Kontrollimi i një tranzistori: shpjegohet hap pas hapi

IRFZ44N

Disa kohë më parë ne botuam një tutorial se si të mundesh kontrolloni kondensatorëtMe Tani është radha e një tjetri komponenti elektronik thelbësor, si eshte kjo Këtu mund të shihni se si kontrolloni një transistor shpjegohet shumë thjesht dhe hap pas hapi, dhe mund ta bëni me mjete aq konvencionale sa një multimetër.

L transistorët përdoren gjerësisht në një mori qarqesh elektronike dhe elektrike për kontroll me këtë pajisje të gjendjes së ngurtë. Prandaj, duke pasur parasysh sa të shpeshta janë, me siguri do të hasni raste në të cilat duhet t'i kontrolloni ato ...

Çfarë më duhet?

si të zgjidhni multimetër, si të përdorni

Nëse tashmë e keni një multimetër i mirë, ose multimetër, kjo është gjithçka që ju nevojitet për të testuar transistorin tuaj. Po, kjo Multimetër duhet të ketë funksion për të testuar transistorët. Shumë nga multimetrat dixhitalë të sotëm e kanë këtë veçori, madje edhe ato të lira. Me të mund të matni transistorët bipolarë NPN ose PNP për të përcaktuar nëse janë të dëmtuar.

Nëse ky është rasti juaj, do t'ju duhet të futni vetëm tre kunjat e tranzistorit në prizën e multimetrit që tregohet për të, dhe ta vendosni përzgjedhësin në pozicioni hFE për të matur fitimin. Kështu që ju mund të merrni një lexim dhe të kontrolloni një fletë të të dhënave nëse korrespondon me atë që duhet të japë.

Hapat për të kontrolluar një transistor bipolar

si të zgjidhni multimetër

Fatkeqësisht, jo të gjithë multimetrat kanë atë veçori të thjeshtë, dhe të provojeni atë në një mënyrë më manuale me çdo multimetër do t'ju duhet ta bëni atë ndryshe, me funksionin e provës «Diodë».

 1. Gjëja e parë është të hiqni transistorin nga qarku për të marrë një lexim më të mirë. Nëse është një komponent që nuk është ngjitur ende, mund ta ruani këtë hap.
 2. provë Baza për Lëshuesin:
  1. Lidhni plumbin pozitiv (të kuq) të multimetrit me bazën (B) të tranzistorit, dhe plumbin negativ (të zi) me emetuesin (E) të tranzistorit.
  2. Nëse është një transistor NPN në gjendje të mirë, njehsori duhet të tregojë një rënie të tensionit midis 0.45V dhe 0.9V.
  3. Në rastin e një PNP, inicialet OL (Mbi Limit) duhet të shihen në ekran.
 3. provë Baza te Koleksionisti:
  1. Lidhni plumbin pozitiv nga multimetri në bazën (B), dhe plumbi negativ në kolektorin (C) të tranzistorit.
  2. Nëse është një NPN në gjendje të mirë, do të tregojë një rënie të tensionit midis 0.45v dhe 0.9V.
  3. Në rast se jeni PNP, atëherë OL do të shfaqet përsëri.
 4. provë Lëshuesi i Bazës:
  1. Lidhni telin pozitiv me emetuesin (E) dhe telin negativ me bazën (B).
  2. Nëse është një NPN në gjendje të përsosur do të tregojë OL këtë herë.
  3. Në rastin e PNP, do të tregohej një rënie prej 0.45v dhe 0.9V.
 5. provë Koleksionist në Bazë:
  1. Lidhni pozitivin e multimetrit me kolektorin (C) dhe negativin me bazën (B) të tranzistorit.
  2. Nëse është një NPN, duhet të shfaqet në ekranin OL për të treguar se është në rregull.
  3. Në rast të një PNP, rënia duhet të jetë përsëri 0.45V dhe 0.9V nëse është në rregull.
 6. provë Koleksionist në Emitter:
  1. Lidhni tela të kuq me kolektorin (C) dhe telin e zi me emetuesin (E).
  2. Pavarësisht nëse është NPN ose PNP në gjendje të përsosur, do të shfaqte OL në ekran.
  3. Nëse i ktheni telat, pozitive në emetues dhe negativ në kolektor, si në PNP ashtu edhe në NPN, ai gjithashtu duhet të lexojë OL.

ndonjë matje të ndryshme nga kjo, nëse bëhet si duhet, do të tregojë se tranzistori është i keq. Ju gjithashtu duhet të merrni parasysh diçka tjetër, dhe kjo është se këto teste zbulojnë vetëm nëse tranzistori ka një qark të shkurtër ose janë të hapur, por jo probleme të tjera. Prandaj, edhe nëse i kalon ato, tranzistori mund të ketë ndonjë problem tjetër që pengon funksionimin e tij të saktë.

Tranzistor FET

Në rastin e të qenit a Transistor FET, dhe jo një bipolar, atëherë duhet të ndiqni këto hapa të tjerë me multimetrin tuaj dixhital ose analog:

 1. Vendoseni multimetrin tuaj në funksionin e testimit të diodës, si më parë. Pastaj vendosni sondën e zezë (-) në terminalin Drain, dhe sondën e kuqe (+) në terminalin Burimi. Rezultati duhet të jetë një lexim prej 513mv ose i ngjashëm, në varësi të llojit të FET. Nëse leximi nuk merret, do të jetë i hapur dhe nëse është shumë i ulët do të jetë i shkurtër.
 2. Pa hequr majën e zezë nga kullimi, vendoseni majën e kuqe në terminalin Gate. Tani testi nuk duhet të kthejë asnjë lexim. Nëse shfaq ndonjë rezultat në ekran, atëherë do të ketë rrjedhje ose qark të shkurtër.
 3. Vendoseni majën në shatërvan dhe e zeza do të mbetet në kullim. Kjo do të testojë kryqëzimin Drain-Source duke e aktivizuar atë dhe duke marrë një lexim të ulët prej rreth 0.82v. Për të çaktivizuar transistorin, tre terminalet e tij (DGS) duhet të jenë të lidhur me qark të shkurtër dhe do të kthehet nga gjendja e ndezur në gjendjen boshe.

Me këtë, ju mund të provoni transistorët e tipit FET, si MOSFET. Mos harroni të keni karakteristikat teknike ose datasheets nga këto për të ditur nëse vlerat që merrni janë të përshtatshme, pasi ndryshon sipas llojit të tranzistorit ...


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.