Si të ndërtoni një krah robotik me pak para

Imazhi i rezultatit përfundimtar të krahut robotikMe siguri shumë prej jush kanë parë në filma fantastiko-shkencor se si shkencëtari apo geek ka një krah robotik që kontrollon gjithçka dhe që mund të marrë objekte ose të kryejë funksione sikur të ishte një person njerëzor. Diçka që po bëhet gjithnjë e më e mundur falë Hardware Falas dhe Projektit Arduino. Por çfarë është një krah robotik? Çfarë funksionesh ka kjo vegël? Si ndërtohet një krah robotik? Tjetra do t'i përgjigjemi të gjitha këtyre pyetjeve.

Çfarë është një krah robotik

Një krah robotik është një krah mekanik me një bazë elektronike që e lejon atë të jetë plotësisht i programueshëm. Përveç kësaj, ky lloj krahu mund të jetë një element i vetëm, por mund të jetë gjithashtu pjesë e një roboti ose një sistemi tjetër robotik. Cilësia e një krahu robotik në krahasim me llojet e tjera të elementeve mekanikë është ajo një krah robotik është plotësisht i programueshëm ndërsa pjesa tjetër e pajisjes nuk është. Ky funksion na lejon të kemi një krah të vetëm robotik për operacione të ndryshme dhe të kryejmë aktivitete të ndryshme të ndryshme dhe të ndryshme, aktivitete që mund të kryhen falë bordeve elektronike siç janë bordet Arduino.

Funksionet e një krahu robotik

Ndoshta funksioni më themelor i një krahu robotik është funksioni i krahut ndihmës. Në disa operacione do të na duhet një krah i tretë që mbështet një element në mënyrë që një person të ndërtojë ose të krijojë diçka. Për këtë funksion nuk nevojitet ndonjë programim i veçantë dhe do të duhet vetëm ta fikim vetë pajisjen.

Krahët robotikë mund të ndërtohen me materiale të ndryshme gjë që bën të mundur përdorimin e tyre si një zëvendësim për operacionet e rrezikshme. si manipulimi i elementeve kimike ndotës. Një krah robotik mund të na ndihmojë gjithashtu për të kryer detyra të rënda ose detyra që kërkojnë presion të mjaftueshëm, për sa kohë që është i ndërtuar nga një material i fortë dhe rezistent.

Materialet e nevojshme për ndërtimin e tij

Tjetra do t'ju mësojmë se si të ndërtoni një krah robotik në një mënyrë të shpejtë, të thjeshtë dhe ekonomike për të gjithë. Sidoqoftë, ky krah robotik nuk do të jetë aq i fuqishëm ose i dobishëm sa krahët që shohim në filma, por do të shërbejë për të mësuar rreth funksionimit dhe ndërtimit të tij. Kështu që, materialet që do të na duhen për të ndërtuar këtë pajisje janë:

 1. Nje pjate  Arduino UNO REV3 ose më e lartë.
 2. Dy borde zhvillimi.
 3. Paralele dy boshtesh
 4. Dy mikro servos
 5. Paralelisht dy kontrolle analoge
 6. Kabllot me bluzë për bordet e zhvillimit.
 7. shirit ngjites
 8. Karton ose dërrasë shkumë për stendën.
 9. Një prerës dhe gërshërë.
 10. Shume durim.

Kuvendi

Montimi i këtij krahu robotik është mjaft i thjeshtë. Së pari ne duhet të prerë dy drejtkëndëshat me shkumë; secili prej këtyre drejtkëndëshave do të jetë pjesë e krahut robotik. Siç mund ta shihni në imazhe, këto drejtkëndësha do të duhet të jenë madhësia që duam, megjithëse rekomandohet që madhësia e njërës prej tyre është 16,50 x 3,80 cm. dhe drejtkëndëshi i dytë ka madhësinë e mëposhtme 11,40 x 3,80 cm.
Vendosja e servomotorit në krahun robotik.

Pasi të kemi drejtkëndëshat, në njërin skaj të secilit drejtkëndësh ose shirit do të ngjisim secilin servomotor. Pasi ta bësh këtë, ne do të presim një "U" të shkumës. Kjo do të shërbejë si një pjesë mbajtëse ose pjesë e fundit e krahut, e cila për një njeri do të ishte dora. Ne do ta bashkojmë këtë pjesë me servomotorin që është në drejtkëndëshin më të vogël.

Bashkimi i pjesëve të krahut robotik

Tani duhet të bëjmë pjesën e poshtme ose bazën. Për këtë ne do të kryejmë të njëjtën procedurë: ne do të presim një katror shkumë dhe do të vendosim servo motorët me dy boshte si në imazhin vijues:

Baza e krahut robotik

Tani duhet të lidhim të gjithë motorët me bordin Arduino. Por së pari, ne duhet të lidhim lidhjet me bordin e zhvillimit dhe këtë me bordin Arduino. Ne do të lidhim tela të zezë në pin GND, tela të kuqe do të lidhim me pin 5V dhe telat e verdhë në -11, -10, 4 dhe -3. Ne gjithashtu do të lidhim levat ose kontrollet e krahut robotik me bordin Arduino, në këtë rast siç tregon imazhi:

diagrami i lidhjes së krahut robotik

Pasi të kemi gjithçka të lidhur dhe mbledhur duhet të kalojmë programin në bordin Arduino, për të cilin do të duhet të lidhim bordin Arduino me kompjuterin ose laptopin. Pasi ta kemi kaluar programin në bordin Arduino, duhet të sigurohemi që lidhni kabllot me bordin Arduino edhe pse gjithmonë mund të vazhdojmë me bordin e zhvillimit dhe të çmontojmë gjithçka, kjo e fundit nëse duam vetëm të mësojë.

Softueri i nevojshëm për operim

Edhe pse duket se ne kemi përfunduar ndërtimin e një krahu robotik, e vërteta është se ka akoma shumë përpara dhe gjëja më e rëndësishme. Krijimi ose zhvillimi i një programi që i jep jetë krahut tonë robotik pasi që pa të, motorët nuk do të pushonin së qeni mekanizma të thjeshtë të orës që rrotullohen pa kuptim.

Kjo zgjidhet duke lidhur bordin Arduino me kompjuterin tonë dhe duke hapur programin Arduino IDE, ne lidhim kompjuterin me bordin dhe shkruajmë kodin e mëposhtëm në një skedar të zbrazët:

#include <Servo.h>

const int servo1 = 3;       // first servo

const int servo2 = 10;      // second servo

const int servo3 = 5;       // third servo

const int servo4 = 11;      // fourth servo

const int servo5 = 9;       // fifth servo

const int joyH = 2;        // L/R Parallax Thumbstick

const int joyV = 3;        // U/D Parallax Thumbstick

const int joyX = 4;        // L/R Parallax Thumbstick

const int joyP = 5;        // U/D Parallax Thumbstick

const int potpin = 0;      // O/C potentiometer

int servoVal;           // variable to read the value from the analog pin

Servo myservo1;  // create servo object to control a servo

Servo myservo2;  // create servo object to control a servo

Servo myservo3;  // create servo object to control a servo

Servo myservo4;  // create servo object to control a servo

Servo myservo5;  // create servo object to control a servo

void setup() {

// Servo

myservo1.attach(servo1);  // attaches the servo

myservo2.attach(servo2);  // attaches the servo

myservo3.attach(servo3);  // attaches the servo

myservo4.attach(servo4);  // attaches the servo

myservo5.attach(servo5);  // attaches the servo

// Inizialize Serial

Serial.begin(9600);

}

void loop(){

servoVal = analogRead(potpin);

servoVal = map(servoVal, 0, 1023, 0, 179);

myservo5.write(servoVal);

delay(15);

// Display Joystick values using the serial monitor

outputJoystick();

// Read the horizontal joystick value  (value between 0 and 1023)

servoVal = analogRead(joyH);

servoVal = map(servoVal, 0, 1023, 0, 180);     // scale it to use it with the servo (result  between 0 and 180)

myservo2.write(servoVal);                         // sets the servo position according to the scaled value

// Read the horizontal joystick value  (value between 0 and 1023)

servoVal = analogRead(joyV);

servoVal = map(servoVal, 0, 1023, 70, 180);     // scale it to use it with the servo (result between 70 and 180)

myservo1.write(servoVal);                           // sets the servo position according to the scaled value

delay(15);                                       // waits for the servo to get there

// Read the horizontal joystick value  (value between 0 and 1023)

servoVal = analogRead(joyP);

servoVal = map(servoVal, 0, 1023, 70, 180);     // scale it to use it with the servo (result between 70 and 180)

myservo4.write(servoVal);                           // sets the servo position according to the scaled value

delay(15);                                       // waits for the servo to get there

// Read the horizontal joystick value  (value between 0 and 1023)

servoVal = analogRead(joyX);

servoVal = map(servoVal, 0, 1023, 70, 180);     // scale it to use it with the servo (result between 70 and 180)

myservo3.write(servoVal);                           // sets the servo position according to the scaled value

delay(15);                                       // waits for the servo to get there

/**

* Display joystick values

*/

void outputJoystick(){

Serial.print(analogRead(joyH));

Serial.print ("---");

Serial.print(analogRead(joyV));

Serial.println ("----------------");

Serial.print(analogRead(joyP));

Serial.println ("----------------");

Serial.print(analogRead(joyX));

Serial.println ("----------------");

}

Ne e ruajmë atë dhe pas kësaj e dërgojmë në pjatë Arduino UNO. Përpara se të përfundojmë me kodin, ne do të kryejmë testet përkatëse për të verifikuar që funksionojnë levë dhe se kodi nuk paraqet ndonjë gabim.

Unë tashmë e kam montuar, tani çfarë?

Me siguri shumë prej jush nuk e prisnin këtë lloj krahu robotik, megjithatë është ideal për shkak të bazave të asaj që është, kostos që ka dhe mënyrës për të mësuar se si të ndërtoni një robot. Nga këtu gjithçka i përket imagjinatës sonë. Kjo është, ne mund të ndryshojmë materialet, motorët ndihmës dhe madje të plotësojmë kodin e programimit. Goesshtë e vetëkuptueshme edhe kjo ne mund të ndryshojmë modelin e bordit Arduino për një model më të fuqishëm dhe më të plotë që na lejon të lidhim një telekomandë ose punoni me smartphone. Me pak fjalë, një gamë e gjerë mundësish të ofruara nga Free Hardware dhe armët robotike.

Më shumë informacion - Instructables


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jorge Garcia dijo

  Definitivisht shtypja 3D është dera për gjëra të mëdha. Unë kam punuar me një Lion 2 në planet e mia dhe rezultatet më kanë magjepsur. Meqenëse më rekomanduan të lexoj në të http://www.leon-3d.es Tashmë më tërhoqi vëmendjen dhe kur e provova dhe pashë vetë-nivelimin dhe detajet në rezultatin përfundimtar, e dija se çfarë investimi të mirë bëra.