Litofania: çfarë është dhe si ta bësh atë me printim 3D

litofania

Pas këtij emri të çuditshëm ekziston një mënyrë shumë e bukur e përfaqësimit të artit. litofania po fiton gjithnjë e më shumë ndjekës brenda botës së krijuesit dhe printimit 3D. Me të mund të printoni të gjitha llojet e skenave, fotove personale, vizatimeve, formave ose çfarëdo që ju vjen ndërmend.

Nëse jeni të interesuar mësoni më shumë rreth kësaj mënyre të të bërit art me litofani, në këtë artikull do të mësoni se çfarë është, ndryshimet me teknikat e tjera të tilla si litografia dhe si mund të filloni të krijoni modelet tuaja me Printimi 3D.

Çfarë është litofania?

Llamba 3D

La litofania është një lloj projeksioni i imazheve dhe formave që përdorin dritën. Më parë përdorej drita e zjarrit, rrezet e diellit ose ajo e një qiriu. Aktualisht përdoret drita e një llambë. Sido që të jetë, burimi i dritës do të kalojë nëpër një fletë me një seri të mëndafshëve gjysmë transparente për të formuar imazhin.

Ideja është të kesh trashësi të ndryshme në petë në mënyrë që drita të ndryshojë në errësirë, duke gjeneruar disa zona më të errëta dhe të tjera më origjinale. Rezultati është me të vërtetë i bukur, veçanërisht për t'u përdorur si katër për të dekoruar një dhomë, ose për një llambë për dhomën e gjumit të dhomës së fëmijëve, etj.

Fillimisht, kjo gdhendje ishte modeluar në dylli. Pastaj materiale të tjera filluan të përdoren, të tilla si porcelani. Tani, shumë materiale të tjera mund të përdoren gjithashtu, të tilla si polimere poliamide ose plastika e printerëve 3D.

Shekulli XIX Kjo teknikë do të bëhej e njohur në vende të tilla si Gjermania dhe Franca, për t'u përhapur në të gjithë Evropën më vonë. Shumë theksojnë Baron Bouroming si krijuesin e tij, dhe nëse doni të dini më shumë rreth historisë së tij, duhet të dini se ekziston një muze i plotë kushtuar këtij arti në Toledo, Ohio (SHBA), Muzeu Blair i Litofanive.

Litofania vs Litografia: ndryshimet

Disa ngatërrojnë litofaninë me litografi, Por ato nuk janë të njëjtat. Litografia është një formë e vjetër e shtypjes (përdoret edhe sot) për të qenë në gjendje të shtypni forma ose imazhe në gurë ose lloje të tjerë materialesh në një mënyrë të sheshtë. Në fakt, emri i saj vjen nga atje, që nga litos (gur) dhe graf (vizatim).

Me këtë teknikë ju mund të krijojnë dublikata të veprave artistike, dhe gjithashtu kishte një fushë të shkëlqyeshme të aplikimit në botën e shtypjes, ku litografitë përdoren ende për shtypje.

Në vend të kësaj, litofania përdor litografi ose shtypje 3D të jetë në gjendje të gjenerojë zonat më të trasha dhe më të errëta, dhe ato më të hollë dhe më të tejdukshëm. Por kjo teknikë ka nevojë për dritë për të marrë rezultatet.

 

Si të bëni litofani me printerë 3D

litofani, llamba e hënës

Për të qenë në gjendje të krijoni veprat tuaja litofanike nuk keni nevojë të keni ndonjë aftësi për art ose vizatim, do t'ju duhet vetëm një Printer 3D, filament, një PC, me softuerin e duhur dhe imazhin ju doni të përfaqësoni. Asgjë më shumë se kaq ...

Lidhur me softuerin për gjenerojnë litofani, ju mund të përdorni disa prej tyre, për të shndërruar imazhin në një dizajn të përshtatshëm për litofani dhe një delaminator për shtypjen 3D. Për shembull, mund të përdorni një aplikacion në internet që mund ta përdorni në çdo sistem operativ me një shfletues uebi të pajtueshëm.

Ky aplikacion quhet 3dp dhe ju mundeni hyni në këtë lidhje. Pasi të keni hyrë në këtë aplikacion në internet, duhet të ndiqni hapat e mëposhtëm:

 1. Klikoni mbi Images dhe zgjidhni imazhin që dëshironi të shndërroni në një litofani.
 2. Pasi imazhi është ngarkuar, tani në Model zgjidhni modelin që ju pëlqen më shumë nga të gjithë ata që ekzistojnë dhe shtypni Refresh për të rifreskuar.
 3. Tani shkoni te skedari Cilësimet. Do të shihni disa opsione:
  • Cilësimet e modelit: për të konfiguruar modelin sipas dëshirës tuaj.
   • Madhësia maksimale (MM): do të jetë madhësia e litofanisë.
   • Trashësia (MM): me këtë parametër ju luani me trashësinë e fletës. Mos e bëni atë shumë të hollë ose do të jetë shumë e brishtë.
   • Kufiri (MM): mundësi për të krijuar kufirin në fletë ose kornizë. Nëse nuk doni, vendoseni në 0.
   • Shtresa më e hollë (MM): ju luani me trashësinë e pikselit të fotos në mënyrë që pak a shumë drita të kalojë në zonat më të holla.
   • Vektor për pixel: Sa më e lartë të jetë, aq më e mirë është rezolucioni, por ekziston rreziku që nëse është shumë e lartë, pjesa nuk do të bëhet. Mund ta lini për rreth 5.
   • Thellësia e bazës / qëndrimit: Krijon një bazë në fletë për mbështetjen, megjithëse nëse po bëni një formë tjetër, siç është një fletë e rrumbullakët, nuk do të keni nevojë për këtë bazë për të qëndruar.
   • Lakorja: do të shkaktojë më shumë lakim të fletës. Mund të vendosni edhe 360º në mënyrë që të dalë cilindrike. Një zgjedhje ideale për llambat.
  • Cilësimet e imazhit: për të konfiguruar imazhin që t'i përshtatet më mirë modelit.
   • Imazh pozitiv / imazh negativ: Përdoret për ta bërë fotografinë të dalë në pah ose të jetë brenda, siç dëshironi. Kjo është, drejtimi i lehtësimit.
   • Fotoja e pasqyrës joaktive / Pamja pasqyrë e ndezur: shërben për të krijuar një efekt pasqyre.
   • Flip Image fikur / Flip Image On: mund ta rrokullisni imazhin.
   • Refresh / Refresh manual në klikoni në imazh: Nëse e kontrolloni, kur të shkoni në skedën e modelit, ajo do të përditësohet automatikisht.
   • Përsërit numrin X: bën kopje horizontale.
   •  Përsëriteni dhe numëroni: bën kopje vertikale.
   • Pasqyra Përsërite Fikur / Pasqyrë Përsërite Aktiv: aplikoni efektin e pasqyrës.
   • Rrëshqitni përsëritjen jashtë / Riparosni përsëritjen Aktiv: aplikoni efektin e rrokullisjes.
  • Cilësimet e shkarkimit: ku të konfiguroni skedarin e shkarkimit.
   • Binar STL / ASCII STL: si ruhet skedari STL. Ju duhet të zgjidhni binar më të mirë.
   • Manual / Në Refresh: për të shkarkuar manualisht ose sa herë që bëni një rifreskim. Personalisht, preferohet në modalitetin manual, në mënyrë që të shkarkoni kur ta keni përfunduar.
 4. redaktoj me to dizajni juaj derisa të jetë ashtu siç dëshironi, varësisht nga rasti juaj.
 5. Pasi ta keni gati, shtypni butonin Shkarko që STL të shkarkohet.

Pasi të keni mbaruar me atë, tani është koha për të importuar STL për të shtypni me printerin tuaj 3D.Ju mund të përdorni ndonjë program i pajtueshëm me këtë format për printim 3D. Hapat e tjerë do të jenë të shtypni modelin dhe të prisni që ai të përfundojë.

Në fund, mund të përdorni llamba konvencionale, drita të një qiriu, dritë LED, përdorni ngjyra të ndryshme të dritës, etj. Kjo tashmë është çështje shijeje ...


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.