Krijoni një sistem muzikor të mirëpritur me Raspberry Pi

Mirëseardhja e sistemit muzikor me Raspberry Pi

Fenomeni IoT po arrin në të gjithë botën dhe po bëhet më e lehtë të krijojmë pajisje inteligjente për shtëpinë tonë ose për jetën tonë. Pajisja që ju prezantojmë sot është kurioze dhe e lehtë për tu bërë, prandaj më ka tërhequr vëmendjen. Shumë e quajnë atë një pajisje muzikore për mirëpritjen ose atë që zakonisht mund të konsiderohet një alarm i zgjuar ose një zile e thjeshtë e derës.

Ideja është të përdorni një Raspberry Pi për të kontrolluar në mënyrë inteligjente altoparlantët dhe mund të nxjerrë muzikë bazuar në objektin e zbuluar nga sistemi i tij i zbulimit. I vetmi ndryshim që ekziston në lidhje me një alarm është se sistemi i zbulimit do të jetë në gjendje të njoftojë telefonin celular dhe madje të modifikojë melodinë në varësi të objektit të zbuluar ose thjesht në kohën kur kjo ndodh.

Sistemi i zbulimit muzikor është i lirë për tu ndërtuar E vetmja gjë që ju nevojitet është disa altoparlantë, një bord Raspberry Pi 3 ose Pi Zero W, një sensor PIR, një kartë mikrosd 16 GB dhe disa kabllo bluzë për të manipuluar bordin. Të bashkuar e gjithë kjo do të na japë një sistem mjedër Pi që lidhet me çdo pajisje Bluetooth dhe që gjithashtu ka një sensor lëvizjeje.

Sistemi muzikor i mirëseardhjes është i barabartë me një alarm inteligjent, por më i lirë

Tani ne thjesht duhet të marrim softuerin e nevojshëm që e gjithë kjo të funksionojë si duhet. Në udhëzuesi i ndërtimit Ne do të marrim këtë softuer që përveç që bën Raspberry Pi të funksionojë, lidh tabelën me altoparlantët Bluetooth, aktivizon sensorin e lëvizjes ose sensorin PIR dhe gjithashtu shton një bot telegram që do të na njoftojë në celular ose kompjuter kur aktivizohet sistemi muzikor i mirëseardhjes.

Siç mund ta shihni, të gjithë përbërësit kanë ekzistuar për një kohë të gjatë dhe Duhen vetëm disa rreshta kodi që të funksionojë siç duam ne, diçka e thjeshtë dhe praktike për ata që nuk dinë ose thjesht duan të kenë një sistem alarmi muzikor.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

Testi anglishtProvoni katalanishtkuiz spanjoll