Google Assistant vjen te Hardware Falas falë SDK-së së tij

Asistent i Google

Javën e kaluar kemi njohur lajme interesante për shumë dashamirë të Hardware Falas, ekzistencën e një asistenti virtual që ne mund të krijonim falë një bordi Raspberry Pi dhe softuerit Google.

Kjo ka bërë që revista MagPi të mbarojë nga stoku, por ajo gjithashtu ka pasur pasoja të tjera më pozitive për botën e Hardware-it Falas. Puna e Google ka bërë krijohet një SDK me "Asistentin e Google".

Shumë prej jush do të pyesin Çfarë është një SDK? Ne mund të përcaktojmë një SDK si një komplet për zhvillimin e softuerit. Në këtë rast, SDK i Asistentit të Google do të ishte një komplet zhvillimi i "Asistentit të Google".

Një çantë që jo vetëm do të na lejojë të krijojmë aplikacione që punojnë me këtë softuer, por mund ta përdorim edhe në platforma të tjera përveç Raspberry Pi. Kështu që Asistenti i Google do të vijë në të tjerët, në Odroid, Orange Pi ose BeagleBone Black.

Ne gjithashtu mund të bëjmë borde si Arduino të lidhen me këtë asistent virtual dhe madje ta përdorin atë. Për këtë duhet vetëm të shkojmë faqja zyrtare e SDK-së dhe na e shkarkoni. Një proces i shpejtë dhe falas për të gjithë.

kjo SDK punon me Python, kështu që do të na duhet vetëm hardueri në fjalë që të jetë i pajtueshëm me këtë gjuhë programimi, diçka që shumica e bordeve e plotësojnë në mënyrë të përsosur. Përdorimi i "Asistentit të Google" dhe këtij SDK është falas por nëse duam ta përdorim atë komercialisht, duhet të flasim me Google që të jemi në gjendje ta bëjmë atë.

Google po ndjek të njëjtat hapa që bëri Amazon me Alexa, diçka që përfiton nga të gjithë ne përdoruesit e Hardware-it Falas, por Google Assistant dhe Alexa nuk janë të vetmit asistentë virtualë "falas" që mund të kemi në Hardware-in tonë. Megjithëse duhet të pranohet se nëse ata janë asistentët më të thjeshtë virtualë për t'u përdorur Nuk mendoni ju


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   miguelgaton dijo

    Ky "Asistent i Google" është pak i frikshëm, apo jo?