Ata krijojnë një printer 3D me një krijues të vjetër kafeje dhe një bord Arduino

kafe krijues

Ka shumë projekte që lidhen me shtypjen 3D, shumë të tjerë me riciklimin e pajisjeve të vjetra, por nuk ka shumë si projekti aktual i Laboratorëve Tropikal: një krijues i vjetër kafeje që do të jetë në gjendje të shtypë 3D objekte.

Ky projekt është interesant sepse shfrytëzon fuqinë që makineritë e vjetra të kafesë kanë për të përfituar nga struktura dhe së bashku me elektronikën, për të qenë në gjendje të shtypin objekte 3D sikur të ishte një printer nga projekti RepRap.

Projekti i Laboratorëve Tropikalë është interesant, shumë interesant pasi që kombinon riciklimin me shtypjen 3D. Por nëse po kërkoni një printer të lirë 3D, harrojeni për këtë projekt. Bërësi i kafesë në fjalë shpërndan pjesët me porosi dhe strukturat e boshtit.

Një krijues i vjetër kafeje mund të shndërrohet në një printer 3D falë këtij projekti hakerimi

Por nëse do të duhet të përdorim komponentët e shtrenjtë të një printeri 3D, dmth elektronika dhe ekstuderi. Në këtë rast, projekti përdor një bord Arduino MEGA të shoqëruar nga elektronika Ramps 1.4. Pra, nëse nuk kemi një krijues të vjetër kafeje, nuk do të jetë një projekt që është ekonomik për xhepat tanë.

Në çdo rast, projekti është plotësisht i zbatueshëm dhe ne mund ta riprodhojmë atë sipas Tropical Labs. Ne mund ta riprodhojmë projektin falë lëshimit të tij në web Hackaday, në faqen e internetit të së cilës do të gjejmë të gjitha informacionet për ta rikrijuar atë dhe madje edhe t'i modifikojmë sipas dëshirës sonë.

Gjëja më kurioze për gjithë këtë është se me këtë projekt, aparatet e kafesë janë pozicionuar si miqtë më të mirë të prodhuesit dhe printim 3D. Meqenëse aparatet moderne të kafesë që punojnë me kapsula, mund të na shërbejnë si ushqim i materialeve për të krijuar objekte të shtypura dhe aparate të vjetër kafeje, falë këtij projekti, mund të shërbejnë si printerë 3D, të paktën për të filluar në botën e shtypjes 3D ose për të krijuar që janë të domosdoshme për ne.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

Testi anglishtProvoni katalanishtkuiz spanjoll