Lojërat Olimpike Dimërore do të shfaqin dronë të aftë për të gjuajtur dronë të tjerë

Lojëra olimpike

Fatkeqësisht dhe për shkak të keqpërdorimit që disa kontrollues, me vetëdije ose pa vetëdije, i bëjnë dronëve të tyre, në çdo rast të madhësisë dhe përballë mundësisë së rrezikut, sot duket thelbësore të montoni një lloj sistemi që është i aftë të neutralizojë prania e disa dronëve në zona të caktuara të mbrojtura. Siç jeni duke menduar me siguri, kremtimi i Lojërat Olimpike Dimërore Ata nuk bëjnë përjashtim dhe autoritetet e ngarkuara me organizatën e tyre kanë vendosur tashmë në këtë drejtim.

Ideja më e përshtatshme, supozojmë për sa i përket kostos së zbatimit të saj dhe shkallës së suksesit, që organizatorët kanë pasur është të përdorin dronë të aftë për të kapur dronë të tjerë, domethënë atë ide që në ndonjë rast tjetër tashmë e kemi ekspozuar nga i cili do të përdorë një model dron shumë specifik të pajisur me një sistem të veçantë përmes të cilit mundet nisin një rrjet në të cilin bllokohet çdo lloj droni që mund të fluturojë përmes zonës së ndikimit të rrjetit.

Organizatorët e Lojërave Olimpike Dimërore do të përdorin dronë të pajisur me rrjeta për të kapur objekte të panjohura

Duke hyrë në pak më shumë detaje, siç është ekspozuar, me sa duket këto dronë do të fluturojnë në çdo kohë në a lartësia ndërmjet 150 dhe 200 metra e lartë. Si mund të ishte ndryshe dhe të ishim shumë më të qartë për ato që po ndodhin rreth tyre, ata, përveç rrjetit të lartpërmendur, do të pajisen me një kamerë mbikëqyrjeje të aftë për të kapur gjithçka që ndodh rreth tyre, në këtë mënyrë Kur kontrollori zbulon disa lloj i objektit të paidentifikuar që fluturon pranë dronit, droni mund ta kapë atë.

Normalisht dhe përkundër faktit se ka kompani prapa këtij lloji të zhvillimit, e vërteta është se ky lloj dronësh ato nuk janë asgjë më shumë se modifikime profesionale të dronëve, më të shpejtë dhe me diapazon më të madh se dronët tipikë nga markat e njohura si DJI. Ato përmbajnë një kapsulë që gjuan një rrjetë që ngatërrohet midis motorëve të dronit që do të kapet, duke bërë që ajo të ndalojë së funksionuari dhe mund të rikuperohet nga forcat e sigurisë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.