Si të konfiguroni lidhjen Raspberry Pi Wifi pa ndezur bordin

Mjedër Pi

Viti i ri shkollor ka filluar dhe me siguri, shumë prej jush fillojnë me një Raspberry Pi nën dorën tuaj ose më mirë midis librave të rinj. Sot do t'ju tregojmë një hile të vogël për të shpejtuar nisjen e parë të Raspberry Pi dhe keni gati lidhjen Wi-Fi të bordit pa qenë e nevojshme të futni të dhëna të reja, fjalëkalime, etj ...

Për këtë na duhet vetëm një kompjuter me Windows ose Linux, një kartë microsd, një lidhje Wi-Fi dhe një bord Raspberry Pi 3. Artikujt që të gjithë kemi në dorë ose do t'i kemi ose mund t'i marrim lehtë.

Pasi t’i kemi të gjitha këto. Ne prezantojmë kartën microsd në Windows pc dhe ne e ruajmë imazhin e Raspbian në kartën microSD. Ne mund ta bëjmë atë me programe si gdhendës, i cili nuk është i disponueshëm vetëm për Windows por edhe për Ubuntu dhe macOS.

Pasi të kemi regjistruar imazhin e Raspbian, ne heqim kartën dhe e vendosim përsëri në Windows, duke treguar të gjitha skedarët që janë regjistruar në kartën microSD. Brenda ndarjes / boot duhet të shtojmë dy skedarë: SSH dhe wpa_supplicant.conf.

Skedari i parë duhet të krijohet bosh dhe nuk ka pse të ketë një shtrirje. Nëse Windows shton shtesën .txt, ne duhet ta fshijmë atë. Për skedarin wpa_supplicant.conf, kjo mund ta krijojmë me Notepad dhe duhet të përmbajë tekstin e mëposhtëm:

# /etc/wpa_supplicant/wpa_supplicant.conf

ctrl_interface=DIR=/var/run/wpa_supplicant GROUP=netdev
update_config=1
network={
ssid="nombre de tu router o SSID"
psk="tu contraseña del wi-fi"
key_mgmt=WPA-PSK
}

Në hapësirat kushtuar SSID dhe PSK duhet të shtojmë emrin e rrjetit ose routerin dhe fjalëkalimin e routerit. Ne e ruajmë këtë informacion dhe kemi gati kartën mikrosd Raspbian. Tani thjesht duhet të fusim kartën në Raspberry Pi tonë dhe softueri automatikisht do të lidhë bordin Raspberry Pi me lidhjen tonë Wifi, duke e bërë më të lehtë azhurnimin dhe instalimin e programeve që na duhen.

Burimi - Mjedër për ngathët


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.