Raspberry Pi Zero 2W: më e reja nga Raspberry Pi

Raspberry Pi Zero 2W

Kanë kaluar 6 vjet që nga lansimi i Raspberry Pi Zero, a Bordi i SBC Ishte mezi 5 dollarë (dhe versioni W ishte 10 dollarë) dhe ishte një zgjedhje e shkëlqyer për shumë prodhues që kishin nevojë për diçka shumë më të vogël se modelet normale Pi. Për të vazhduar lehtësimin e rrugës së të gjithë përdoruesve që kanë nevojë për avantazhet e këtij bordi, ata tashmë kanë nisur Raspberry Pi Zero 2W i ri, një tabelë që kushton rreth 15 dollarë dhe ka teknologji të integruar wireless.

Këto pllaka janë përdorur në një mori projektesh DIYNga disa pajisje të shkëlqyera shtëpiake, te altoparlantët inteligjentë dhe madje edhe tifozët e spitalit të krijuar nga prodhuesit gjatë pandemisë. Tani mund të vazhdoni të zgjeroni aplikacionet e këtyre bordeve me fuqinë dhe lajmet që ju sjell përditësimi ...

 

Çfarë është Raspberry Pi Zero 2W?

Raspberry Pi Zero 2W

Ashtu si bordet e tjera Raspberry, ai është një SBC (Single Board Computer), domethënë një kompjuter i lirë i implementuar në një tabelë të vogël. Ky version Raspberry Pi Zero 2W kushton rreth 15 dollarë, një çmim shumë i lirë për gjithçka që mund të jepni nga vetja.

Sa i përket harduerit, ai vjen i pajisur me të njëjtën Boradcom BCM2710A1 SoC që ka Raspberry Pi 3, me bërthama të bazuara në Arm dhe që mund të arrijnë shpejtësinë 1Ghz. Përveç kësaj, ai përfshin gjithashtu një memorie SDRAM të tipit LPDDR2 me kapacitet 512 MB. Një hap i madh i performancës për ngarkesa më të mëdha pune. Në fakt, ky variant ka tejkaluar paraardhësin e tij me 5.

Përveç kësaj, bordi ka një seri tjetër të elementet hyrëse dhe dalëse, si p.sh. foleja e saj microSD që shërben si një medium ruajtjeje dhe për sistemin operativ, portën e tij USB, etj., me të cilën mund të lidhni pajisje të tjera periferike, si tastierë dhe miun, dhe ekranin për të kompletuar kompjuterin tuaj.

Ahora komprar

Raspberry Pi Zero 2W: specifikimet teknike

Specifikimet teknike

Brenda Raspberry Pi Zero W të vogël fshihen shumë surpriza. Të Specifikimet teknike më të dalluarit janë:

 • Broadcom BCM2710A1 SoC, me katër bërthama ARM të llojit 64-bit Cortex-A53 në 1 Ghz.
 • 512 MB RAM LPDDR2.
 • Moduli i lidhjes me valë IEEE 802.11b / g / n për WiFi 2.4 Ghz dhe Bluetooth 4.2, BLE.
 • 1x portë USB 2.0 me OTG.
 • E përputhshme me Kapelën me 40 kunja.
 • Vende për kartën e kujtesës MicroSD.
 • Porta mini HDMI.
 • Video e përbërë dhe kunja e rivendosjes së bashkuar.
 • CSI-2 për lidhje me kamerën e internetit.
 • E përputhshme me kodekët: deco H.264, MPEG-4 (deri në 1080p në 30 FPS) dhe enco H.264 (deri në 1080p në 30 FPS).
 • Mbështetje për API grafike OpenGL ES 1.1. dhe 2.0
 • Mund të ekzekutojë një mori sistemesh operative të pajtueshme me Raspberry Pi.

Nga ana tjetër, një tjetër nga risitë e mëdha të SoC, domethënë çipi qendror i Raspberry Pi Zero 2 W, është se ai përdor paketim 3D, që është, me vdesin stivosur. Kjo arrin një paketë me teknologjinë PoP (Paketë në paketë) në të cilën çipi SDRAM është pak mbi çipin e çipit të përpunimit, duke marrë një SiP (System-in-Package). Me pak fjalë, një çip modest në përmasa, por me shumë brenda... Për fat të keq, do të ishte ende një sfidë për të vendosur 1 GB në atë paketë, kështu që nuk do të ketë version me 1 GB RAM.

ushqim

karikues pi zero 2

Nga ana tjetër, një tjetër gjë interesante në lidhje me Raspberry Pi Zero 2 W është PSU-ja juaj, domethënë furnizimi juaj me energji elektrike. Për këtë, është lançuar një përshtatës i ri zyrtar i rrymës USB. Është një përshtatës i rinovuar Raspberry Pi 4, me një lidhës USB micro-B në vend të një USB-C, si dhe me një rrymë të reduktuar në 2.5A.

Ky përshtatës ka një kosto prej rreth 8 dollarë dhe është blerë në mënyrë të pavarur. Jane te llojeve te ndryshme, per tu pershtatur me priza europiane, amerikane, britanike, kineze etj.

disponueshmëri

Së fundi, nëse po pyesni për disponueshmëri i Raspberry Pi Zero 2 W, aktualisht është i disponueshëm në Bashkimin Evropian, Mbretërinë e Bashkuar, Shtetet e Bashkuara, Kanada dhe Hong Kong. Së shpejti do të shtohen më shumë vende si Australia dhe Zelanda e Re, të cilat do të mbërrijnë në nëntor ...

Vetë Fondacioni Raspberry Pi ka njoftuar se ky produkt nuk është imun ndaj mungesa e gjysmëpërçuesve në botë, kështu që nuk do të ketë aq njësi të disponueshme. Është planifikuar të lansohen rreth 200.000 njësi këtë vit, dhe në të ardhmen 250.000 njësi të tjera në mesin e 2022.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.