Ata krijojnë një skaner gjigand 3D falë Raspberry Pi

skaner gjigand 3d

Bota e printimit 3D po rritet me shpejtësi. Sidoqoftë, shtypja aktuale 3D bazohet në marrjen e modeleve 3D dhe shtypjen e tyre. Me fjalë të tjera, ju zakonisht nuk krijoni modele origjinale 3D. Për këtë, përdoruesit përdorin një skanues objektesh. Por Po sikur të mos kemi skaner objektesh? Po sikur të duam të skanojmë një objekt më të madh? çfarë bëjmë ne?

Një prodhues britanik ka arritur të gjejë zgjidhjen. Ky prodhues thirri Poppy Mosbacher ka krijuar një skaner 3D për njerëzit. Ky vegël është krijuar për kompaninë e tij, një kompani mode që duhej të krijonte modele 3D shpejt.

Poppy Mosbacher ka krijuar një skaner 3D duke përdorur Hardware-in e Lirë dhe Programin e Lirë. Këtë herë ai nuk ka përdorur borde nga projekti Arduino por ka përdorur borde nga Raspberry Pi. Specifike kanë përdorur Raspberry Pi Zero me Pi Cam.

Ky grup bordesh është replikuar 27 herë, domethënë skaneri përdor 27 pllaka Raspberry Pi Zero dhe 27 PiCams që janë shpërndarë në të gjithë strukturën gjigante. Krijohet kjo strukturë gjigande me tuba dhe kabllo kartoni që lidhin të gjitha bordet me një pajisje të vetme që punon si server. Softueri i përdorur për të operuar këtë skaner gjigand 3D është Bërja e autokadës, një softuer që përpunon imazhet për të krijuar një model 3D.

Për fat të mirë këtë skaner gjigand 3D ne mund ta kopjojmë dhe ta ndërtojmë vetë pasi krijuesi e ka ngarkuar atë në Depoja e instrumenteve. Në këtë depo gjejmë një udhëzues përbërës, një udhëzues ndërtimi dhe të gjithë programin e nevojshëm për të punuar të gjitha bordet Pi Zero. Bordet Pi Zero shpesh kanë një reputacion për të qenë me fuqi të ulët dhe mund të jenë, por sigurisht që janë shumë të dobishëm, të paktën për përdoruesin përfundimtar Nuk mendoni ju


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Koan dijo

    Ne kemi bërë një skaner 3D me 108 kamera.