Mikrometër: gjithçka që duhet të dini për këtë mjet

mikrometër

Edhe pse mund të duket si një njësi e gjatësisë, në mikrometër ne po i referohemi këtu është instrumenti i quajtur kështu. Njihet edhe si matës palmeri, dhe mund të jetë një mjet i domosdoshëm për çdo punëtori e një prodhuesi ose për ata që janë të apasionuar pas DIY, pasi lejon të matni me saktësi të madhe atë që instrumentet e tjerë nuk munden.

Në këtë artikull do të mësoni pak më shumë rreth çfarë është, për çfarë shërben, si funksionon, si dhe çelësat për të zgjedhur një të mirë për projektet tuaja të ardhshme ...

Çfarë është një mikrometër?

matës palmeri

El mikrometër, ose caliper Palmer, është një instrument matës shumë i saktë. Siç sugjeron emri i tij, përdoret për të matur objekte të një madhësie shumë të vogël me një saktësi të madhe. Në përgjithësi, ata priren të kenë një gabim minimal, duke qenë në gjendje të masin edhe deri në të qindtat (0,01 mm) ose të mijtat (0,001 mm) të një milimetri.

Pamja e saj do t'ju kujtojë shumë a caliper vernier ose matës konvencionale. Në fakt, mënyra se si funksionon është shumë e ngjashme. Përdorni një vidë me një shkallë të graduar që do të përdoret për të përcaktuar matjen. Këto pajisje prekin skajet e objektit që do të matet, dhe duke parë shkallën e tij do të merrni rezultatin e matjes. Sigurisht, ai ka një minimum dhe një maksimum, në përgjithësi është zakonisht 0-25 mm, megjithëse ka disa më të mëdhenj.

histori

me industrializimiSidomos gjatë Revolucionit Industrial, një interes i madh për matjen e gjërave me saktësi filloi të lulëzojë. Instrumentet e përdorura në atë kohë, të tilla si matësit konvencionalë, ose njehsorët, nuk ishin të mjaftueshëm.

Një seri shpikjesh të së kaluarës, siç është vida e mikrometrit të William Gascoigne të vitit 1640, ata sollën një përmirësim për vernier ose vernier të përdorur në kalibrat e kohës. Astronomia ishte një nga sektorët e parë ku do të aplikohej, për të matur distancat pikërisht me një teleskop.

Më vonë do të vinin modifikime dhe përmirësime të tjera për këtë lloj instrumenti. Ashtu si francezët Jean-Laurent Palmer, i cili në 1848, ndërtoi zhvillimin e parë të mikrometrit të dorës. Shpikja u ekspozua në Paris në 1867, ku do të tërhiqte vëmendjen e Joseph Brown dhe Lucius Sharpe (nga BRown & Sharpe), të cilët filluan ta prodhojnë atë si një mjet me shumicë në 1868.

Kjo ngjarje lehtësoi që punonjësit e punëtorive të mund të mbështeteshin në një mjet shumë më të saktë se ata që kishin më parë. Por nuk do të ishte deri në 1890, kur biznesmeni dhe shpikësi amerikan Laroy Sunderland Starrett përditësoi mikrometrin dhe patentoi një formë më aktuale të tij. Për më tepër, ai themeloi kompaninë Starrett, një nga prodhuesit më të mëdhenj të instrumenteve matës sot.

Pjesë të mikrometrit

pjesë mikrometër

Në imazhin e mësipërm mund të shihni pjesët më të rëndësishme të një caliper ose mikrometri Palmer. Janë Partesh shëndoshë:

1. trup: është pjesa metalike që përbën kornizën. Isshtë krijuar nga një material që nuk ndryshon shumë me ndryshimet termike, domethënë me zgjerimin dhe tkurrjen, pasi kjo mund të shkaktojë marrjen e matjeve të gabuara.
2. pi: është ai që do të përcaktojë 0 të matjes. Isshtë e rëndësishme që është bërë nga një material i fortë, siç është çeliku, për të shmangur konsumimin dhe mund të ndryshojë matjen.
3. Spike: është një element i lëvizshëm që do të përcaktojë matjen e mikrometrit. Ky do të jetë ai që lëviz ndërsa e ktheni vidhën derisa të ketë kontakt me pjesën. Kjo do të thotë, distanca midis majës dhe majës do të jetë masa. Po kështu, zakonisht është bërë nga i njëjti material si pjesa e sipërme.
4. Leva e fiksimit: ju lejon të bllokoni lëvizjen e thumbit për të rregulluar një matje në mënyrë që ajo të mos lëvizë, edhe nëse e keni hequr copën për ta matur.
5. Shtrëngatë: Shtë një pjesë që do të kufizojë forcën e ushtruar gjatë kryerjes së matjes së kontaktit. Mund të rregullohet lehtë.
6. Daulle e lëvizshme: Këtu regjistrohet shkalla më e saktë e matjes, në dhjetëra mm. Ata me vernier do të kenë gjithashtu një shkallë tjetër të dytë për saktësi më të madhe, madje edhe të mijtat e milimetrit.
7. Daulle fikse: është vendi ku është shënuar shkalla fikse. Çdo rresht është një milimetër, dhe varësisht se ku shënon fiksimi i daulles, kjo do të jetë matja.

Si funksionon mikrometri palmer ose caliper

Mikrometri ka një parim të thjeshtë. Ajo bazohet në një vidhos për të transformuar zhvendosjet e vogla në një masë të saktë falë shkallës së tij. Përdoruesi i këtij lloji të mjetit do të jetë në gjendje të filetojë vidën derisa këshilla matëse të bëjë kontakt me sipërfaqet e objektit që do të matet.

Duke parë shenjat në daullen e diplomuar, matja mund të përcaktohet. Për më tepër, shumë nga këto mikrometra përfshijnë një jo une, e cila do të lejojë një lexim të matjeve me thyesa falë inkorporimit të një shkalle më të vogël.

Natyrisht, ndryshe nga caliper ose caliper konvencional, masat e vetme të Palmerit diametër ose gjatësi të jashtmeMe Ju tashmë e dini se matësi konvencional gjithashtu ka aftësinë për të matur diametrat brenda, madje edhe thellësitë ... Megjithatë, siç do të shihni në pjesën tjetër, ka disa lloje që mund ta zgjidhin këtë.

lloj

Disa llojet e mikrometraveMe Në varësi të mënyrës së leximit, ato mund të jenë:

 • Mekanikë: ato janë plotësisht manuale, dhe leximi bëhet duke interpretuar një shkallë të regjistruar.
 • dixhital: ato janë elektronike, me një ekran LCD ku leximi tregohet për lehtësi më të madhe.

Ato gjithashtu mund të ndahen në dy sipas lloji i njësive i punësuar:

 • Sistemi dhjetor: ata përdorin njësitë SI, domethënë sistemin metrik, me milimetra ose nënfisha të tij.
 • Sistemi sakson: përdorni inç si bazë.

Sipas asaj që matin, gjithashtu mund të hasni mikrometra si:

 • standard: janë ato që matin gjatësinë ose diametrin e copave.
 • Thellë: ato janë një lloj i veçantë që ka një mbështetës me dy ndalesa ose një bazë që qëndrojnë në sipërfaqe. Ndërsa thumba del pingul me bazën për të prekur pjesën e poshtme dhe kështu të masë thellësitë me saktësi.
 • Brenda: Ato gjithashtu modifikohen me dy pjesë kontakti për të matur distancat ose diametrat e brendshëm me saktësi, të tilla si pjesa e brendshme e një tubi, etj.

Ka edhe mënyra të tjera për të katalogoni ato, por këto janë më të rëndësishmet.

Ku të blini një mikrometër

mikrometër

Nëse ju doni blini një mikrometër cilësor dhe të saktë, këtu janë disa rekomandime që mund t'ju interesojnë:


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.