Moduli i Llogaritjes së Raspberry Pi 4: Moduli i ri i llogaritjes

Moduli i Llogaritjes së Raspberry Pi 4

Mjedër Pi Fondacioni ka një lodër të re, është versioni i saj i ri i CM ose Modulit të Llogaritjes. Moduli i llogaritjes për shtimin e muskujve është tani në dispozicion. Kjo është, ka të bëjë me Moduli i Llogaritjes Rapsberry Pi 4, me një seri risish dhe të rinovuara për sa i përket harduerit.

një bordi i ri i SBC Zvogëluar e krijuar posaçërisht për aplikime industriale ku nevojiten këto lloj modulesh. Për të ditur më shumë për të gjitha karakteristikat e tij teknike, mund të vazhdoni të lexoni ...

Llogarit veçoritë e Modulit 4

Llogarit Modulin 4

La Raspberry Pi 4 u lançua në qershor 2019, dhe tani vjen versioni për mjediset industriale, CM i famshëm. Një modul që përdor shumë nga përbërësit e Pi 4 origjinal, siç është procesori i tij quad-core ARM Cortex-A72 në 1.5Ghz. Një mikroprocesor i fuqishëm që do të shoqërohet me madhësi të ndryshme RAM dhe eMMC flash memorie.

Ndër mundësitë e Memorie RAM keni nga 1 GB LPDDR4-3200 në kapacitete deri në 8 GB, duke kaluar në versionin 2 dhe 4 GB.

Lidhur me kujtimin e tij të lloji i brendshëm i ruajtjes së blicit eMMCJu gjithashtu keni disa versione për të zgjedhur, dhe kjo do të ndryshojë çmimin përfundimtar, i cili është rreth 25 $ duke filluar. Në këtë rast ju keni versionin Lite, me 0 GB, ose versione me memorie si 8 GB, 16 GB dhe 32 GB.

Ju gjithashtu mund të zgjidhni Raspberry Pi Compute Module 4 me dhe pa lidhje WiFi. Në rastin e bordeve SBC që kanë këtë lloj rrjeti, ai do të jetë një modul WiFi 802.11ac, që do të thotë, protokolli i famshëm WiFi 5. Në atë duhet të shtojmë Bluetooth 5.0, i cili gjithashtu do të jetë i disponueshëm.

Përfshin ndërfaqen PCIe 2.0 dhe 28-pin GPIO, të jesh në gjendje të «luash» me të në projektet e tua ...

Me pak fjalë, në varësi të lidhjes, llojit të kujtesës kryesore dhe kapacitetit të blicit, nuk do të keni asgjë më pak se 32 variante të ndryshme që mund të blini që tani e tutje faqen zyrtare të internetit. Versioni bazë do të kushtojë 25 dollarë, ndërsa versioni me WiFi, 8 GB RAM dhe 32 GB blic do të kushtojë rreth 90 dollarë.

Sigurisht, përveç këtij Moduli të Llogaritjes, Raspberry Pi ka shpallur edhe bordin e saj të ri Bordi IO për 35 $. Kjo është, pllaka amë në të cilën mund të shtohet Compute Module 4, përveç që ka 2x porte HDMI, Gigabit Ethernt (RJ-45), 2x USB, fole microSD, fole PCIe dhe 40 kunja GPIO, lidhës kamera dhe ekran, si dhe lidhësin e rrymës 12v.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.