Raspberry Pi Pico: Specifikimet dhe Karakteristikat

Raspberry Pico

Raspberry Pico është një bord i ri i mikrokontrolluesit i projektuar nga Fondacioni Raspberry Pi. Një produkt i ri që bashkohet me ato ekzistuese dhe që është më shumë si Arduino sesa një SBC. Përveç kësaj, ajo ka një tjetër surprizë të madhe që i ka habitur të gjithë, dhe shkon përtej madhësisë së saj të vogël, efikasitetit madhështor të energjisë, ose çmimit të tij prej vetëm 4 dollarësh.

Dhe është se Fondacioni Raspberry Pi është shndërruar, të paktën për një çast, në një fabul, duke modeluar çipin e vet. Bëhet fjalë për RP2040 SoC. Kjo është, për këtë kohë, ata nuk kanë përdorur patate të skuqura Broadcom si në bordet e tjera, por e kanë krijuar vetë. Ne do të shohim nëse në të ardhmen ata ndjekin të njëjtën tendencë në pllaka të tjera ose nëse ka qenë vetëm diçka specifike ...

RP2040 SoC

Raspberry Pi Pico RP2040

El RP2040 është çipi i parë i projektuar nga Fondacioni Raspberry Pi. Një dizajn i krijuar në shtëpi për të përmirësuar këtë bord ultra të vogël dhe ultra të hollë dhe i krijuar për projekte ku madhësia dhe konsumi janë të rëndësishëm, të tilla si disa aplikacione të ngulitura ose të ngulitura në robotikë, industri, automotive, aplikime mjekësore, stacione moti, etj.

Pavarësisht nga ato që thonë media të tjera (madje edhe disa të rëndësishme dhe me reputacion), nuk është një çip i prodhuar prej tyre, i projektuar vetëm prej tyre. Një SoC që është hartuar nga ekipi ynë i specializuar në ASICS dhe kjo ka rezultuar në këtë IC.

Kjo është, ata nuk janë shndërruar në një IDM, por janë vetëm një fabul që ka dërguar modelin e tyre për t'u prodhuar në shkritore TSMC. Në këto fabrika është përdorur një proces 40nm për prodhimin e tyre. Dhe po, është një nyje që mund të duket mjaft primitive, por që teknologjia e litografisë është më se e mjaftueshme për këtë projekt dhe e bën punën e saj shumë mirë.

Duke iu rikthyer dizajnit të rp2040 SoC që fuqizon këtë Raspberry Pi Pico, është një çip në të cilin bërthamat nuk janë krijuar nga e para, por përkundrazi ata kanë zgjedhur të përdorin bërthamat IP të Armit. Konkretisht, ajo ka përdorur dy ARM Cortex M0 + duke punuar në 133Mhz. Për më tepër, ai gjithashtu është pajisur me 264 KB RAM dhe 2 MB flash.

Të gjithë nuk janë të orientuar për të ekzekutuar një sistem operativ si Linux (ose të tjerët), siç ndodh në bordet e tjera SBC, por Raspberry Pi Pico mund të ekzekutojë skica ose programe të shkruara në gjuhë si C / C ++ ose MycroPython. Sapo t’i shkruani në PC tuaj, ato mund të kalojnë në bord përmes microUSB për njësinë MCU, ose mikrokontrolluesin, për t'i ekzekutuar ato.

Në fund të fundit, nuk do të doja të lija anash nomenklatura e përdorur, dhe është se emri RP2040 ka arsyen e tij:

 • RP: qëndron për Raspberry Pi
 • 2: numri i bërthamave.
 • 0: lloji thelbësor (M0 +).
 • 4: log2 (RAM / 16 kB).
 • 0: log2 (jo i paqëndrueshëm ose blic / 16kB), nëse është 0 kjo është për shkak se është në bord.

Kjo mund të duket budallallëk, veçanërisht duke marrë parasysh që tani për tani ekziston vetëm një SoC i krijuar nga ata. Por mund të lë të kuptohet se mund të jetë Fondacioni Raspberry Pi hartoni më shumë SoC në të ardhmen...

Më shumë informacion - Fleta e të dhënave RP2040

Rreth bordit Raspberry Pi Pico

Pllaka e re Raspberry Pico mban surpriza të këndshme, pavarësisht nga madhësia e vogël. Dhe vetëm për një çmim prej $ 4, gjë që e bën atë një nga bordet më të volitshme të mikrokontrolluesve në treg.

pin-out Raspberry Pi Pico

Gjuajtje me gjilpërë

Si karakteristikat teknike dhe specifikimet, këtu janë të gjitha detajet e pllakës:

 • KOS: RP2040 i projektuar në Mbretërinë e Bashkuar nga një grup punues i Fondacionit Raspberry Pi kushtuar dizajnit ASIC.
  • DualCore ARM Cortex-M0 + me frekuencë dinamike të orës deri në 133Mhz.
  • 264 kB memorje SRAM
  • 2 MB memorie flash në bord.
  • Me konsum shumë të ulët dhe mënyra të fjetura dhe gjumi.
 • Lidhje: microUSB me mbështetje për USB 1.1 Host
 • Programimi: Zvarrit dhe lësho duke përdorur gjuhë si C / C ++ dhe MicroPython.
 • GPIO: Shumëfunksionim 26-pin
 • Kunjat e tjera: 2x SPI, 2x I2C, 2x UART, 3x 12-bit ADC, 16x kanale PWM.
 • ushqim: 3.3 V
 • më shumë: sensori i temperaturës, bibliotekat e pikave të lëvizshme të shpejta në ROM, dhe 8x PIO (I / O e Programueshme) për të qenë në gjendje të përshtatin tabelën për të mbështetur pajisjet periferike, etj Për shembull, me PIO mund të konfigurohet për të imituar VGA, tingullin, lexuesin e kartës SD, etj.
 • Madhësi: 51x21mm
 • çmim: 4 $ (blej)

Si të filloni programimin

Raspberry Pi Pico i ri është programuar duke përdorur SDK C / C ++ ose portin zyrtar të MicroPython, në varësi të faktit nëse preferoni të përdorni një gjuhë ose një tjetër për projektet tuaja. Përveç kësaj, programi ngarkohet lehtësisht:

 1. Thjesht duke mbajtur shtypur butonin BOOTSEL në tabelë
 2. Lidhja e kabllos microUSB me PC (Linux, Windows ose macOS, dhe madje mund të programoni nga një Raspberry Pi 4)
 3. Pastaj butoni BOOTSEL lirohet dhe PC do të montojë njësinë e re të quajtur RPI-RP2 sikur të ishte një pendrive.
 4. Tani, thjesht duhet të tërhiqni skedarin e kodit UF2 në njësinë e kujtesës dhe do të ngarkohet.
 5. Raspberry Pi Pico do të rindizet dhe do të fillojë ekzekutimin e programit.

Përveç kësaj, ju gjithashtu keni një dosje INDEX.HTM brenda njësisë dhe kjo do t'ju tregojë dokumentacionin zyrtar në faqen e internetit të Raspberry Pi. Një skedar tjetër INFO_U2F.TXT përmban informacion në lidhje me bordin, siç është versioni i bootloader.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.