MaaxBoard Mini: një alternativë e shkëlqyeshme për Raspberry Pi 4

Maxboard Mini

avnet ka krijuar një SBC me dimensione të ngjashme me atë Raspberry Pi 4 dhe me aftësi që do ta bënin atë një alternativë të shkëlqyeshme, si dhe disa shtesa shtesë që nuk janë të pranishme në Pi origjinal. Bëhet fjalë për pjatën MaaxBoard Mini, bazuar edhe në ARM.

Ndonjëherë është interesante të hidhni një vështrim në këtë lloj pllaka alternative. Edhe pse Raspberry Pi origjinal është më i suksesshmi dhe ai që do të gjeni më shumë ndihmë dhe vegla, është gjithashtu e vërtetë që bordet e tjera ofrojnë disa karakteristika teknike superiore, ose funksione të caktuara me të cilat Pi nuk mund të konkurrojë.

Maaxboard Mini është gjithashtu i pajtueshëm me shpërndarjet GNU / Linux siç janë Debian, Ubuntu, etj., përveç sistemit operativ Android 9.0. Gjithashtu Microsoft Windows 10 IoT Core që do të punojë me këtë bord Avnet, si në rastin e Raspberry Pi.

Nëse po pyesni çmimi, Maaxboard Mini ka një kosto rreth 72.50 dollarë, që është mbi një mesatare Raspberry Pi, por është gjithashtu e vërtetë që hardueri që përfshin është shumë tërheqës dhe ndonjëherë mund t’ia vlejë nëse jeni duke kërkuar diçka specifike me ato përfitime . Përveç kësaj, ajo ka disa komplete fillestare si në rastin e Raspberry Pi ose Arduino, dhe me pajisje të caktuara.

Me pak fjalë, Maaxboard Mini është një bord ideal për të Projektet e llogaritjes së ngulitur, vizionit të makinës, si një platformë për aplikime të vogla AI, kioska të ngulitur dhe për IoT ...

Karakteristikat teknike të Maaxboard Mini

Për të hardware që ka Maaxboard Mini, duhet të theksohet sa vijon:

 • Processor NXP i.MX 8M Mini me QuadCore ARM Cortex-A53 në 1.8Ghz dhe një Cortex-M4F shtesë në 400Mhz. Për më shumë informacion konsultohuni me faqen zyrtare të internetit nga NXP.
 • Kujtim 2GB DDR4 SDRAM.
 • Hapësirë ​​ruajtëse eMMC e mbështetur për tu nisur, megjithëse nuk përfshihet si parazgjedhje. Përveç kësaj, ajo mund të zgjerohet nga microSD falë slotit të saj.
 • Komunikimi dhe lidhja: WiFi me antenë qeramike në bord (mbështetja për antenë të jashtme nuk përfshihet), Bluetooth 4.2, Gigabit Ethernet (RJ-45), 4x USB 2.0, MIPI-DSI për shfaqje, MIIP-CSI për kamera, zgjerim audio.
 • Përfshin gjithashtu 40-pin GPIO të pajtueshme me Raspberry Pi HATs, dhe tensione 3/3 I / O. Përveç kësaj, ai ka UART, SPI dhe I2C.
 • 2x butona përdorues, 1x për ndezje / fikje, 2x LED
 • Mundësohet nga USB-C 5v / 3A dhe mund të funksionojë në temperatura ndërmjet 0-70ºC
 • Dimensionet 85x56mm

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.