Krijoni gjuhën tuaj në përkthyesin e kodit morse

pako arduino, kabllo USB dhe HDMI

Sot ne kthehemi me një nga udhëzimet tona interesante. Këtë herë dua t'ju tregoj një projekt shumë të thjeshtë që do t'ju marrë një kohë të shkurtër për t'u zbatuar dhe me të cilin ju do të jeni në gjendje të ndërtoni një lloj përkthyesi nga një gjuhë e shkruar në kodin Morse. Siç është zakonisht, e vërteta është se ne nuk do të shkojmë përtej një projekti ku a pjata e bukës dhe a bordi arduino Meqenëse, në rast se doni të shkoni më tej, si në nivelin e softuerit ashtu edhe në aspektin e përfundimeve përfundimtare të projektit, duhet të jeni ju ai që do të zbatoni një zgjidhje, aq më pak, më tërheqëse.

Ideja fillon nga krijimi i një Përkthyes i çdo lloji të shkronjave, fjalëve ose frazave në kodin morse. Kjo është aq e thjeshtë sa përdorimi i një bordi Arduino që do të jetë ai që ka të ngarkuar programin e nevojshëm në mënyrë që, përmes rezultateve të tij, të mund të bëjmë që disa LED të duken sipas kuptimit në gjuhën Morse që po shprehim. Për të shkruar me lehtësi tekstin që duam të përkthejmë, ne do të përdorim një telefon celular të pajisur me një sistem operativ Android që do ta dërgojë tekstin përmes një lidhjeje Bluetooth në bordin tonë. Arduino UNO.

Bordi Arduino i pajtueshëm me sensorët për Arduino

Materiali i nevojshëm për të realizuar projektin

Siç jemi përpjekur pak a shumë të tregojmë në linjat e sipërme, për të realizuar këtë projekt do të na duhet material specifik edhe pse, nëse ju pëlqen bota krijues, Jam i sigurt që ose nuk do ta keni të vështirë të gjeni atë që ju mungon në ndonjë prej dyqaneve tuaja më të shpeshta në rast se nuk e keni, megjithëse siç them unë, ato zakonisht janë sende mjaft të përdorura shpesh. Konkretisht, do të duhet të kemi listën e mëposhtme:

Pasi të kemi në dispozicion të gjithë elementët e nevojshëm, mund të vazhdojmë me ekzekutimin e projektit. Një pikë për tu mbajtur në mend është se fjalë për fjalë nuk është e nevojshme të keni përshtatësin Bluetooth që përdoret në këtë projekt ose një kartë Arduino UNO si i tillë pasi që çdo tjetër me lidhjet themelore mund të përdoret, ne do të duhet t'i kushtojmë vëmendje vetëm lidhjeve të përdorura në mënyrë që, për shembull, në rastin kur dalja dixhitale 13 e Arduino UNO kjo korrespondon me të njëjtën dalje të bordit që po përdorni.

Hapat për të realizuar projektin

Për të realizuar këtë projekt, më poshtë, unë do të tregoj një seri hapash në lidhje me montimin dhe lidhjen e të gjithë elementëve që përbëjnë listën e mëparshme që duhet të ndjekim për ekzekutimin e tyre korrekt. Siç ndodh shpesh në këtë lloj projekti, ndjehuni plotësisht të lirë modifikoni çdo rresht të kodit ose shtoni pajisje për të evoluar dhe madje të përsosur funksionimin e tij meqenëse çdo lloj përmirësimi është gjithmonë i mirëseardhur.

Para së gjithash ne do të kryejmë lidhja e Arduino UNO me tastin tonë të bukës. Në mënyrë të veçantë, rezultatet e përdorura do të jenë GND dhe 3.3 V. Të njëjtat linja do të na shërbejnë, ndër të tjera, për të siguruar energji në adaptorin tonë Bluetooth.

Pasi të kemi bërë këto lidhje, është koha për të koordinuar hyrjen dhe daljen e të dhënave të adaptorit Bluetooth me hyrjet dhe daljet e të dhënave dixhitale të bordit Arduino. Në këtë mënyrë ne do ta kemi përshtatësin tonë të lidhur në mënyrë të përsosur me kartën, në mënyrë që ajo të marrë rrymë dhe në mënyrë që ajo të jetë plotësisht e disponueshme në një nivel teknik për të qenë në gjendje të fillojë "dëgjoj'të dhënat që i arrijnë ato përmes porteve hyrëse të Arduino UNO. Si detaj, ju them se në raste të caktuara, si për shkak të kartës që përdorim, ashtu edhe për përshtatësin Bluetooth, lidhjet e përdorura mund të ndryshojnë kështu, në këtë pikë, gjëja më e mirë është shikoni dokumentet e instalimit të adaptorit pasi ato zakonisht shoqërohen me skema të lidhjes.

Ne arrijmë në Lidhje briri 3 volt. Për këtë do të përdorim numrin dixhital të daljes 13 të Arduino UNO. Lidhja e mbetur, si zakonisht, duhet ta lidhim atë me GND ose tokën në mënyrë që funksionimi i bririt të jetë i saktë.

Tani vjen koha lidhni LED të ndryshëm. Në mënyrë që të mos përpiqeni të hutoheni, ju them se ideja është të lidhni këmbën më të gjatë të saj, pozitive, me një nga rezultatet dixhitale të Arduino UNO ndërsa më e shkurtër lidhet drejtpërdrejt me GND ose tokën. Në këtë mënyrë do të zbulonim se e para prej LED-ve të gjelbërta do të lidhej me daljen dixhitale 12, tjetra me daljen 8, LED e tretë jeshile me daljen 7 ndërsa e vetmja LED blu do të lidhej me daljen dixhitale 4.

Hapi i fundit, pasi të kemi gati të gjitha instalimet elektrike përdorni kabllon e lidhjes USB për të lidhur tonë Arduino UNO në kompjuter dhe kështu të jemi në gjendje ta sigurojmë atë me softuerin e nevojshëm, të cilin do ta shkruajmë dhe përpilojmë nga vetë Arduino IDE.

Lidhja midis bordit Arduino dhe kompjuterit

Një pikë që duhet të merret parasysh kur kemi bordin të lidhur me kompjuterin për të ditur që gjithçka funksionon si duhet, të paktën në parim, është që bordi të ketë një drita jeshile ndizet gjatë gjithë kohës për sa kohë që mbetet e lidhur me kompjuterin. Nga ana tjetër, kjo në varësi të adaptorit Bluetooth që ne përdorim zakonisht ka një ndezje të dritës së kuqe për shkak të një lidhjeje që nuk është krijuar me pajisjen Android që do t'i përdorim për të dërguar shkronjat, frazat ose fjalët në pjatë.

E di që detaji i mësipërm mund të duket si diçka shumë 'Tonto'por unë mund t'ju siguroj se ato janë indikacione shumë të vlefshme, të nevojshme dhe veçanërisht interesante nëse marrim parasysh se brenda bashkësisë së prodhuesve ato mund të ekzistojnë njerëzit që po fillojnë dhe kjo, falë këtyre të vegjëlveTricks'ata mund të kuptojnë se, të paktën, rryma arrin si përshtatësin ashtu edhe vetë bordin.

Në këtë pikë, ne thjesht duhet të shkarkojmë aplikacionin MORSE.apk bashkangjitur. Ky aplikacion duhet të instalohet në pajisjen tuaj mobile të pajisur me sistemin operativ Android. Pasi të jetë instaluar, thjesht duhet të hapni aplikacionin dhe shtypni vazhdoni. Këtë herë opsioni që na intereson më shumë është 'Dërgoni Tekst', njëjtë në të cilën duhet të klikojmë për të hyrë në të. Pasi të futemi brenda, duhet të klikojmë në 'Lidhu' për të vendosur lidhjen me pllakën tonë.

Procesi i kodimit që është ndjekur është si më poshtë.

 • Pasi të keni hyrë në aplikacion në pajisjen tuaj Android dhe të ndiqni hapat e mëparshëm, do të jeni në gjendje të shkruani ndonjë shkronjë, fjalë ose frazë. Pasi të keni shkruar atë që dëshironi, thjesht duhet të klikoni mbi dërgimin.
 • Nëse teksti është marrë në mënyrë korrekte, sistemi automatikisht do të ndezë dritat dhe do të lëshojë një tingull
 • Ideja është që drita e parë jeshile do të ndizet dhe fiket për të përcaktuar 'pikën'. Nga ana tjetër, briri do të tingëllojë dhe fiket në të njëjtën kohë.
 • Dritat e dyta dhe të treta jeshile do të ndizen dhe fiken për të përcaktuar 'vijën' me radhë. Briri, si në rastin e mëparshëm, do të ndizet dhe fiket në të njëjtën kohë.
 • Më në fund drita e katërt, pra drita blu, do të ndizet dhe fiket për të përcaktuar fundin e karakterit, fjalës ose frazës. Kur ka një lloj hapësire midis secilit karakter, fjalë ose frazë, kjo dritë do të ndizet dhe fiket dy herë.

Si pikë për tu marrë në konsideratë, thjesht ju tregoni se në këtë rast aplikacioni Android është bërë falë App Inventor, një mënyrë shumë e thjeshtë për të gjeneruar kodin dhe modelin e një aplikacioni që do të ekzekutohet më vonë në një pajisje me sistemin operativ krijuar nga inxhinierët e Google.

Më shumë informacion dhe detaje: udhëzime


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.