Komuniteti i Valencias është i interesuar në avantazhet e ofruara nga përdorimi i dronëve në situata emergjente

Comunidad Valenciana

Pas muajsh gjyqesh, sundimtarët e Comunidad Valenciana arriti një marrëveshje të paparë në Spanjë, diçka që qershorin e kaluar fjalë për fjalë i çoi ata të miratonin një modifikim në nivelin rajonal për Planin e Emergjencës Territoriale që përfshinte protokollin që do të përdorej nga autoritetet përkatëse përdorimi i dronëve në një situatë emergjente.

Falë kësaj lëvizjeje, ne e dimë mënyrën në të cilën autoritetet veprojnë në Komunitetin e Valencias, në radhë të parë, lejohet të fluturojë mbi zonën e ndërhyrjes nëse një pëlqimin paraprak nga drejtori i Postës së Komandës Forwarde. Në rast se njësi të tjera po fluturojnë mbi këtë zonë, i gjithë ekipi, përfshirë dronët, do të jenë pjesë e Njësisë Themelore për Koordinimin e Drones dhe / ose Burimeve Ajrore.

Komuniteti i Valencias krijon legjislacionin e tij për të qenë në gjendje të përdorë dronë në situata emergjente

Ky legjislacion i ri është hartuar jo më pak se Izraeli Quintanilla, personeli që i përket departamentit të Inxhinierisë Kartografike të Universitetit Politeknik të Valencias. Nga ana e saj, duhet të pranohet që në zhvillimin e tij bashkëpunimi i Jose Maria Oliet, që i përkasin nëndrejtorisë së përgjithshme të Politikës Pyjore të Mapama që ka qenë përgjegjëse për ndarjen e mësimeve më të fundit të mësuara në përdorimin e dronëve në zjarret në pyje.

Siç pritej, e vërteta është se autoritetet përkatëse, shih për shembull ekipe zjarrfikëse, polici, roje civile, mbrojtje civile ... janë më shumë se të interesuar të jenë në gjendje të përdorin këtë lloj të teknologjive të reja që premtojnë kaq shumë në këtë lloj detyrash , njëjtë, në këtë rast dronë, të cilët mund të jenë një ndihmë e jashtëzakonshme falë mund të ofrojë një këndvështrim krejtësisht të ndryshëm nga zakonisht.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.