Kub LED

kubike e drejtuar

Më në fund jemi të Dielën, në shumë komunitete një ditë për të festuar dhe kjo është ndoshta arsyeja pse sot dua t'ju prezantoj një projekt të krijuar nga një bord Arduino që me siguri do t'ju pëlqejë, asgjë më pak se një Kub LED prodhuar nga 8 x 8 x 8 LED blu Megjithëse ka pak më pak sesa funksionaliteti i rikrijimit të stileve të ndryshme dhe dinamizmi i dritave, është gjithashtu e vërtetë që të gjithë ne që duam të rikrijojmë këtë lloj projekti jemi diçka që nuk mund t'i rezistojmë.

Për të pasur një shembull të qartë të asaj që mund të bësh me këtë kub LED, unë të lë një video e vendosur pikërisht poshtë këtyre rreshtave ku, me vetëm disa ditë punë, me siguri mund të merrni një buzëqeshje dhe madje të shihni një fytyrë tjetër të përshtypjes për të parë se për çfarë është e aftë dhe madje edhe sasinë e dizenjove dhe grafikëve që mund të merrni për të "tërhequr".

Siç mund ta shihni, ne po përballemi me një projekt mjaft «përballueshme"për sa kohë që a dini ca elektronikeNëse jo, nuk keni pse të shqetësoheni, pasi ndërtimi i një kubi LED nuk është shumë i vështirë pasi, në fund të ditës, gjithçka që duhet të bëni është programi juaj ku ndizni LED-të sikur të ishte një matricë dhe shkoni të luani me daljet në mënyrë që LED të ndizen dhe fiken.

Artikulli i lidhur:
Ekranet LCD dhe Arduino

Mësoni të montoni dhe kontrolloni një kub LED me Raspberry Pi tuaj

Kub LED me Raspberry Pi

Shumë janë përdoruesit që marrin një Mjedër Pi vetëm për ta përdorur atë si një qendër multimediale dhe madje si një emulator për të vazhduar të luajnë lojërat e tyre të preferuara, ato në të cilat, si të rinj, ata kanë investuar një sasi të madhe orësh. Në HWLibre ne përpiqemi, përveç që t'ju tregojmë dhe të kuptoni funksionimin e një kontrolluesi si kjo, t'ju tregojmë se ka shume me shume kapacitet që shërbejnë vetëm, saktësisht, si një qendër multimedia ose emulator për lojërat video.

Sot do të shkojmë një hap më tej dhe do të përpiqem t'ju tregoj diçka sa më ndryshe, aq edhe goditëse ndërtoni një kub LED që ju mund ta kontrolloni plotësisht në mënyrë të pavarur, diçka shumë e thjeshtë me të cilën të mahnitni të gjithë njerëzit të cilëve u tregojmë projektin, duke qenë në gjendje të ndizni dhe fikni kubin plotësisht ose të tregoni sekuencat më argëtuese të dritave.

3x3 kub LED

Në këtë pikë ju me siguri do të kontrolloni pajisjen që Raspberry Pi juaj ka mjaft mirë, nëse është kështu, me siguri do të njihni problemet që mund të keni kur prodhoni një kub më të madh LED për sa i përket dimensioneve 3 x 3 x 3. Unë e them këtë pasi që është shumë e lehtë për tu marrë ndizni dhe fikni një LED duke e lidhur me një kunj GPIO, problemi është kur, për shembull, në një kub 3 x 3 x 3 tashmë kemi 27 LED dhe Raspberry Pi ka vetëm 17 kunja GPIO, imagjinoni nëse i rrisim këto dimensione.

Zgjidhja e këtij problemi gjendet në programin kompjuterik që ne duhet të zhvillojmë dhe në mënyrën në të cilën duhet të lidhim LED-të ndërmjet tyre për të optimizuar përdorimin e kunjave GPIO të Raspberry Pi tonë sa më shumë që të jetë e mundur. Duke hyrë në pak më shumë detaje, gjëja e parë që duhet të bëjmë është të identifikojmë, në secilën nga LED-të që do të përdorim përfundime pozitive dhe negativeKjo është shumë e thjeshtë pasi normalisht anoda ose fundi pozitiv është kunja që është pak më e gjatë ndërsa, për këtë arsye, katoda ose fundi negativ është kunja më e shkurtër.

Kub blu LED

Pasi ta kemi kontrolluar këtë, duhet të bashkojmë katodat në një mënyrë të tillë që të mund të marrim matricën e madhësisë që duam. Një ide për të punuar më shpejt dhe pa gabime është të shkosh nivel pas niveli, domethënë së pari ne ndërtojmë një katror të madhësisë që duam, me tre LED, katër, pesë ... për ta përsëritur më vonë këtë veprim sa herë që duam, pasi të kemi ndërtuar të gjitha sheshet LED, thjesht duhet të pirg ato. Falë këtyre zgjidhjeve ne do të jemi në gjendje të identifikojmë secilin udhëheqës me një koordinatë tre-dimensionale.

Sigurisht, teoria është shumë e thjeshtë, të paktën për të shpjeguar kur kupton mesatarisht çfarë të bësh ose e ke bërë tashmë drejtpërdrejt këtë punë në ndonjë rast. Mund të duket shumë më komplekse për tu arritur zhvillohen për të koduar e nevojshme që e gjithë kjo të funksionojë pasi ato shfaqen në kaq shumë video që publikohen në faqe të tilla si YouTube.

Për ta bërë gjithçka edhe më të lehtë për ju, Unë ju lë një lidhje ku mund të shihni në detaje dhe hap pas hapi se si të krijoni kubin tuaj LED 4 x 4 x 4. Guxojmë të dyfishojmë të njëjtën gjë dhe të shkojmë deri në 8 x 8 x 8?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.