Fidget Spinner, një lodër që ne mund ta ndërtojmë

Fidget Spinner

Disa javë më parë, vegla kurioze në formën e një ylli me tre cepa janë shfaqur në jetën tonë që rrotullohen vetëm në vetvete, sikur të ishin në majë, por me një formë tjetër. Fëmijët dhe jo aq fëmijët janë mahnitur nga kjo vegël e cila quhet Fidget Spinner. Këto Fidget Spinners janë moda e vitit për fëmijët e shkollës por ato janë gjithashtu një lodër pa kuptim për shumë të rritur.

Ditët e fundit kjo modë po gjeneron mijëra euro, por shumë thonë se kjo "modë" nuk është e tillë pasi pajisja Fidget Spinner tashmë ekziston prej vitesh, por Çfarë është në të vërtetë një fidget spinner? Cilat modele të Fidget Spinner janë atje? A mund ta ndërtojmë veten një vegël të tillë?

Çfarë janë Fidget Spinners?

Një Fidget Spinner ose thjesht një Spinner është një lodër lehtësuese e stresit që përbëhet nga një bosht qendror që përmban një ose më shumë kushineta dhe se dy ose tre krahë dalin nga boshti qendror që përfundojnë me kushineta secili. Materiali i këtyre rrotulluesve mund të jetë shumë i larmishëm edhe pse më e zakonshmja është gjetja e tjerrësve të bërë nga materiale plastike ose të ngjashme.

Spinner i shtypur
Kjo lodër lehtësuese e stresit ka lindur në 1993 si rezultat i një inxhinier kimie që kishte probleme në komunikimin me vajzën e saj për shkak të sëmundjes. Ky inxhinier quhet Catherine Hettinger. Dhe përkundër faktit se shumë prej nesh mund të mendojnë se ai aktualisht është një nga njerëzit më të pasur në botë, fakti është se ai nuk është për shkak se patenta e humbi atë vite më parë. Pas kësaj, disa institucione mjekësore kanë përdorur këtë "majë dore" si një instrument për të përdorur duke punuar me fëmijë dhe / ose njerëz me autizëm, deficit të vëmendjes, stres, ankth ose depresion.

Çfarë modelesh ka Fidget Spinner?

Aktualisht ekzistojnë shumë modele të Fidget Spinner, pasi përveç se është modë, është edhe send koleksionist. Në përgjithësi, për të bërë një dallim midis modeleve, përdoruesit zakonisht marrin dy elemente: llojin e materialit dhe kushinetën. Lidhur me materialin, duhet të themi që rrotullat metalike konsiderohen të nivelit të lartë, duke pasur kushineta të mira dhe përfundime të profilizuara. Pastaj do të ishin rrotulluesit plastikë, këto rrotullues janë më të zakonshmit dhe ata me kushineta të këqija. Nuk është një rregull i përgjithshëm, domethënë mund të ketë një rrotullues plastik me kushineta shumë të mira, por ka edhe modele "të këqija" që kanë përfundime të këqija dhe kushineta të këqija që e bëjnë përvojën me rrotullues jo aq të mirë. Duhet theksuar se pjesa më e rëndësishme e rrotulluesit Fidget është kushineta. Në varësi të llojit të kushinetës që ka Fidget Spinner, rrotulluesi do të jetë me cilësi më të lartë ose më të ulët dhe për këtë arsye do të ketë çmim pak a shumë. Në Lajmet e veglave Ju keni një udhëzues për modelet Fidget Spinner, si dhe një lidhje për të marrë secilin model të treguar.

Si mund të marr një Fidget Spinner?

Tani ekzistojnë dy mënyra për të marrë një Fidget Spinner: Ose blejmë një nga këta rrotullues ose e ndërtojmë vetë. Meqenëse jemi në Hardware Falas, gjëja normale është që të zgjedhim këtë mundësi të fundit, për të cilën do të flasim në detaje, por para kësaj do të ndalemi te Fidget Spinner që mund të blihet.

Spinner i Bardhë

Suksesi i lodrës ka qenë i tillë që Fidget Spinner sillet në shumë vende si ari vetë. Kjo është, ai ka një çmim që luhatet në varësi të stokut, numrit të vendeve që e shesin atë, etj ... një çmim i zakonshëm prej 3 eurosh por duke arritur shifrën e 10 eurove në disa ditë apo edhe orë. Fakti që vazhdon të tërheqë vëmendjen e shumë njerëzve, jo vetëm për efektet që prodhon Fidget Spinner por edhe për shkak të këtij ndryshimi të çmimit dhe shitjeve që shkakton.
Tani ne gjithmonë mund të ndërtojmë Fidget Spinner. Nëse zgjedhim këtë opsion, opsionin që unë me të vërtetë preferoj, kemi dy mënyra për ta bërë atë: ose ne përdorim materiale të ricikluara dhe ne ndërtuam një rrotullues Fidget që askush tjetër nuk do ta ketë; O mirë ne zgjedhim Hardware-in Falas për të krijuar një Fidget Spinner personal që vështirë se do të ketë dikush tjetër por që do të ketë një përfundim më "industrial" në krahasim me ndërtimin e shtëpive.

Si mund të ndërtoj një Fidget Spinner të bërë në shtëpi?

Ndërtimi i një Fidget Spinner është një gjë e lehtë për tu bërë. Së pari ne duhet të marrim formën e përgjithshme të rrotulluesit, ne mund ta bëjmë këtë në karton, dru, plastikë të fortë, etj ... Çdo material do të bëjë. Pastaj ne përdorim kushineta që mund t'i blejmë në çdo dyqan pajisjesh. Nevoja të paktën një kushinet, kjo do të jetë në pjesën qendrore të spinner.

Fidget Spinner shtypur në Ultimaker

Por ne gjithashtu mund të përdorim kushineta në skajet e rrotulluesit, po, nëse përdorim kushineta në skajet duhet t'i përdorim në të gjitha skajet, nuk ia vlen të përdoren vetëm në një skaj. Isshtë gjithashtu mirë të përdorim rondele ku do të mbështesim gishtin kur rrotullohet rrotulluesi Fidget. Më poshtë ne përfshijmë një video se si të ndërtojmë një rrotullues shtëpiak, në video mund të shohim se si ndërtohet një tjerrës hap pas hapi.

Por ndërtimi me Hardware Falas ofron rezultate më të mira. Në esencë, ndërtimi përmes printimit 3D ofron të njëjtën gjë, por me përfundime më profesionale, të jesh në gjendje të kalosh nëpër një spinner të blerë kur nuk është kështu.

Për ndërtimin e një rrotulluesi përmes shtypjes 3D ne në thelb do të na duhen dy gjëra: një printer 3D me PLA ose ABS dhe kushineta. Nëse i kemi këto dy gjëra, duhet vetëm të shkojmë në një depo objektesh dhe të shkarkojmë modelin spinner që duam (nëse jemi shumë të dobishëm me Autocad mund ta krijojmë edhe me këtë mjet).

Pasi të kemi modelin, Ne e shtypim atë me printerin 3D dhe pasi të përfundojmë shtojmë kushinetat. Këto lloje kushinetash përdoren gjithashtu nga printerët 3D, kështu që për të bashkuar këto elemente mund të përdorim një burim nxehtësie siç është saldatori. Dhënia pak nxehtësi në pjesën plastike do ta bëjë më të lehtë për ne që të futim kushinetat.

Modele të Fidget Spinner janë të pranishëm në magazinat më të famshme të objekteve 3D në internet. Në to mund të gjejmë skedarin e Fidget Spinner që na pëlqen, ta shkarkojmë dhe ta shtypim. Por depot meritojnë të përmenden posaçërisht Gjithësia y Yeggi.

Këto depo tashmë përmbajnë qindra e madje mijëra modele spinner që ne mund të shkarkojmë dhe shtypim në shtëpinë tonë. Instructables ai gjithashtu ka modele spinner, por në një masë më të vogël. Nëse jemi vërtet të ri në botën e printimit 3D, ndoshta Instruktabilet është depoja juaj sepse përveç që përmban skedarin e printimit, ai përmban një udhëzues me hapat që duhet të ndiqni për të ndërtuar spinner.

Përfundim

Ka shumë modele dhe forma të "spinner", por shumica e tyre mund të riprodhohen nga ne në shtëpi ose me një printer 3D. Zakonisht zgjedh metodat më të lira pasi jo të gjithë kanë para për të kursyer, por mendoj në këtë rast opsioni më i mirë për ndërtimin e një fidget spinner është përdorimi i një printeri 3D dhe një skedar nga disa depo si Thingiverse.

Shtypur FiddgetSpinner

Rezultati është një tjerrës origjinal, i lirë dhe me përfundime profesionale. Shtë e vërtetë që jo të gjithë kanë një printer 3D në dorë, por ju mund ta porosisni pjesën përmes shërbimeve të printimit 3D ose të zgjedhin ndërtimin me materiale të ricikluara, një alternativë më pak profesionale. Ju vendosni, por ndërtimi i një Fidget Spinner është më argëtues sesa blerja e tyre Nuk mendoni ju


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.