Motor pa furça: çfarë duhet të dini për këto motorë

Motor pa furça

Ju ndoshta keni dëgjuar për të motor pa furça. Normalshtë normale të shihet ky term në shumë përshkrime të produkteve. Për shembull, në drones ju mund të shihni se shumë prej tyre kanë këtë lloj të motorëve elektrikë. Në fakt, disa prodhues e përdorin atë si pretendim për klientët e mundshëm, pasi ato kanë përparësitë e tyre.

Por çfarë është ky motor pa furça? Çfarë ndryshimesh ekzistojnë në lidhje me llojet e tjera të motorëve DC. Epo të gjitha ato dyshime dhe më shumë do të përpiqem t'i sqaroj ato në këtë artikull ...

Si me llojet e tjera të Komponentët elektronikë, këta motorë mund të integrohen në mënyrë të përsosur me projektet tuaja DIY me bordi arduino dhe të tjerët

Çfarë është një motor pa furça?

Un motor pa furça, ose motor pa furça, Isshtë një motor elektrik normal dhe aktual, por nuk përdor furça për të ndryshuar polaritetin e motorit. Kjo shmang disa probleme teknike dhe nuk lejon që ato të zëvendësohen. Kjo është arsyeja pse përdoret si pretendim, megjithëse është e vërtetë që është një pretendim disi i dyshimtë, pasi që shumica e motorëve aktualë zakonisht janë pa furça.

L motorët e vjetër elektrikë Po ata më parë kishin këtë lloj furçash, disa elementë që fërkojnë dhe prandaj zvogëlojnë performancën e motorit nga fërkimi, gjenerojnë temperaturë më të lartë, konsum, zhurmë dhe kërkojnë që kjo mirëmbajtje të pastrojë pluhurin e karbonit të krijuar brenda motorit (i cili jo vetëm që mund të pengojë funksionimin, ai gjithashtu mund të jetë përçues dhe të çojë në probleme elektrike) dhe të zëvendësojë furçat e konsumuara.

Kjo është arsyeja pse motorët e parë pa furça u zhvilluan. Së pari në fushën e motorë asinkronë AC, dhe më vonë duke bërë hap të madh për motorë të tjerë si DC, të cilat janë ato që na interesojnë më shumë në këtë blog.

Edhe pse fillimisht ato ishin të reja dhe më të shtrenjta Për të prodhuar, përparimi i teknologjisë dhe elektronikës tani ka bërë të mundur prodhimin e tyre ekonomikisht. Sidoqoftë, kontrolli i tij mund të jetë disi më kompleks. Megjithëse kontrollorët e shpejtësisë ESC kanë eleminuar këto probleme ...

Aktualisht, motorët AC janë të pranishëm në morinë e ekipeve shtëpiake dhe industriale, si dhe automjete, etj. Sa për CC-të, ju gjithashtu mund t'i gjeni në lexuesit e diskut optik, tifozët e kompjuterit, dronët, robotët, dhe një kohë të gjatë etj.

Pjesët e një motori pa furça dhe funksionimi

E vërteta është se pjesët e një motori pa furça janë mjaft të thjeshta. Me një stator me mburoja magnetike të përshkruara në artikullin mbi motorët elektrikë, dhe një rotor që do të rrotullohet për shkak të impulsit të fushës magnetike.

Por mënyra për t’i operuar po është paksa ndryshe nga motorët e tjerë të furçuar DC dhe AC. Sidoqoftë, shumë parime dhe karakteristika të funksionimit do të jenë të njëjtat.

Për t'i bërë gjërat më të lehta, ESC (Kontrollues Elektronik i Shpejtësisë), domethënë, kontrolluesit të jenë në gjendje të ndryshojnë polaritetin e mbështjelljeve të një motori pa ndërprerje për të kontrolluar rrotullimin. Ato lejojnë kontroll të lehtë nga PWM, me mikrokontrollues si ai në bordin Arduino.

Modulet ESC kanë elemente elektronikë të aftë për të vepruar në motor pa shkaktuar shumë telashe për përdoruesin. Në varësi të llojit të motorit dhe fuqisë do t'ju duhet një lloj ose një tjetër shofer, siç e kemi analizuar tashmë në artikuj të tjerë.

Mos harroni se ju mund të përdorni edhe Transistorë MOSFET të kujdesesh për të nëse nuk ke një modul të këtyre. Në thelb një drejtues ose ESC është një qark që lejon alternimin e polaritetit të transistorëve për të ndryshuar polaritetin e furnizimit me energji të motorit falë tranzistorëve që e përbëjnë atë.

avantazh

Në mes përparësitë e thekson një motor pa furça:

 • Raporti më i mirë shpejtësi-çift rrotullues. Prandaj, prej tyre mund të nxirrni më shumë performancë.
 • Përgjigje më e mirë dinamike.
 • Më shumë efiçiencë të energjisë, për të kursyer energji. Veçanërisht e rëndësishme në pajisjet me bateri.
 • Më pak mbinxehje. Nuk ka nevojë për sisteme shtesë të shpërndarjes ose veshin e tepruar.
 • Më e qëndrueshme, pasi nuk ka nevojë për aq shumë mirëmbajtje, as nuk ka fërkime apo konsum.
 • Më pak zhurmë. Ata janë shumë më të qetë duke mos prekur asgjë.
 • Shpejtësi më e lartë, ideale për aplikime aty ku ka rëndësi, siç janë dronët garues.
 • Kompakt Pavarësisht çift rrotullues që ata kanë, ato janë dukshëm më kompakte të gjitha gjërat janë të barabarta sesa një motor furçë.
 • Pa mirëmbajtje. Ju nuk do të keni ndalesa të papërshtatshme për shkak të konsumimit të furçave, as nuk do të duhet të blini pjesë rezervë, të pastroni pluhurin e gjeneruar, etj.

disavantazhet

Sigurisht, motorët pa furça nuk janë të mirë për çdo gjë. Ata kanë të vegjlit e tyre disavantazhet:

 • Kostoja, është pak më e lartë se motorët e furçave. Sidoqoftë, teknologjia aktuale do të thotë që ju mund të blini një motor pa furça me çmime të mira.
 • Për ta kontrolluar atë, do t'ju duhen drejtues ose kontrollues në mënyrë që të kontrolloni rotacionin. Isshtë e pamundur ta bësh atë manualisht si në raste të tjera.

Pavarësisht kësaj, ato janë atoi kanë imponuar industrisë dhe kjo e bën me vlerë të zgjedhësh njërën prej tyre ...

Ku të blini një motor pa furça

motor pa furça

Së fundmi, nëse dëshironi blini një motor pa furça për të riparuar dronin tuaj, ose për projektin tuaj të krijuesit, mund t'i gjeni në dyqane të specializuara ose në Amazon. Për shembull, këtu janë disa produkte:


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.