komplete mund të jenë më interesante për të filluar

bordi arduino

Në HWLibre ka shumë projekte të kryera bazuar në një nga opsionet e ndryshme Arduino që janë të pranishme në treg për të cilin kemi folur. E vërteta është se mundësitë janë të shumta dhe, siç ndodh zakonisht, secila ka veçoritë e saj dhe zakonisht është më interesante se pjesa tjetër për të zbatuar një projekt të caktuar për karakteristikat e tij.

Për shkak të kësaj sot ne duam të ndalemi për një moment dhe, në vend që të vazhdojmë të flasim për projekte të ndryshme, të marrim pak ajër dhe të takohemi për të diskutuar një temë shumë të thjeshtë dhe se me siguri, kur të fillonim në këtë botë, do të na kishte shërbyer mirë. Ndihmoni siç është fjalë për fjalë nga të filloj, diçka që me siguri do të jetë shumë e dobishme për të gjithë ata njerëz që kanë filluar në këtë botë argëtuese dhe të gjallë.

Nëse e keni arritur këtë pikë, me siguri do të jeni të apasionuar pas gjithçkaje që mund të ofrojë njohuri të caktuara që do t'ju lejojë, për shembull, të krijoni robotë tuaj, të automatizoni veprime të ndryshme ditore që kryeni në shtëpinë tuaj ... dhe të gjitha kjo falë përdorimit të një platforme harduerike shumë të lirë. A duhet ta fillojmë?

projekti arduino

Ekzistojnë lloje të ndryshme të bordit Arduino, cilin zgjedh?

Pasi të jeni të qartë për atë që dëshironi të bëni, ndoshta hapi i parë është pikërisht të vendosni se cilin bord të Arduino duhet të zgjidhni. Besoni apo jo, e vërteta është se ky vendim do të jetë baza e rezultatit përfundimtar që merrni që atëherë arkitektura e saj mund të kufizojë idetë tuaja mjaft dhe mbi të gjitha zgjidhjet që ju mund të merrni për të bërë projektin të marrë formë.

Një pikë shumë e rëndësishme nuk është vetëm madhësia dhe pajisjet periferike që ju mund të lidheni me të, por vetë bordi pasi që ne nuk mund të kufizohemi vetëm në blerjen e një Arduino si të tillë, dua të them një bord zyrtar, por edhe këto modele zyrtare (Atje janë disa konfigurime) ne duhet të shtojmë gjithçka që na ofrojnë të gjitha ato borde të përputhshme, diçka që zgjeron shumë opsionet tona pasi, nëse në fillim Na duhet një madhësi specifike dhe një lidhës i një lloji të caktuar, mbase bordi zyrtar nuk e ofron atë por një kompatibil.

borde të ndryshme arduino

Bordet zyrtare Arduino

Arduino, me kalimin e viteve (ka dalë në treg që nga viti 2006) ka kaluar nga oferta në një format të vetëm në ekzistencë në dispozicion sot në jo më pak se 12 versione të ndryshme të cilave, kur të vijë koha, mund t'i shtojmë ato tashmë të ndërprera. Në këtë pikë, nëse nuk mund të gjeni tabelën që i përshtatet më mirë nevojave tuaja, mbase mund të merrni një nga shtesat, shtesat dhe kompletet që Arduino shet zyrtarisht përmes faqes së internetit ose nga ndonjë prej shpërndarësve të tij zyrtarë.

Në këtë pikë, siç mund ta shihni në imazhin e mëparshëm, në thelb ndryshimet midis opsioneve që na ofron Arduino bazohen kryesisht në madhësia, lidhshmëria dhe sasia e të dy hyrjeve dhe daljeve analoge dhe dixhitale me të cilën ka pllaka e zgjedhur. Një pikë që duhet të marrim parasysh është kujtesa e brendshme e ofruar nga vetë bordi, në mënyrë që projekti më kompleks (në nivelin e kodit) që do të montojmë, do të kërkojë një memorie më të madhe.

Ndër opsionet e ndryshme që kemi, ne jemi në hapin e parë Nuk u gjet asnjë produkt., pa dyshim modeli më themelor dhe nga ana tjetër ai me numrin më të madh të hyrjeve dhe daljeve. Sipas mendimit tim, është ideali nëse po filloni.

Një hap më lart e gjejmë Arduino zero, ideal nëse keni nevojë për më shumë energji pasi ato kanë një CPU më të fuqishme dhe memorje më të madhe si RAM ashtu edhe ROM. Në rast se keni nevojë për më shumë hyrje dixhitale me të cilat mund të lidhni module të ndryshme, opsioni ideal do të ishte të blini një të tillë Mega Arduino.

Në këtë pikë, një detaj duhet të merret parasysh, nga njëra anë, fakti që për fat të keq ka shumë borde të rreme Arduino në treg, të cilat, nganjëherë mund të bëhen shumë të vështira për t'u zbuluar nëse janë të vërteta ose të gabuara, veçanërisht nëse kërkojmë një Arduino Uno. Së dyti, ju them se pllaka Arduino janë të destinuara vetëm për tregun e Shteteve të Bashkuara, ndërsa jashtë kësaj marka shitet si Origjinale ndryshimi i vetëm midis dy markave që janë çështje ligjore dhe marketingut.

bordi i pajtueshëm me arduino

Bordet e përputhshme Arduino

Në atë kohë, veçanërisht kur keni njohuri të mjaftueshme të elektronikës, mund të konsideroni edhe idenë e ndërtimit të bordit tuaj në përputhje me të gjitha pajisjet dhe aksesorët Arduino. Kjo është pikërisht ideja që shumë prodhues kanë ndjekur të cilët kanë përfituar fjalë për fjalë nga tërheqja dhe fama e kësaj platforme për të ofruar zgjidhje, disa shumë interesante, plotësisht në përputhje me një Cmim me i ulet.

Ndër pllakat e përputhshme që mund të gjejmë, është e nevojshme të diferencojmë se, për mendimin tim, më të mirat janë ato që ju lejojnë përdor mjedisin e zhvillimit Arduino IDE Ndërsa, në nivelin e harduerit, ato ju lejojnë të përdorni të njëjtin harduer, veçanërisht për sa i përket përbërësve, pasi që, në përbërës, do të gjeni edhe shumë prodhues të ndryshëm me propozime shumë të ndryshme. Ndër shembujt e ndryshëm që mund të gjejmë nxjerrin në pah më të njohurit, veçanërisht nga komuniteti që ekziston dhe që, kur të vijë koha, mund të jenë shumë të dobishëm në pyetjet që lidhen me mbështetjen teknike:

 • Freedino: Ndoshta më e njohura, kjo familje e përputhshme me Arduino ka disa modele bordesh identike me versionet origjinale. Modeli më i rekomanduar është Epic, që korrespondon me Arduino Mega dhe që kushton 44 dollarë.
 • Zigduino: Një nga modelet e përputhshëm që shtojnë funksionalitet shtesë për pothuajse të njëjtin çmim si origjinali. Në këtë rast, ekziston lidhja e integruar Zigbee për 70 $.
 • Funduino: Një nga modelet në përputhje me Arduino Uno më të përballueshme që mund të merrni. Kushton më pak se 7 euro dhe ka modele të përputhshme me më shumë versione.
 • Freaduin: Siç mund ta shihni, një pjesë e mashtrimit të bordeve të pajtueshme është të komplikoni emrin ndoshta për të përfituar nga konfuzioni. Ky model është ekuivalenti i bordit Uno por kushton vetëm 18 euro.
 • SaintSmart: E pajtueshme me Arduino Mega 2560, kushton më pak se 20 euro.
 • Burimi Xc: Një nga modelet më interesante të tij është ai që përputhet me modelin Arduino Uno, dhe del për 12 euro.
 • Bore Zum Core: Edhe pse kjo tabelë është shumë interesante, e vërteta është se duhet të keni kujdes që të mos jetë plotësisht në përputhje me Arduino. Ideja është që pas këtij opsioni të jetë krijuar një komunitet i tërë ku mund të gjeni module, mësime mësimore, mbështetje dhe madje edhe një mjedis programimi që është i pajtueshëm me bordet Arduino.

komplet arduino

Paketat fillestare të rekomanduara

Pasi të kemi vendosur se cila pjatë është më interesante për projektin tonë, qoftë zyrtare apo e pajtueshme, është koha për të blerë një çantë. Në thelb kur zgjedhim bordin ajo që kemi është vetëm kjo, një tabelë, por kemi nevojë për elementë të tjerë të tillë si një kabëll USB nga i cili mund të ngarkojmë softuerin tonë në kujtesën e tij ose të ushqejmë furnizimin me energji të tij në module më komplekse me të cilat i japin më shumë kuptim i gjithë projekti.

Për të mos u komplikuar shumë, meqenëse kërkesat e projektit do të na bëjnë të kuptojmë saktësisht se çfarë mund të na duhet ose nuk mund të kemi nevojë, unë do të vazhdoj të komentoj për komplete të caktuara fillestare që mund t'i gjeni në çdo dyqan zyrtar ose distributor të markës , si nga vetë Arduino, ashtu edhe nga ndonjë prej bordeve të tij të përputhshëm. Në këtë kuptim, në varësi të përbërësve të përfshirë në çantë, do të jetë pak a shumë i shtrenjtë, opsionet janë shumë të shumta dhe të ndryshme:

 • Paketa Zyrtare Arduino: Paketa fillestare, në spanjisht dhe me projekte manuale dhe të ndryshme gati për tu mbledhur.
 • Uniformë Arduino Versioni 3.2 i Sparkfun: Paketë zyrtare për fillestar dhe nivel të mesëm me gjithçka që ju nevojitet për projektet e para të programimit dhe ndërveprimit me harduerin. Ai përfshin një manual të plotë në anglisht, por versioni spanjisht mund të shkarkohet në internet.
 • Paketimi startues Arduino: Një komplet perfekt fillestar me garanci cilësore. Theshtë kompleti që shet www.arduino.org (ndërmarrja që ka kontrollin e markës Arduino jashtë Shteteve të Bashkuara). Ky komplet përfshin një manual në spanjisht, pjatë Arduino UNO dhe në shumë uebfaqe spanjolle shitet si origjinale.
 • Komplet i pajtueshëm me Arduino Uno R3: përmban 40 komponentë në një rast praktik. Shtë një nga opsionet më të lira.
 • Nuk u gjet asnjë produkt.: Nëse dëshironi të shkoni për bordin e përputhshëm me Funduino, ky komplet është një mundësi më e mirë sesa bordi i veçantë.
 • Paketa Super startuese e Kuman: Ideale për fillestarët. Një nga kompletet më të njohura jozyrtare të përputhshme Arduino. Ai përfshin 44 komponentë, udhëzime dhe kodin burim për projektet.
 • Nuk u gjet asnjë produkt.: Një komplet i rinovuar në 2016 dhe me një përbërës më shumë se ai i mëparshmi (49 përbërës). Përfshin më shumë se 20 projekte në këtë set të plotë me gjithçka që ju nevojitet për t'u përfshirë plotësisht me Arduino.
 • SainSmart Fillimi Fillues: Një çantë Arduino UNO me një çmim të rregulluar dhe me gjithçka që ju nevojitet për të filluar eksperimentimin dhe për të kryer deri në 17 projekte duke ndjekur udhëzimet tuaja. Nuk përfshin manualin me udhëzimet hap pas hapi, por është i gjithi i disponueshëm për shkarkim dhe ata gjithashtu kanë një kanal në YouTube.
 • Kit Zum: Me një prezantim shumë të kujdesshëm dhe përbërës të larmishëm dhe cilësorë.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   unai dijo

  Dallon pllaka dhe kopje origjinale, kur flasim për një pllakë dhe softuer me burim të hapur, ajo cingëron pak. veçanërisht kur disa anëtarë të grupit origjinal që zhvilluan arduino shkuan hapur në zyrën e patentave për të regjistruar markën tregtare arduino.

 2.   Salvador dijo

  Hibridi midis një Arduino të këtyre dhe Lion 2 ka punuar shumë mirë për mua. Printimet 3D janë të mrekullueshme në këtë pajisje dhe më pas janë adaptuar në një Arduino shumë gjëra mund të bëhen