LR41: mësoni më shumë rreth këtyre baterive

LR41

Në treg ka një sasi të madhe të bateri me tensione të ndryshme, aftësitë, dhe gjithashtu me një mori formash. Secila është e orientuar në një lloj pajisjeje specifike. Njërën prej tyre e kemi analizuar tashmë në të kaluarën, siç është CR2032Me Tani, në këtë artikull, ne do të analizojmë një "motër" të kësaj, siç është LR41, e cila gjithashtu i përket të ashtuquajturave bateri me butona.

Karakteristikat e tij e bëjnë atë ideal për lloje të caktuara të aplikimet ku madhësia dhe kohëzgjatja kanë rëndësi, dhe me kërkesa energjie jo aq të larta sa në pajisjet e tjera më të mëdha ...

Çfarë është bateria LR41?

bateri lr41

La bateri ose bateri LR41 Shtë një lloj baterie në familjen e butonave. Konsiderohet gjithashtu alkaline dhe jo e rimbushshme. Tensioni i tij është 1.5 volt, me një madhësi mjaft të vogël për pajisjet elektronike që kanë nevojë për një kërkesë të ulët energjie, të tilla si orë, tregues lazer, llogaritës dhe pajisje të tjera elektronike.

Sa i përket përbërjes së qelizave të tyre, ky lloj baterie përdor kimikate të ndryshme për funksionueshmërinë e tij. Me një shtresë metalike të jashtme, poli pozitiv i së cilës është pjesa e sheshtë ku zakonisht kanë mbishkrimet, me fytyrën e kundërt që është poli negativ. Sa i përket kohëzgjatjes, ato mund të jenë deri në 3 vjet në ruajtje.

Ku të blini bateri LR41

Ju mund t'i gjeni këto lloje të baterive në disa dyqane të specializuara, edhe pse ato nuk janë aq të lehta për tu gjetur sa lloji A, të cilat janë më të njohura. Sidoqoftë, në platforma si Amazon mundeni blej për njësi ose në pako:

Më shumë rreth baterive

llojet e baterive

Duhet të jetë bëni dallimin midis baterisë dhe baterisë, megjithëse në përgjithësi të dy termat përdoren indiferentisht (arsyeja është termi bateri në anglisht, i cili është i paqartë dhe funksionon për të dy), nëse doni të jeni më të rreptë, mund të bëni sa më poshtë:

 • bateri: bateria mund të rikuperojë ngarkesën e saj nëse i furnizohet një rrymë elektrike, domethënë nuk ka bateri që nuk mund të rimbushen. Përveç kësaj, ata vuajnë nga vetë-shkarkimi në ditë ose muaj kur nuk po përdoren.
 • Pila: i nënshtrohet një procesi të pakthyeshëm, dhe kur shkarkohen ato nuk mund të ringarkohen. Në vend të kësaj, ato mund të ruhen me vite pa vetë-shkarkim të konsiderueshëm.

Llojet e baterive

Grumbujt mund të ndahen në dy familje të mëdha, dhe brenda tyre ato gjithashtu mund të vazhdojnë të katalogohen sipas llojit dhe karakteristikave:

Jo e rimbushshme

L bateri pa rimbushje ato nuk duhet të provohen të ngarkohen, pasi ato mund të dëmtohen, ato nuk janë bërë për këtë. Ato janë të dizajnuara vetëm për përdorim të vetëm. Brenda këtij grupi janë:

 • Cilindrike: ato janë më të njohurat, dhe ato që mund t'i gjeni në orët e murit, telekomandat, etj. Ndër këto janë:
  • Alkaline: janë shumë të zakonshme sot. Ato përbëhen nga zinku si anodë dhe dioksidi i manganit si katodë. Ky lloj baterie është shumë i qëndrueshëm dhe duhet të mbahet në rreth 25ºC ose më pak për ruajtjen e duhur. Sipas dimensioneve, ka AA (LR6), AAA (LR03), AAAA (LR61), C (LR14), D (LR20), N (LR1) dhe A23 (8LR932), të gjitha 1.5 volt dhe me madhësi të ndryshme , me përjashtim të fundit që është 12V.
  • Salinas: Këto bateri kanë zink-karbon, dhe po përdoren gjithnjë e më shumë për shkak të kapacitetit dhe kohëzgjatjes së tyre më të ulët në krahasim me ato alkaline. Ju gjithashtu do të gjeni të njëjtat lloje, të tilla si AA, AAA, AAAA, etj., Por ato kanë kode të ndryshme IEC dhe ANSI.
  • litium: Ato përfshijnë litium në përbërjen e tyre, dhe mund të ketë disa lloje me vetë-shkarkim shumë të ulët, vetëm 1% në vit. Përveç kësaj, ata kanë një gamë shumë të gjerë të funksionimit, nga -30ºC në 70ºC. Brenda mund të gjeni ato të hekurit dhe disulfidit të litiumit, si AA ose AAA prej 1.5v, ato të litium-tionil colouro të 3.6v, ato të dioksidit të manganit-litium, të 3v ...
 • Drejtkëndëshe: Siç sugjeron emri i tyre, ato janë bateri në formë drejtkëndëshe, të ndryshme nga ato cilindrike. Në të kaluarën ato ishin shumë më të njohura, edhe pse sot ato nuk përdoren aq shumë për shkak të madhësisë së tyre. Në këto, mund të arrihen tensione mbi 4.5v.
  • Alkaline: ato të njohura si LR mund të shkojnë nga 4.5v për baterinë ose 3LR12, deri në 9v për PP3 (6LR61), deri në 6v për baterinë elektrik dore (4LR25).
  • Salinas: Ashtu si me ato cilindrike, ato gjithashtu kanë rënë në përdorim dhe përdoren rrallë, vetëm për aplikime shumë specifike ku mund të kenë ndonjë avantazh ndaj atyre alkaline. Ju gjeni djem si PP6 dhe PP9 ...
  • litium: Ka edhe bateri litiumi katrorë, zakonisht me klorur litium tionil ose dioksid mangani litiumi. Të dy nga 9v.
 • Butoni: brenda këtij seksioni do të hyjë LR41 i këtij neni. Ato janë bateri që, siç sugjeron emri i tyre, janë në formë butoni. Ato përdoren për pajisje me kërkesë të ulët elektrike dhe madhësi të vogël, të tilla si orë, aparate dëgjimi, etj.
  • Alkaline: ato janë bateri 1.5v, me kode si LR54, LR44, LR43, LR41 dhe LR9.
  • litium: ka edhe disa me tensione 3v. Me një jetë të gjatë të dobishme dhe të aftë për të punuar në diapazone shumë të gjera të temperaturës. Këto bateri janë shënuar si CR për dioksidin e manganit të litiumit dhe BR për monofluorid litium-polikarbonat (klorur litium-tionil gjithashtu ekziston, edhe pse ato janë më të rralla, me 3.6v dhe jetëgjatësi që mund të kalojnë 10 vjet, për aplikime kritike dhe kodin TL). Për shembull, CR1025, CR1216, CR2032, BR2032, CR3032, etj. Të gjithë me dimensione të ndryshme.
  • Oksid argjendi: ato mund të arrijnë 1.55v dhe kanë një performancë shumë të mirë të temperaturës së ulët. Ato dallohen nga kodet SR, të tilla si SR41, SR55, SR69, etj.
  • Qelizat e ajrit-zinkut: ato janë shumë të zakonshme në aparatet e dëgjimit për shkak të madhësisë dhe instalimit të lehtë. Me tensione prej 1.4 volt. Kodi i tij është PR, si PR70, PR41 ...
  • Bateritë e kamerës: Ato janë të ngjashme me ato të mëparshme, dhe ka edhe ato të litiumit, por ato zakonisht vijnë në paketim special për këto pajisje. Ato janë më të mëdha në madhësi dhe mund të furnizojnë tensione nga 3 në 6 volt. Me kodet CR në këtë rast. Të tilla si CR123A, CR2, 2CR5, CR-V3, etj.

E karikueshme

Siç tregon emri i saj, ato janë bateri, megjithëse shumë thonë bateri të rimbushshme (në fakt, ato mund të kenë të njëjtin format dhe të duken si bateri jo të rimbushshme). Këto lloje të baterive nuk janë të destinuara për përdorim të vetëm, por mund të përdoren pa pushim, me shumë cikle ngarkimi-shkarkimi. Më të zakonshmet janë:

Mos përdorni një ngarkues NiCd ose NiMH për bateri litiumi, ose anasjelltas. Ai i duhuri duhet të përdoret në secilin rast.
 • NiCd: Këto bateri nikel-kadmium ishin shumë të njohura, dhe ato po përdoren gjithnjë e më pak për shkak të efektit të tyre të kujtesës. Kjo do të thotë, kapaciteti i tij zvogëlohet me përdorimin. Ato mund të zgjasin rreth 2000 cikle ngarkimi dhe shkarkimi, që është një shifër shumë e jashtëzakonshme.
 • NiMH: ato janë mjaft të njohura dhe nuk kanë aq efekt kujtese sa ato të mëparshme. Përveç kësaj, ato mbështesin densitet më të lartë të energjisë, gjë që është gjithashtu pozitive. Ata kanë shkallën e tyre të lartë të vetë-shkarkimit dhe shpejtësinë e tyre të ulët të karikimit në krahasim me NiCd. Ata janë gjithashtu më të ndjeshëm ndaj ndryshimeve të temperaturës. Ato zgjasin midis 500 dhe 1200 cikle ngarkimi-shkarkimi.
 • Li-jon: ato janë më të përdorurat sot për vetitë e tyre fantastike. Ata mbështesin densitet më të lartë të energjisë për qelizë sesa NiCd dhe NiMH, kështu që ato mund të ndërtohen shumë kompakte dhe të lehta. Efekti i tyre i kujtesës është praktikisht i papërfillshëm, siç është shkalla e tyre e vetë-shkarkimit, por ato kanë pika të dobëta, pasi qëndrueshmëria e tyre nuk arrin ciklet NiCd. Në këtë rast, ato janë midis 400 dhe 1200 cikle ngarkimi-shkarkimi.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.